×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Naturalne ogrodzenie, czyli zakładamy żywopłot

Czy jest takie ogrodzenie, które będzie z jednej strony izolować nas od świata zewnętrznego, a z drugiej stanie się piękną częścią ogrodu? Oczywiście, że tak! Idealnym rozwiązaniem będzie żywopłot. Co w jego przypadku jest najistotniejsze?

Przede wszystkim wybór odpowiednich roślin. Warto, więc zastanowić się nad roślinami zimozielonymi, które będą ozdobą ogrodu przez cały rok, a co ważne nie stracą liści na zimę. Niestety ten typ drzew i krzewów wymaga większej pielęgnacji i naszego zaangażowania. Musimy zwrócić uwagę na odpowiednią ochronę roślin przed mrozem, wiatrem i innymi czynnikami, które mogą spowodować dewastację ogrodzenia. W przypadku, gdy nasz żywopłot ma już kilka lat, przemrożenie którejś z roślin powoduje naprawdę widoczny ubytek. Powinniśmy się zastanowić, czy w naszym przypadku lepszym rozwiązaniem jest posadzenie roślin sezonowych, czy zimozielonych.

Żywopłot mogą stworzyć zarówno krzewy jak i odpowiednio przycięte drzewa. Niestety dla ogrodzenia naturalnego priorytetem jest czas. Okres do około 10 lat to termin, który jest potrzebny do uzyskania około 2 metrowego żywopłotu. Aby ominąć etap czekania można posadzić odpowiedniej wysokości rośliny iglaste. Żywopłot powinien zostać umieszczony w miejscu należycie nasłonecznionym. Cień i brak dostępu światła spowoduje jego wolniejszy przyrost jak i negatywnie wpłynie na kwitnięcie roślin.

Jak wyglądać będzie przydomowy żywopłot zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia oraz roślin, z których zostanie utworzony. Jeśli zdecydujemy się na ogrodzenie zimozielone możemy wybrać spośród roślin takich jak na przykład ognik szkarłatny, berberysy, klony polne, ostrokrzewy, czy bukszpany. Żywopłoty sezonowe mogą być utworzone z pięciorników, dereni, róż, czy berberysów. Innym pomysłem będzie posadzenie roślin iglastych, w tej grupie mogą się znaleźć jałowce, żywotniki, cisy, czy świerki serbskie.

Wybór odpowiednich roślin powinien być również powiązany z formą samego żywopłotu. Ważne jest, aby zastanowić się czy interesuje nas samodzielne kształtowanie rozrastającego się żywopłotu, czy wolimy, aby był on dziki, bez ingerencji człowieka. Jeśli chcielibyśmy mieć w swoim ogrodzie efektywne kształty, niecodzienne aranżacje wykonane z roślin musimy zdecydować się na zastosowanie roślin znoszących przycinanie i posiadających zdolność zagęszczania po cięciu. Przykładem takich roślin będzie cis, bukszpan czy ligustr. W drugiej grupie roślin, które będą bardziej ozdobne i ukwiecone są: róże krzewiaste, forsycja, tawuła itp.

Jeśli chcemy, aby nasz żywopłot był bujny i zdrowy musimy zapewnić mu odpowiednią pielęgnację. Nawożenie, odchwaszczanie oraz przycinanie są jednymi z najważniejszych zabiegów, które czekają na przyszłego właściciela ogrodzenia naturalnego. Nawozić żywopłot należy przede wszystkim, dlatego, że składa się on z grup, a nie z pojedynczych roślin. Przycinanie ogrodzenia powinno odbywać się w dniach pochmurnych. Nadmierne nasłonecznienie będzie szkodliwe dla gołych pędów.

Podjęcie decyzji, co do kształtu, wielkości i wyboru roślin wchodzących w skład ogrodzenia powinno być przemyślane. Należy wszystkie te czynniki dostosować do zasobów portfela, ale i również do warunków, jakimi dysponujemy. Nie każdy nasz pomysł będzie możliwy do zrealizowania. Jeśli nie jesteśmy pewni, co do słuszności swoich projektów warto poradzić się architekta krajobrazu, który będzie służyć nam swoją wiedzą jak i doświadczeniem. Im lepiej zaplanujemy wszystko już na samym początku, tym na mniejszą ilość kosztów i błędów będziemy narażeni w przyszłości. Planowanie żywopłotu powinno zawierać w sobie również takie dane jak czas, który jesteśmy w stanie mu poświęcić w przyszłości, czy sami zajmiemy się jego pielęgnacją, czy będziemy potrzebować fachowej pomocy również w utrzymaniu tego nietypowego ogrodzenia.

Sadzenie żywopłotu powinno odbywać się wiosną lub początkiem jesieni. Wszystko zależeć będzie od roślin, które wybierzemy. Dla roślin iglastych odpowiedniejsza będzie wiosna. Musimy pamiętać o przygotowaniu ziemi przed posadzeniem roślin. Jest to ważne, gdyż pozwala na lepsze ukorzenienie się krzewów i drzew. Nie należy umieszczać pojedynczych drzewek lub krzewów w zbyt bliskiej odległości od siebie. Pamiętajmy, że żywopłot hoduje się latami, rośliny zdążą się jeszcze rozrosnąć.

Ogrodzenie naturalne to nie tylko jeden ze sposobów ucieczki przed wścibskim okiem sąsiada. Stanowi on również schronienie jak i pożywienie dla wielu zwierząt. Dzięki czemu pełni kilka funkcji na raz, które nie byłyby możliwe w tradycyjnym sposobie ogrodzenia działki.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Utrzymanie ogrodów
Podobne: Wiosenne porządki w ogrodzie, Jedzenie z własnego ogródka – czy jest zdrowe?, Pielęgnacja trawnika, Twój ogród też może być ekologiczny, Wiosenny ogród
Słowa kluczowe: ogrodnictwo, ogrodnik, utrzymanie, firma ogrodnicza, rodzaje żywopłotów, sadzenie żywopłotu, wybór roślin, pielęgnacja, przycinanie