×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Naturalne pokrycia dachowe

Rodzaj pokrycia dachu, jaki wybierzemy dla naszego domu, to kwestia gustu, zasobności portfela, a także mody. Ostatnio obserwujemy powracające do łask pokrycia naturalne. Zwykłe dachówki, płyty bitumiczne i blacha odchodzą do lamusa. Obecnie modny, polski dom powinien wyglądać swojsko, naturalnie i regionalnie. Swój renesans przeżywają więc dachy kryte strzechą, drewnianym gontem, łupkiem i wiórami. Decyzję o wyborze nietypowego pokrycia nie można podejmować pochopnie, bo choć piękne same w sobie, nie na każdym dachu i nie w każdej okolicy będą wyglądać dobrze.

Strzechy
Strzecha wraca do łask nie tylko w Polsce, ale taż w Europie Zachodniej. Ten rodzaj pokrycia ma wiele zalet - jest długowieczne (w sprzyjających warunkach atmosferycznych utrzyma się nawet 100 lat), ma wspaniałe właściwości izolacyjne (latem chroni przed przegrzaniem, zimą - przed utrata ciepła), doskonale tłumi hałas, jest też wodoszczelne (nawet podczas największych ulew i topniejących śniegów woda nie wnika w poszycie głębiej, niż na 5 cm). Strzechę można układać na niemal każdym dachu, nawet o wyjątkowo skomplikowanym kształcie. Wbrew pozorom nie wymaga ciągłych konserwacji - co jakiś czas wystarczy zmieść z dachu mech. Więcej zabiegów wymaga strzecha zabezpieczona przed ogniem - poszycie dachu pokrywa się specjalnymi preparatami, a zabieg należy powtarzać co 3 lata. Strzechę wykonuje się z trzciny lub słomy, choć ta druga nie jest polecana ze względu na zbyt krótkie i długie łodygi. Trzcina wykorzystywana do produkcji strzechy musi być długa, cienka, jednoroczna, w kolorze słomkowym, o dużej zawartości krzemionki, która nadaje roślinie twardość. Powierzchnię dachu tworzą zwłaszcza dolne części łodyg zawierające najwięcej krzemionki, a więc najtrwalsze i najbardziej odporne na warunki atmosferyczne.

Strzechę układać można na dowolnie skomplikowanym dachu, ale z powodu znacznego ciężaru - wyłącznie na dachach o odpowiednio wytrzymałej konstrukcji. Metr kwadratowy strzechy może ważyć nawet 75 kg. Jeśli konstrukcja dachu jest zbyt słaba, po kilku latach "siada". Panuje tez zasada, że im bardziej stromy dach, tym strzecha jest trwalsza i ładniej się prezentuje. Optymalne nachylenie dachu pod strzechę to 52°. Strzechę układa się luźno lub w snopkach. Na jeden metr kwadratowy dachu wchodzi średnio 10-12 snopków. Poszycie przytwierdza się do dachu za pomocą drutu (na ogół chromoniklowego, który w razie pożaru nie ulega działaniu wysokich temperatur i nie rozluźnia wiązek).
Rozważając pokrycie własnego dachu strzechą należy pamiętać, że nie na każdej działce będzie to możliwe. Przepisy zabraniają pokrywania strzechą budynków stojących bliżej, niż 24 metry od innych zabudowań krytych materiałami rozprzestrzeniającymi ogień i 15 metrów od budynków z dachami nierozprzestrzeniającymi ognia. Dom kryty strzechą musi znajdować się nie bliżej, niż 12 metrów od granicy działki i co najmniej 24 metry od granicy lasu (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

Z drewna
Gonty drewniane, obok innych naturalnych budulców takich jak trzcina czy wrzos to prawdopodobnie najstarsze pokrycie dachowe budynków mieszkalnych wymyślone przez człowieka. Najstarsze gonty leżące obecnie na dachach w skansenach starego budownictwa liczą sobie niespełna 100 lat. Gont drewniany to deszczułki w kształcie klina, najczęściej długości 40-60 cm, szerokości 6-10 cm i grubości 1,5 cm. Większe są niepraktyczne, bo łatwo się kurczą i pękają. Przed ułożeniem na dachu gonty trzeba zaimpregnować przed grzybami, owadami i ogniem. Impregnację taką trzeba będzie powtarzać co kilka lat. Początkowo mają naturalny kolor drewna, ale po kilku latach szarzeją. Niekiedy barwi się je bejcą.
Gonty wykonujei się z jodły, sosny, modrzewia, dębu, kanadyjskiego lub cedru. Drewno można pociąć maszyną (gonty cięte) lub łupać ręcznie (gonty łupane).

Gont łupany jest lepszy, ale bardziej pracochłonny. W procesie powstawania gonty łupane nie mają przeciętych włókien drewna, są więc mniej nasiąkliwe (woda po nich spływa, zamiast w nie wsiąkać) i mniej podatne na odwarstwianie się i wypadanie słojów. Niestety są też droższe.
Gonty drewniane sprzedawane są w wiązkach po 60 sztuk – jedna kopa wystarczy na podwójne pokrycie ok. m² dachu (domy powinny być pokryte podwójną warstwą gontów, pojedynczą można przykryć, np. altanę lub wiatę).

Wióry z drewna osikowego to cienkie (ok. 0,5 cm) płaty długości 30-60 cm i szerokości 6-8 cm. Początkowo mają kolor jasnego drewna, później srebrzysty. W miarę upływu lat robią się coraz ciemniejsze. Można też je barwić specjalnym olejem na odcienie od złota do bardzo ciemnego brązu. Robi się to już po ułożeniu wiórów na dachu, kiedy dobrze wyschną.

Wióry struga się maszynowo, w taki sposób, by jak najmniej poprzecinać słoje – takie płaty drewna nie będą pękać podczas układania. Najlepsze jest drewno ścięte pod koniec zimy (czyli zanim wypuści świeże soki), które przed pocięciem na wióry przechowuje się w miejscu zacienionym, w warunkach naturalnych – po to, aby nie doszło do nadmiernego wysuszenia drewna.
Gotowe wióry impregnuje się roztworem solnym o dużym stężeniu. Jeśli drewno osikowe wymoczy się w wodzie, stanie się elastyczne i łatwe do profilowania. Dzięki temu można je dowolnie wyginać, na przykład podwinąć je pod spód na krawędzi okapu. Na dachu krytym wiórami koniecznie trzeba zamontować piorunochron.


autor: Paweł Kruczek

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne pokrycia dachowe, Materiały budowlane
Podobne: Ochrona drewnianego stropu przed ogniem, Grunt spoisty, Szyby samoczyszczące, Obróbka komina, Kamień jako materiał budowlany
Słowa kluczowe: gont, papy, budowlane,