×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Naturalne środki odstraszające owady

Muchy, meszki, komary, mrówki – są dokuczliwe i często sprawiają wiele problemów: latem skutecznie uprzykrzają wieczory spędzane w ogrodzie, przeszkadzają w posiłkach na świeżym powietrzu, utrudniają grillowanie, ale nie tylko. Mogą być źródłem niebezpiecznych zarazków i powodować psucie się żywności, a to już poważne zagrożenie dla zdrowia domowników. Jak sobie z nimi poradzić bez stosowania środków chemicznych? Oto sposoby!

Najprostszym – i niestety też najczęściej stosowanym - sposobem na poradzenie sobie z dokuczliwymi owadami są środki chemiczne w różnych postaciach: do pryskania, smarowania, kadzidła i olejki eteryczne do palenia w kominkach. Są jednak sposoby, aby poradzić sobie z owadami bez chemicznych repelentów. Istnieją naturalne metody odstraszania, w ogrodach rosną bowiem rośliny, które ze względu na wydzielany zapach mogą skutecznie zniechęcać owady do przebywania w ich pobliżu. Warto posadzić je w otoczeniu swojego domu i nie martwić się problemem dokuczliwych owadów. Co ciekawe – większość z tych roślin z pewnością ozdobi przydomowy ogródek, ale można je też wykorzystać jako zioło lub przyprawę.

Jak pozbyć się komarów?

Komary są uciążliwe przez całe lato – w naszym klimacie mają się świetnie, a od wiosny do jesieni towarzyszą nam w ogrodzie właściwie przez cały dzień, nasilając swoją aktywność szczególnie wieczorami.

Jest kilka roślin, które pomagają w odstraszaniu komarów, jedną z nich jest powszechnie znana kocimiętka. Jest ulubioną rośliną kotów, ale skutecznie odstrasza komary. Jej zapach nie tylko zniechęca komary do przebywania w pobliżu, ale także odstrasza karaluchy, końskie muchy i termity. Kocimiętka to niewielka wieloletnia roślina, której kwiaty podobne są do kwiecia lawendy, a zapach do aromatu mięty. Warto ją wkomponować w domową rabatkę, gdyż pełni także funkcję rośliny ozdobnej.

Warto też pomyśleć o posadzeniu pewnego ozdobnego pnącza o zielonych liściach z kremowymi brzegami, czyli o komarzycy. Piękne wygląda pnąc się po murach, ścianach lub rosnąc w wiszących doniczkach. Komarzycę można posadzić także w doniczce na balkonie czy tarasie. Liście komarzycy zawierają olejki eteryczne podobne do kamfory, które skutecznie odstraszają komary. Aby uwolnić owe olejki wystarczy potrzeć ręką liście lub po prostu nią potrząsnąć. Ten bardzo aromatyczny olejek skutecznie będzie trzymał komary na dystans.

Inne rośliny, które pomagają w walce z komarami, to np. popularny rozmaryn. Warto mieć tę roślinę w swoim ogródku – nie tylko świetnie nadaje się jako przyprawa do gotowania i pieczenia, pięknie pachnie i ma ozdobne błękitne kwiaty, ale też odstrasza owady. Wystarczy natrzeć skórę kilkoma gałązkami rozmarynu, a olejek rozmarynowy skutecznie odstraszy komary. Podobne działanie ma popularna bazylia, bardzo często wykorzystywana jako przyprawa, szczególnie w kuchni śródziemnomorskiej. Wystarczy natrzeć ręce i nogi kilkoma listkami, a olejki eteryczne będą trzymać komary z daleka. Do walki z komarami można też wykorzystać popularny ozdobny krzew – mirt i sumię – niewielkie drzewko o dekoracyjnych liściach. Komary nie tolerują ich zapachu. Jeśli w ogródku lub na balkonie mamy pelargonię pachnącą (powszechnie zwaną też anginką), to jej silny, aromatyczny zapach można wetrzeć w skórę i w ten sposób pozbyć się komarów.

Jakie rośliny na muchy i meszki?

Muchy i meszki są problemem nie tylko ze względu na swoje natręctwo, ale także przez roznoszenie bakterii i wirusów. Muchy siadają na wielu przedmiotach, ludziach, zwierzętach czy pożywieniu, a do tego są nadzwyczaj uparte – potrafią powracać i siadać w tych samych miejscach dziesiątki razy. Z kolei meszki, choć niewielkich rozmiarów, są szczególnie uciążliwe, głównie ze względu na fakt, że zwykle atakują całymi chmarami. Do tego gryzą, pozostawiając swędzące i obrzęknięte rany.

W pierwszym szeregu w walce z muchami i meszkami warto postawić lawendę. Choć powszechnie używa się jej w walce z molami, to szczególnie muchy nie znoszą jej zapachu. A lawenda pięknie wygląda i przyjemnie pachnie – ozdobne fioletowe kwiaty można pomysłowo wkomponować w przydomowy ogródek lub balkonową rabatkę. Inną rośliną pomocną w walce z muchami i meszkami jest wrotycz pospolity. Choć nie jest rośliną ozdobną, to jego ziele można powiesić na ścianie lub balkonie w zestawieniu z innymi roślinami. Nie trzeba go sadzić w swoim ogródku, jest powszechnie spotykany na polskich łąkach. Jego aromat sprawi, że muchy nie będą zbliżać się do domu. W ogrodzie warto mieć czarny bez, miętę pieprzową, bylicę pospolitą, rutę lub znaną powszechnie bazylię. Wszystkie te rośliny wydzielają olejki eteryczne skutecznie odstraszające owady.

Jakimi metodami zwalczać mrówki?

Mrówki to problem nie tylko w przydomowych ogródkach, ale też w domach, a nawet w mieszkaniach. W ogrodzie mrówki bywają pożyteczne, gdyż niszczą wiele szkodników bytujących w glebie i na roślinach. Oprócz tego użyźniają i napowietrzają glebę. Jednak w mieszkaniach i wewnątrz domów (szczególnie w kuchni lub spiżarni) to już spory problem. Pozbycie się ich to ciężka praca, gdyż zniszczenie ścieżek, po których wędrują w zasadzie nic nie daje – mrówki szybko znajdą sobie nowe drogi do naszego domu. Tępienie ich także bywa karkołomne – każdego dnia z gniazda do naszego domu wędrują nowe zastępy mrówek. Jak w takim razie sobie z nimi poradzić?

Przede wszystkim trzeba im uniemożliwić dostanie się do domu: znaleźć i uszczelnić otwory, którymi mrówki dostają się do domu – ta wskazówka dotyczy szczególnie kuchni i spiżarni. Mrówki wchodzą do domu głównie po resztki jedzenia, dlatego należy pilnować, aby nie zostawiać żadnego pożywienia i odpadków organicznych na wierzchu, a żywność przechowywać w szczelnych i trudno dostępnych pojemnikach. Ponadto istnieje kilka domowych sposobów na odstraszanie mrówek. Jednym z nich jest wyłożenie miejsc, do których wędrują mrówki liśćmi wrotycza lub ziela pomidorów – owady nie tolerują ich zapachu i z pewnością będą omijać je szerokim łukiem. Podobnie działa siekana pietruszka, zmielony pieprz ziołowy i piołun. W ogrodzie warto posadzić takie rośliny jak: lawenda, tymianek, majeranek lub miętę – to skutecznie odstraszy mrówki. Na ścieżkach wędrówek można wysypać proszek do pieczenia lub cynamon, lub przetrzeć je octem – mrówki nie znoszą ich zapachu. Aby definitywnie pozbyć się mrówek można także postawić talerz lub miskę wysmarowaną miodem. Mrówki zwabione jego zapachem przyklejają się do wnętrza, potem wystarczy jest spłukać pod bieżącą wodą.
autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Walka ze szkodnikami
Podobne: Ochrona upraw, Szkodniki w ogrodzie
Słowa kluczowe: szkodniki, ochrona roślin, sposób na komary, sposób na mrówki, naturanle metody, odstraszanie owadów