×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Niebanalna ściana

Gładka, biała lub pastelowa ściana – jednolita lub grzeczna w monochromatycznym zestawie - kojarzy się z elegancją, harmonią i spokojem. Łatwo jednak nudzi. Warto wówczas poszukać inspiracji i zaangażować wyobraźnię. Zafundujmy naszej ścianie (nie tylko salonowej) prawdziwy salon piękności. Oto kilka z wielu inspiracji, dzięki którym w dość łatwy sposób można samemu odmienić i upiększyć banalną powierzchnię.

KOLOROWY MAKIJAŻ

Malowanie kolorem to najprostszy w wykonaniu sposób na efektowną dekorację – według zasady, że ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Stare reguły zakazujące łączenia takich barw jak np. róż i czerwień, nadużywania we wnętrzach „nieprzytulnych” błękitów, strojenia sypialni w energetyzującą purpurę, czy unikanie czerni – odeszły do lamusa. Wszystko zależy od naszej indywidualnej percepcji, osobowości, potrzeb i fantazji. Barwy dopasowane nie do gotowych reguł a do nas samych, subtelnie zharmonizują naszą obecność we wnętrzu, skatalizują nastroje i będą cieszyć oko. Jeśli nie jesteśmy pewni efektu, warto skorzystać z wizualizerów proponowanych m.in. przez producentów farb. Dzięki nim wypróbujemy nasze pomysły wirtualnie zanim przeniesiemy je w życie.

Pędzel lub wałek na czystej, zagruntowanej ścianie, to najprostszy sposób naniesienia barwy i osiągnięcia jej jednolitości na całej powierzchni. Przy pomocy taśmy malarskiej naklejanej w wybranych miejscach, możemy tworzyć efektowne barwne pasy lub proste figury geometryczne.

MAKIJAŻ ZAAWANSOWANY

Jeśli prostota to za mało, przy pomocy gąbki lub szmatki wyczarujemy więcej. Czysta, zagruntowana ściana z nałożoną opcjonalnie pierwszą warstwą farby, to podstawa. Na tak przygotowanej, suchej powierzchni delikatnie rozcieramy farbę wilgotną gąbką. Czynność można powtarzać wielokrotnie, tworząc na koniecznie wyschniętych warstwach kolejne. Proste, płynne ruchy stworzą delikatną przenikalność deseni, krótkie, bardziej zdecydowane – wykreują ciekawy wzór. Połączenie dwóch i więcej wybranych barw w kolejnych warstwach stworzy niesamowite efekty – np. wielowymiarowości, warstwowości, postarzenia, itp. Przenikalność kolorów można zwiększyć rozcieńczając farbę wodą przed nałożeniem kolejnej warstwy.

BROKATOWY MANIQIURE

To ciekawy sposób nie tylko na kobiece paznokcie. Wykorzystując specjalny, transparentny – bezbarwny lub podbarwiany - lakier akrylowy z drobinkami brokatu, możemy nadać wcześniej pomalowanej farbą ścianie niepowtarzalny wygląd. Opalizująca blaskiem, mieniąca się w zależności od punktu patrzenia, powierzchnia tworzy wrażenie tajemniczości, głębi, bajkowości. Efekt jest tym mocniejszy im ciemniejszy jest bazowy kolor ściany. Do utrzymania estetyki i czystości wystarczy czysta woda.

TATUAŻ? CZEMU NIE

Ścienne tatuaże w postaci jedno lub wielokolorowych naklejek foliowych, welurowych lub innych a także użycie szablonów malarskich to bardzo modny sposób na przełamanie monotonii powierzchni. Nieskończona ilość wzorów i możliwości aranżacyjnych, dziecinna prostota i szybkość wykonania takiego dekoru, sprawiają, że tego rodzaju ozdoby cieszą się ogromną popularnością. Naklejkę wystarczy przykleić do ściany a szablon przyłożyć w wybranym miejscu i wypełnić kolorem.

Moda i powszechność grozi jednak banałem. Aby tego uniknąć, warto zastanowić się nad własnym, autorskim wzorem naklejki a jej realizację zamówić w drukarni. Własny szablon malarski możemy zaprojektować na zwykłej kartce papieru a następnie odrysować na folii i wyciąć. Wypełnienie na ścianie farbą można zastąpić np. tynkiem dekoracyjnym. Jeśli nie mamy zdolności plastycznych, warto rozważyć zamówienie profesjonalnej realizacji wymyślonego przez nas wzoru.

ŚCIANA MODNIE UBRANA

Znane nam wszystkim tapety i foto tapety to typowy pomysł na „strój” dla ściany. Nie wszyscy jednak wiemy, że ścianę można ubrać naprawdę w dość prosty sposób i bardzo efektownie. Służą do tego specjalne profile, które przytwierdzamy do ściany bazowej. Przy ich pomocy, na włókninowej warstwie podkładowej, rozpinamy tkaninę. Umocowana kilka milimetrów od ściany bazowej warstwa tekstylna, tworzy gładką, napiętą powierzchnię.

Producenci tego rodzaju systemów drapowania dołączają do swoich produktów szczegółowe instrukcje, dzięki którym łatwo i poprawnie przeprowadzimy cały montaż. Zdobnictwo tego rodzaju zakłada praktycznie każdy, dostępny rodzaj tkanin. Wyjątkiem są tu materiały bardzo delikatne, takie jaj jedwab lub śliskie, w rodzaju tafty. Poza nimi dowolność jest nieograniczona.

Ubrana w ten sposób ściana tworzy klimat ciepła i przytulności, dodatkowo izolując termicznie i akustycznie. Strój taki prosto utrzymać w czystości, odkurzając odkurzaczem lub czyszcząc w razie potrzeby detergentem tapicerskim. Łatwo go też zdjąć i wymienić.

BIŻUTERIA - SZTUKATERIA

To ciekawy sposób na urozmaicenie i ożywienie płaszczyzny ściany. Formy z gipsu ceramicznego trwale zespalają i ujednolicają się z powierzchnią bazową przy pomocy gipsu, utwardzaczy i substancji gruntujących. Alternatywę tworzą dużo lżejsze formy styrodurowe. Ozdobne listwy, pilastry czy gzymsy optycznie kształtują powierzchnię. W zależności od sposobu wykorzystania kadrują, perspektywizują, otwierają lub zamykają przestrzeń. Przy ich pomocy „uantycznimy” wnętrze klasycznym kształtem lub unowocześnimy geometrią. Dzięki nim możemy wykreować wizualizację wnęk, nisz, tajemniczych „zakątków”. Wykorzystując listwy sztukateryjne i otaczając nimi wybrany fragment ściany, stworzymy niebanalne rejony zamknięte. Wypełnienie środka farbą, tapetą czy tynkiem dekoracyjnym da niebanalny efekt obrazu.

Możliwości kreacji jest wiele, jadnak warto pamiętać, że ze dekorem ściennym jest podobnie ja z biżuterią – w nadmiarze nie służy urodzie, jako rozsądny dodatek – upiększa i uszlachetnia. Reszta to kwestia inwencji i wyobraźni.
autor: Anna Simla

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Malowanie / Tapetowanie, Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Naklejki na ścianę, Wnętrza według Feng Shui, Czym wykończyć ścianę w łazience cz. I, Mała łazienka może być funkcjonalna cz. II, Styl eklektyczny
Słowa kluczowe: malowanie ścian, malowanie, remonty, tapetowanie, malarstwo, malarze, tapety, aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, tapety, desenie, sztukateria, malowanie ściany, dodatki, kolor na ścianę, tynk dekoracyjny, naklejki ścienne