×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Niepodpiwniczone domy

Już na etapie wyboru projektu powinniśmy zdecydować jaki typ domu zamierzamy wybudować, czy będzie to dom z piwnicami czy bez piwnic. Aby odpowiedzieć na pytanie jaki dom wybrać, należy uwzględnić indywidualne potrzeby przyszłych użytkowników domu oraz rodzaj działki, której jesteśmy posiadaczami.

Kiedyś nikt nie wyobrażał sobie domu wolnostojącego bez piwnicy. Czy nadal tkwimy w tym przekonaniu? Musimy przyznać, że sytuacja nieco się zmieniła. Ludzie coraz częściej decydują się na budowę domu, w którym nie ma miejsca na piwnicę. Dlaczego tak się dzieje? Z prostej przyczyny, chodzi o kwestie finansowe. Faktem jest również, że w dzisiejszych czasach panuje moda na budowanie domu bez piwnic, zwłaszcza jeżeli ma ona pełnić głównie funkcję kotłowni, którą bez problemu można umieścić w niewielkim pomieszczeniu na parterze. Podkreślić jednak należy, iż decydując się na piwnicę otrzymujemy dodatkowe pomieszczenia, w których można urządzić pomieszczenia takie jak np.: pomieszczenie rekreacyjne, garaż, pralnię, saunę. Reasumując, posiadanie piwnic ma swoje zalety, ale czy ich brak w domu to wada?

Wydawać by się mogło, iż umiejscowienie wielu potrzebnych urządzeń, które zwiększają komfort mieszkańcom jest niemożliwe. Nic bardziej mylnego. W przypadku kotłowni możemy umiejscowić ją na parterze. Jeśli zdecydujemy się palić węglem czy drewnem, musimy koniecznie postarać się o dodatkowe pomieszczanie, w którym będzie można składować te materiały. Warto wtedy się zastanowić czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie ogrzewania gazowego, zaoszczędzimy w ten sposób wiele miejsca. Decydując się na tego typu rozwiązanie wystarczy, gdy zakupimy wiszący piec i zamontujemy go na ścianie garażu. Tym sposobem problem pomieszczenia przeznaczonego dla kotłowni znika. Możemy również całkowicie zrezygnować z kotłowni, gdy zdecydujemy się na elektryczne ogrzewanie podłogowe. Chociaż tu warto zauważyć, że ogrzewanie za pomocą prądu jest najbardziej kosztowne ze wszystkich.

Przy budowie domu niepodpiwniczonego szczególną uwagę należy poświęcić na prawidłowe zaizolowanie fundamentów jak również prawidłowe ocieplenie posadzki parteru. Dzięki temu te ważne elementy konstrukcyjne budynku będą chronione przed niszczącym działaniem wody, a dom przed nadmiernymi stratami ciepła. Najważniejszym i zazwyczaj wystarczającym zabezpieczeniem będzie ułożenie na ścianach fundamentowych i na całej powierzchni podłogi szczelnej izolacji poziomej z papy lub folii PVC. Konieczne jest również dobre ocieplenie podłogi na gruncie. Przy wykonywaniu prac hydroizolacyjnych podstawową zasadą jest zapewnienie szczelności i ciągłości przepon izolacyjnych na całej powierzchni, która ma być chroniona. To ważna informacja która nierzadko bywa przez inwestora prowadzącego prace systemem gospodarczym zapomniana. Inwestorzy, którzy prowadzą budowę systemem gospodarczym, często szukają odpowiedzi na podstawowe pytanie – jak poprawnie wykonać izolacje?

Izolacja pozioma przed wilgocią - izolację ścian fundamentowych zwykle wykonuje się z dwóch warstw papy bitumicznej na lepiku asfaltowym, izolację w podłodze - z podkładowej papy asfaltowej lub folii polietylenowej o grubości min. 0,3 mm, ułożonej z dwudziestocentymetrowym zakładem. Najlepiej, jeśli izolacje ścian fundamentowych i podłogi znajdują się na jednym poziomie. Łatwiej wtedy będzie je połączyć, gdyż nie trzeba zaginać papy, której pękanie w tym miejscu jest częstym powodem nieszczelności.

Izolacja pionowa przed wilgocią – znajduje się w każdym projekcie budowlanym i to często jako wielowarstwowa. Ale tak naprawdę warto ja wykonać w dwóch sytuacjach: gdy ściany fundamentowe buduje się z materiałów nasiąkliwych (np. cegły ceramicznej, betonu komórkowego), albo gdy wody gruntowe zawierają substancje powodujące korozję betonu (np. kwasy humusowe występujące na terenach bagnistych). Zwykle wystarczającym zabezpieczeniem pionowym ścian fundamentowych jest zagruntowanie ich rozcieńczoną emulsją asfaltowo-kauczukową i pomalowanie lepikiem asfaltowym na gorąco (obecnie jest już rzadko stosowany) lub na zimno (nie może mieć kontaktu ze styropianem) albo emulsją asfaltowo-kauczukową. Izolację można dodatkowo zabezpieczyć przed uszkodzeniem w czasie zasypywania wykopu folią tłoczoną ułożoną przetłoczeniami do wewnątrz, albo polistyrenem. Ściany fundamentowe najlepiej pomalować lepikiem z obu stron - tylko wtedy skutecznie zmniejszymy ich nasiąkliwość.

Pozioma izolacja termiczna – koniecznością jest zapewnienie dobrej izolacji termicznej podłogi na gruncie. Standardowo wykonuje się ją z płyt styropianowych odmiany EPS 100, układanych najlepiej w dwóch warstwach, o łącznej grubości przynajmniej 10 cm (może być go znacznie więcej; opłaca się układać nawet 40 cm styropianu). Jeśli zastosuje się płyty z polistyrenu ekstrudowanego, które mają lepsze właściwości termoizolacyjne, izolacja może być o 1-2 cm cieńsza. Jeśli natomiast chodzi o ocieplenie ścian fundamentowych od ich zewnętrznej strony - nie zawsze jest ono konieczne. Potrzeba ocieplenia zależy od rodzaju ścian i wysokości wyniesienia poziomu "zero" ponad powierzchnię otaczającego terenu.

Należy jednak podkreślić iż niezależnie od konstrukcji ściany i wysokości wyniesienia fundamentów możemy zastosować rozwiązanie, które zapewni lepszą ochronę cieplną. Rozwiązanie tego typu polega na wymurowaniu ostatnich 2-3 warstw ściany fundamentowej z materiałów o podwyższonej ciepłochronności, na przykład z fundamentowych bloczków keramzytobetonowych albo pustaków betonowych z wkładką styropianową. Domy bez piwnic należy budować zwłaszcza na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych. Domy niepodpiwniczone mają dużo lepsze proporcje niż domy, w których piwnice mocno wystają ponad poziom terenu.
autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne, Termoizolacje, Hydroizolacje
Podobne: Ocieplenie domu, wymiana okien – co to daje?, Czy warto budować pasywnie?, Wykończenie ścian z płyt GK, Lukarny, Rodzaje schodów
Słowa kluczowe: wełna mineralna, termoizolacja, audyt energetyczny, termomodernizacja, ocieplenie poddasza, izolacja fundamentów, izolacja, osuszanie budynków, podpiwniczenie, kotłownia na parterze, izolacja podłogi, dom bez piwnic, dom niepodpiwniczony, koszty podpiwniczenia