×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Normowe doświetlenie pomieszczeń

Projektując dom należy pamiętać o tak istotnym czynniku jakim jest prawidłowe oświetlenie pomieszczeń. Oczywiście najlepszym i zarówno najtańszym źródłem światła jest naturalne oświetlenie, jednak nie jest ono w pełni wystarczające. Kiedy nadchodzi wieczór lub aura pogodowa nie sprzyja i na zewnątrz panuje półmrok, wówczas musimy skorzystać z oświetlenia sztucznego. Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie powinno nam zapewniać:

 • komfort fizyczny i psychiczny
 • odpoczynek i relaks
 • normalną pracę wzroku (bez jego przemęczania)
 • komfort przy wykonywaniu codziennej pracy.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków, jakim powinny podlegać budynki i związane z nimi urządzenia, przy projektowaniu domu należy wziąć pod uwagę istniejące już w sąsiedztwie zabudowania, by zapobiegać wzajemnemu zacienieniu. Przepisy te stosuje się zarówno przy projektowaniu, jak i przy samej już budowie, a w tym także rozbudowie, nadbudowie, przebudowie oraz zmianie sposobu użytkowania obiektu. Między innymi określają one prawidłową odległość budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi od innych obiektów, aby jak najwięcej naturalnego światła wpadało do wnętrza. Tak więc oświetlenie będzie dostateczne, równomierne i bezcieniowe, jeżeli:

 1. Między ramionami kąta 60°, wyznaczonego w płaszczyźnie poziomej, z wierzchołkiem usytuowanym w wewnętrznym licu ściany na osi okna pomieszczenia przesłanianego, nie znajduje się przesłaniająca część tego samego budynku lub inny obiekt przesłaniający w odległości mniejszej niż:
  • wysokość przesłania – dla obiektów przesłaniających o wysokości do 35 m
  • 35 m – dla obiektów przesłaniających o wysokości ponad 35 m.
  Odległości te mogą być zmniejszone nie więcej niż o połowę w zabudowie śródmiejskiej.
  Wysokość przesłania mierzy się od poziomu dolnej krawędzi najniżej położonych okien budynku przesłanianego do poziomu najwyżej zacieniającej krawędzi obiektu przesłaniającego lub jego przesłaniającej części. Dopuszcza się także usytuowanie obiektu przesłaniającego w odległości nie mniejszej niż 10 m od okna pomieszczenia przesłanianego, takiego jak maszt, komin, wieża lub inny obiekt budowlany, bez ograniczenia jego wysokości, lecz o szerokości przesłaniającej nie większej niż 3 m, mierząc ją równolegle do płaszczyzny okna.
 2. Zostały zachowane następujące wymagania:
  1. Oświetlenie naturalne:
   • Pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi powinno mieć zapewnione oświetlenie dzienne, dostosowane do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości, z uwzględnieniem warunków określonych w ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy.
   • W pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi (jak salon, sypialnia) stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1 : 8, natomiast w innych pomieszczeniach (np. gospodarczych, łazienkach, itp.) – co najmniej 1 : 12.
    Uwaga! Na poddaszach za przestrzeń użytkową uznaje się jedynie tą część, nad którą dach znajduje się na wysokości 1,90 m; zatem jest ona mniejsza od całościowej powierzchni podłogi. W związku z tym wymiary okien powinno się proporcjonalnie zmniejszać: stosunek powierzchni okien połaciowych do powierzchni podłogi powinien wynosić około 1 : 10, zaś lukarn – 1 : 8.
  2. Oświetlenie światłem sztucznym:
   • Dopuszcza się oświetlenie pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi wyłącznie światłem sztucznym, jeżeli:
    • oświetlenie dzienne nie jest konieczne lub nie jest wskazane ze względów technologicznych; w przypadku gdy będzie to pomieszczenie stałej pracy (w rozumieniu ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy), w celu zastosowania wyłącznie oświetlenia światłem sztucznym – w tym elektrycznym, wymagane jest uzyskanie zgody od Właściwego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, wydanej w porozumieniu z Właściwym Okręgowym Inspektorem Pracy
    • jest uzasadnione celowością funkcjonalną zlokalizowania tego pomieszczenia w obiekcie podziemnym lub w części budynku pozbawionej oświetlenia dziennego; podpunkt ten nie dotyczy budynków służących obronności państwa.
  3. Zgodność z normami:
   • Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi oraz do ruchu ogólnego (komunikacji) powinny mieć zapewnione oświetlenie światłem sztucznym odpowiednio do potrzeb użytkowych.
   • Ogólne oświetlenie światłem sztucznym pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi powinno zapewniać odpowiednie warunki użytkowania całej jego powierzchni.
   • Oświetlenie światłem sztucznym połączonych ze sobą pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi, a także do ruchu ogólnego (komunikacji) nie powinno wykazywać różnic natężenia, wywołujących olśnienie przy przejściu między tymi pomieszczeniami.
  4. Wymagany czas nasłonecznienia:
   • Pomieszczenia przeznaczone do zbiorowego przebywania dzieci w żłobku, przedszkolu i szkole (z wyjątkiem pracowni chemicznej, fizycznej i plastycznej), powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia co najmniej 3 godziny w dniach równonocy (tj. 21 marca oraz 21 września) w godzinach od 8.00 do 16.00, natomiast pokoje mieszkalne – w godzinach od 7.00 do 17.00.
   • W mieszkaniu wielopokojowym dopuszcza się ograniczenie wymagania, określonego w powyższym podpunkcie, co najmniej do jednego pokoju; przy czym w śródmiejskiej zabudowie uzupełniającej dopuszcza się ograniczenie wymaganego czasu nasłonecznienia do 1,5 godziny, a w przypadku mieszkania jednopokojowego w takiej zabudowie, nie określa się wymaganego czasu nasłonecznienia.

Aby w pełni móc wykorzystać naturalne światło, należy przede wszystkim pomyśleć jak prawidłowo rozmieścić okna, gdyż to właśnie dzięki nim możliwe jest wykorzystanie daru natury. Tak więc przy wyborze odpowiedniego rodzaju okien najlepiej wziąć pod uwagę, m.in.:

 • architekturę budynku
 • Lorientację budynku w stosunku do stron świata (od strony północnej – okna dadzą słabe oświetlenie naturalne, od zachodu i wschodu – wnętrza będą oświetlane poziomymi promieniami wiosną i jesienią, zaś od południowego wschodu i południowego zachodu – pomieszczenia będą dobrze oświetlone przez cały rok)
 • konstrukcję dachu oraz jego kąt nachylenia
 • wielkość oraz przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń.

Jednak nie tylko rozmieszczenie okien w stosunku do stron świata ma wpływ na naturalne oświetlenie pomieszczeń. Pozostałymi czynnikami są również:

 • wielkość i kształt okien
 • stosunek powierzchni okien do całkowitej powierzchni pomieszczenia
 • czystość i związana z tym przejrzystość szyb
 • zmienność pór roku
 • kolor ścian (ciemny kolor może „pochłonąć” część promieni słonecznych)
 • barwa osłon na okna (np. rolet, żaluzji, verticali, zasłon, firan, itp.)
 • usytuowanie zewnętrznych obiektów, które mogą utrudnić docieranie światła do wnętrza (budynki, drzewa, kominy, itp.).

Natomiast jeśli chodzi o prawidłowe oświetlenie pomieszczeń światłem sztucznym to wpływ mają następujące czynniki:

 • ilość wpadającego światła naturalnego
 • odpowiednie rozmieszczenie lamp
 • typ, liczba oraz moc zamontowanych lamp
 • rodzaj armatury oświetleniowej
 • stopień zakrycia źródeł światła.

Eksploatacja urządzeń oświetleniowych, zarówno tych nowo zamontowanych, jak i po remoncie, powinna nastąpić dopiero po sprawdzeniu m.in.:

 • zgodności z odpowiednimi ustawami Prawa budowlanego
 • zgodności zainstalowania z dokumentacją techniczną
 • odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej, a także przeciwporażeniowej
 • wymaganego natężenia oświetlenia
 • rezystancji izolacji obwodów.

Stan techniczny urządzeń powinien być raz na czas kontrolowany, a najlepiej, jeśli brakujące, bądź niesprawne źródła światła będą na bieżąco wymieniane.

Oświetlenie, wbrew pozorom, stanowi bardzo istotny element konstrukcji każdego wnętrza, tak więc projekt powinien być dokładnie przemyślany, a wszystkie dostępne źródła światła należycie przeanalizowane. Wszystko we wnętrzu powinno ze sobą współgrać i być w harmonii, aby właściwe oświetlenie stało się dla nas źródłem pozytywnych emocji.
autor: mgr inż. Małgorzata Krach - Muroń

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie / Architekci, Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Aranżacja wnętrza ze słupami, Spiżarnia – zbytek czy wygoda?, Kuchnia w stylu klasycznym, Urządzamy pokój dla dziecka, Nowoczesne wnętrze
Słowa kluczowe: architekci, architektura, biuro architektoniczne, projekty domów, domy projekty, projekt domu, aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, oświetlenie pomieszczeń, normy, źródła światła, orientacja buynku, nasłonecznienie, wymagania oświetleniowe, natężenie światła