×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Nowe, stare meble

Meble. Bez nich trudno sobie wyobrazić wygodne użytkowanie swojego mieszkania. Już od czasów starożytnych ludzie posługiwali się różnymi sprzętami ułatwiającymi codzienne funkcjonowanie, a w miarę rozwoju społeczeństw meble zawsze wkomponowane były swoim stylem, technologią wykonania w charakter danej epoki. W obecnych czasach mamy tą dowolność, że możemy swobodnie wybierać wśród przeróżnych form umeblowania. Wiadomym jest fakt, iż oprócz walorów użytkowych, meble posiadają również duże cechy dekoracyjne, reprezentacyjne. Co więc zrobić, aby bez kupowania nowych przedmiotów codziennego użytku zmienić samemu wygląd tych, które już posiadamy? Jak możemy sami przemienić ich styl? Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak sprawić by nasze długo funkcjonujące meble stały się, jak nowe, stworzone według naszego indywidualnego podejścia do ich funkcji dekoracyjnej i użytkowej.

Długo używane meble tracą już swój połysk, wyglądają na matowe czym bardzo tracą na estetycznym wyglądzie. Pierwszą, główną czynnością w metamorfozie mebla jest jego dokładne oczyszczenie z kurzu, brudu. Musimy przy tym pamiętać, aby użyć wówczas odpowiednich środków chemicznych, ponieważ nie wszystkie rodzaje tworzyw przedmiotów pielęgnuje się tak samo. Po wytarciu na sucho osiadłych zanieczyszczeń, dla drewnianych powierzchni zastosujmy specjalne preparaty, jak mleczka, balsamy do drewna i unikajmy zwykłego mycia samą wodą, gdyż pozostawi ona odbarwienia. Po wyczyszczeniu mebla najlepiej jest jeszcze starannie wyszlifować jego powierzchnię papierem ściernym, by przy nakładaniu okleiny, czy bejcowaniu była ona gładka, bez zarysowań, zadrapań.

Pierwszym sposobem zmiany wyglądu starego mebla jest zastosowanie okleiny. Dzięki niej nasz 'dawny' przedmiot odżyje na nowo i stworzy doskonały element dekoracyjny dla naszego domowego wnętrza. Współcześnie na rynku możemy wybierać wśród ogromnej ilości oklein. Znajdziemy je o wielu różnych fakturach oraz wzorach, kupując przycięte na odpowiednią długość. Najczęściej wybierane są wciąż te, które ciekawie imitują drewno w wielu odcieniach i strukturach. Ale także, coraz większą popularność zdobywają między innymi jednokolorowe wycinane naklejki winylowe, czy też kolorowe drukowane samoprzylepne foto-naklejki doskonale nadające się do zastosowania w dekoracji właśnie - mebli, frontów szaf, czy też innych gładkich powierzchni, jak i nawet ścian. W przytulnym, dziecinnym pokoju możemy także spokojnie użyć przeróżnych, wielobarwnych, samoprzylepnych foto-naklejek. Stworzone są one z materiałów ekologicznych, wysoko odpornych na ścieranie. Wykorzystując okleinę do nałożenia na mebel, nie tylko wspaniale zakryjemy jego ubytki, ale także ciekawie możemy go dostosować do charakteru wnętrza mieszkania.

Drugim ze sposobów na odmienienie wyglądu starego mebla, lecz mniej ingerującym w jego zmianę wyglądu jest bejcowanie. Dzięki tej czynności mamy możliwość nadania drewnu odmiennego koloru lub odświeżenia jego dotychczasowej barwy. Przygotowanie mebla do bejcowania odbywa się podobnie, jak przed zastosowaniem okleiny. Zanim nałożymy jednakże bejcę, musimy pamiętać by z powierzchni dokładnie usunąć pył powstały po szlifowaniu, by była ona bardzo czysta, gładka. W sklepach dostępne są bejce wodne, spirytusowe oraz stworzone na bazie rozpuszczalników organicznych. Bejce wodne wysychają wolno, dzięki czemu równomiernie barwią drewno, lecz z kolei powodują podnoszenie się włókien, czyli powierzchnia staje się dość chropowata. Nie barwią drewna zbyt intensywnie w przeciwieństwie do bejc spirytusowych, czy rozpuszczalnikowych, które doskonale nadają się do głębokiego barwienia, renowacji zniszczonych, starych powierzchni.

Przed nałożeniem bejcy przetestujmy wybrany jej kolor na małym fragmencie mebla, ponieważ dzięki tej czynności, będziemy mieć pewność, że barwa nam naprawdę odpowiada i bardziej dokładną wiedzę ile warstw bejcy będziemy musieli nanieść. Pamiętajmy również, że bejca nie jest ostatecznym środkiem wykańczającym powierzchnie drewna, lecz jedynie go barwi. Musimy zabejcowany mebel na koniec starannie polakierować, zawoskować, politurować, aby osiągnąć zadowalający efekt w renowacji przedmiotu.

Wymieniliśmy kilka sposobów samodzielnego odnawiania starych, drewnianych powierzchni meblowych. Pamiętajmy jednakże też o tych nie-drewnianych przedmiotach w naszym domu, że zmiana nawet najmniejszego szczegółu w ich wyglądzie nada pożądany sukces w zamierzonym wystroju wnętrza. Tutaj nawet, wydawać by się mogło - tak błaha czynność, jak zastąpienie starej narzuty na wersalce, nowym, dopasowanym kolorystycznie, eleganckim prześcieradłem frotte z gumką, z pewnością nada meblowi świeżości. Do takiej sofy miło wkomponują się poduszki, które zamiast wytartego, spranego materiału mają nałożone, uszyte przez nas, poszewki z fragmentów nowej tkaniny.

Niektórzy wykorzystują w takich pomysłach aranżacyjnych zasadę tzw. upcycling'u najczęściej używaną w modzie i właśnie w wystroju wnętrz, a polegającą na zastosowaniu materiałów nowych, ale wyprodukowanych z surowców pochodzących z odzysku w stworzeniu nowej rzeczy, przedmiotu. Ciekawych pomysłów na użycie upcycling'u do stworzenia charakterystycznych elementów wnętrza jest mnóstwo. Interesującego klimatu nadadzą nam, na przykład, siedziska skonstruowane z drewnianych okiennic o śródziemnomorskim charakterze. Postawić tego typu krzesła możemy na dywanie, który wykonaliśmy z połączonych metrów krawieckich. Po ulubioną książkę sięgać możemy ku półce, która powstała dzięki użyciu drabiny i jej schodków. Mebel - w każdej epoce ma swój styl. W XXI wieku, jak widać, ciekawie-przeróżny.
autor: Anna Kokesz

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Meble: montaż / na zamówienie
Podobne: Zabudowa wnękowa, Kamienne blaty kuchenne, Nowe życie starych mebli, Jak wykorzystać przestrzeń pod skosami?, Dobrej nocy...czyli jakie łóżko wybrać do sypialni
Słowa kluczowe: stolarz, meble, meble kuchenne, kuchnie, meble, renowacja mebli, odświeżanie mebli, bejcowanie, oklejanie mebli, upcycling