×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Nowe życie starych mebli

Renowacja mebli daje nam wiele korzyści. Może ona być odnawianiem częściowym, które będzie polegało na reperacji niewielkich pęknięć. Stanie się tak w wyniku klejenia, czy też robienia wstawek, albo i uzupełnienia ubytków poprzez szpachlowanie. Można także mówić o renowacji gruntownej, w wyniku której trzeba dorabiać również elementy konstrukcyjne. Należy do nich m.in. dorabianie listew oraz rzeźbienie elementów ozdobnych. To najczęściej także wymiana lakieru oraz woskowanie całości. Stare meble odzyskają nowe życie w momencie kiedy dokonamy wymiany okuć, zamków, uchwytów oraz szybek. Dobre efekty osiągamy także umieszczając podświetlenie.

Jeśli przystępujemy do renowacji starych mebli to celem naszego działania jest przywrócenie im dawnego blasku. Składa się na to kilka etapów. We wstępnej fazie renowacji trzeba przystąpić do oderwania wszelkich uchwytów od mebli. Pierwszą czynnością przy renowacji mebli drewnianych jest dokładne oczyszczenie mebli. Dzięki niej zostanie wzmocniona ich struktura oraz podkreślone ich bogate wzornictwo. Powierzchnię należy czyścić za pomocą szlifierki taśmowej, albo też ręcznej cykliniarki. Wspomóc się możemy w tym wypadku także termiczną opalarką, ale tylko w przypadku gdy była położona gruba warstwa farby. Urządzenie to musi być też wyposażone w regulację temperatury. Można też posłużyć się preparatem chemicznym, zwłaszcza jeśli nie udało się doczyścić powierzchni w trudnodostępnych miejscach.

Jeśli stare meble pokryte są politurą należy jej się pozbyć przy pomocy denaturatu. Nakłada się go ręcznie przy użyciu szmatki, którą rysuje się ósemki na powierzchni mebli. Słabą stroną politury jest to, że nie jest ona odporna na wysokie temperatury oraz na alkohol. Jeśli ostatecznie zamierzamy uzyskać imitację eleganckiej politury to wybieramy bezbarwny podkład szelakowy i następnie nanosimy go w postaci dwóch warstw, które są nakładane w odstępie 30 min (jest to czas potrzebny na wyschnięcie podkładu).

Znakomity efekt odnawiania mebli z politurą osiągniemy w momencie użycia lakieru poliuretanowego wymaganego do konserwacji drewna. To dzięki niemu wytworzy się na powierzchni mebla bardzo twarda powłoka, która będzie bardzo połyskiwać. Podczas malowania lakierem trzeba zwracać uwagę na to, by wszystkie warstwy były jak najcieńsze. Można też oczywiście zmodyfikować jego kolor poprzez dodanie pigmentu uniwersalnego do lakierów oraz farb. Ponieważ połysk podkreśla chropowatości to należy się na niego decydować tylko w przypadku bardzo gładkiej powierzchni. Inaczej wszelkie nierówności będą jeszcze bardziej widoczne.

Jeśli powierzchnia była pomalowana farbą olejną należy ją zeszlifować, albo też zheblować. Do zmywania starych farb służą zmywacze. Najpierw należy oczyścić całość papierem ściernym, po czym oczyścić powierzchnię szczotką, albo też pędzlem. Jest to niezwykle ważne, by nie porobiły się grudki.

W momencie kiedy meble są zżerane przez robactwo należy zastosować odpowiedni preparat, który trzeba wstrzyknąć w każdą dziurkę po kornikach.

Po oczyszczeniu starych mebli kolejnym działaniem jest przywrócenie dawnego wyglądu restaurowanemu przedmiotowi. Dzieje się tak za sprawą nawilżania, albo też osuszania mebla oraz jego poszczególnych elementów, po których trzeba go pomalować. Wcześniej trzeba go zagruntować, tak by nie pił on zbyt dużo oleju. Dobrą metodą jest woskowanie czystej już powierzchni. Dobrze nadają się do tego celu głównie twarde gatunki drewna. Najlepszy jest oczywiście dąb.

Dobrym rozwiązaniem jest także bejcowanie, najlepiej tymi produktami, które oparte są na spirytusie. Cechują się tym, że schną lepiej i mają właściwości szkodnikobójcze. Dobrym środkiem do tego celu jest atrament, który wnika znakomicie we wnętrze mebla. Jeśli interesuje nas kolor dębu trzeba użyć barwy zielonej, jeśli natomiast chcemy uzyskać czerwony niezbędne jest użycie koloru mahoniowego.

Po zakończeniu wysychania mebel należy pokryć lakierem poliuretanowym do drewna. Robi się to poprzez nakładanie dwóch warstw. Tłuste drewna – do których należy kasztan, dąb, czy też mahoń – trzeba zabezpieczyć lakierami wodnymi. W momencie kiedy chcemy, by powłoka była kryjąca, musimy użyć Drewnochronu oraz Dekorala. Niestety w ten sposób pozbędziemy się na zawsze widoku słojów na drewnie.

Jeśli mamy do czynienia ze zniszczonymi blatami stołów, to należy pokryć je odpornym podkładem. Elementy drewniane można także odnawiać poprzez malowanie w technice bezbarwnej słojów drewna, które w ten sposób będą znakomicie widoczne.

Inną możliwą do zastosowania metodą wobec odnawianych mebli pokrytych laminatem jest oczyszczenie ich powierzchni wodą z detergentem. Potem używamy do tego celu denaturatu. Kolejnym etapem jest naniesienie podkładu szelakowego. Po położeniu go matujemy powierzchnię mebla drobnoziarnistym papierem ściernym (którego ziarnistość wynosi 300). Właściwy efekt szlifowania zostanie osiągnięty, gdy zostanie usunięty tylko połysk laminowanej powierzchni. Nie można dopuścić zaś do zdarcia całej warstwy żywicy. Istotne jest to, że laminatu nie można ani bejcować, ani też barwić atramentem, bo nie ma tu porów w które byłaby w stanie wniknąć wodorozpuszczalna bejca. Do malowania laminowanych mebli najlepiej użyć wałka, gdyż pozwoli on na równomierne rozmieszczenie całej farby. Trzeba kłaść kilka cienkich warstw jedna na drugą, a nie jedną grubszą. Przy stosowaniu farb akrylowych należy posłużyć się pędzlem poliestrowym lub też nylonowym.

Jeśli zdecydujemy się na malowanie mebli laminowanych fornirowanych trzeba sięgnąć po farbę akrylową do drewna. Wówczas powierzchnię mebla laminowanego – już zmatowioną – pokrywa się pierwotnie jedną jej warstwą, następnie czeka do wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest ponowne matowienie takiego laminatu, co czynimy przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego oraz malowanie warstwą farb akrylowych do drewna.

Jeśli powierzchnia mebla jest rzeźbiona wówczas do jej pokrycia odpowiedni będzie szelak, albo też nowa warstwa politury. Gładkie meble można zabejcować, lub pomalować farbami akrylowymi, czy też lakierem bezbarwnym. Produkty te dostępne są w sklepach meblowych oraz w tych przeznaczonych dla plastyków.

Jeśli chodzi o meble tapicerowane jedną z czynności, którą należy wykonać jest wymiana starych sprężyn oraz wypełnienia. Można również odnawiać tapicerkę. Konieczne będzie wtedy zastosowanie ozdobnych pinesek.

Jeśli chodzi o przywracanie nowego życia starym krzesłom to tutaj schemat postępowania jest mniej więcej taki sam jak w przypadku pozostałych mebli. Najpierw więc trzeba zeszlifować starą politurę przy pomocy papieru o dużym ziarnie. I dokładnie oszlifować krzesło. Jeśli ma ono jakieś połamane elementy, to należy je wymienić. Dziury oraz rysy trzeba zaszpachlować. Po wyschnięciu tej masy konieczne jest oszlifowanie mebla ponownie. Kolejnym krokiem jest wygładzenie powierzchni przy pomocy papieru drobnoziarnistego. Jeśli krzesło jest miękkie potrzebny będzie taki o grubości 180, natomiast w przypadku drzewa o twardej powierzchni trzeba użyć papieru o grubości 120. Ostatecznym etapem konserwacji jest zabezpieczenie całego mebla lazurą, albo woskiem, lub też lakierem.

Gdy mamy do czynienia z meblami skórzanymi przystępujemy do ich renowacji tylko w momencie, kiedy skóra zachowuje odpowiednio dużą stabilność. Najczęściej po odnowieniu i tak traci ona charakter użytkowy. Pierwszym etapem prac jest odkurzenie mebla i usunięcie z niego największego brudu. Następnie trzeba przemyć go substancją, która składa się w 50% z octu a w 50% z wody. Potem należy to przetrzeć, co poprawia pH skóry. Jeśli całe pokrycie bardzo przeschnie należy natłuścić je substancją, która składa się z 20% tłuszczu i 80% wody, delikatnie ją wcierając. Zostawiamy wszystko do wyschnięcia i powtarzamy procedurę. Jeśli skóra ma jakieś drobne pęknięcia to należy ją przemyć benzyną oraz nałożyć grunt. Po dokonaniu tej czynności już bardziej nadaje się ona do naprawy. Jeśli są jakieś ubytki w postaci dziur to uzupełniamy je kawałkami skóry.

Stare meble mogą odzyskać nowe życie. Zapomniane, latami leżące gdzieś na strychu są w stanie stać się ozdobą salonu. Wystarczy tylko trochę czasu i chęci. Wspomogą nas w tym różne składniki chemiczne dostępne w sklepach.
autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Meble: montaż / na zamówienie
Podobne: Ergonomia w kuchni - kształt zabudowy kuchennej, Dobrej nocy...czyli jakie łóżko wybrać do sypialni, Meble kuchenne na wymiar, Garderoba - zbytek czy luksus?, Kamienne blaty kuchenne
Słowa kluczowe: stolarz, meble, meble kuchenne, kuchnie, restaurowanie mebli, usuwanie politury, malowanie mebli, regeneracja starych mebli, pielęgnacja skóry, lakier do mebli, meble laminowane, bejcowanie