×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Nowoczesna architektura domów jednorodzinnych

Pomysł na dom jednorodzinny kiełkuje w głowie większości dorosłych osób. U jednych proces ten przeradza się w szybkim tempie w czyny, inni przetwarzają go na przestrzeni dłuższego czasu, analizując dogłębnie temat związany z nowinkami budowlanymi czy rozwiązaniami architektonicznymi dopasowanymi do ich potrzeb.

Wybrany projekt domu musi spełniać nasze wszystkie najśmielsze oczekiwania, musi być idealny wizualnie, mieć odpowiednią ilość przestrzeni, ponieważ założeniem jest, że będzie nam służył do końca życia. Pomysłów na projekt domu jednorodzinnego jest cała masa, jednak to od nas zależy co wybierzemy i w jakim stylu. Gazety z ich projektami mnożą się na półkach w księgarniach.

Obowiązujący jeszcze kilkanaście lat temu styl domów typu „pudełko na zapałki”, zastąpiony został zdecydowanie bardziej wyrafinowanymi formami domów jednorodzinnych, różniącymi się od siebie stylem, bryłą, wykończeniem, dachem, etc. Biura projektowe prześcigają się z sezonu na sezon w nowych projektach domów jednorodzinnych. Między innymi zachęcając innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu dbania o środowisko naturalne, optymalizację powierzchni mieszkalnej czy rozwiązań dotyczących ogrzewania, bądź czerpania korzyści z energii słonecznej za pomocą kolektorów słonecznych. Znajomość tematu i świadomość obecnych możliwości w zakresie rozwiązań budowlanych pozwala na podejmowanie odpowiednich decyzji i realizację wszystkich planów dotyczących własnych czterech kątów.

W nowoczesnej architekturze domów jednorodzinnych dominują proste na pierwszy rzut oka formy, niczym nie przypominające wspomnianego wcześniej nieciekawego, prostego sześcianu. Mimo to, wyróżniają się detalami, które tworzą bardzo dopracowaną i spójną całość. Krajobraz osiedli domów jednorodzinnych na przełomie ostatnich kilkunastu lat zmienił się diametralnie. Obecnie w większości przypadków to ciekawe projekty, przyciągające wzrok nowoczesną architekturą, energooszczędnymi rozwiązaniami i materiałami użytymi do ich wykończenia.

W nowoczesnej architekturze domów jednorodzinnych popularne są formy proste, bez zbędnych zdobień i wielu udziwnień z zachowaniem umiaru, ale ciekawymi i nowatorskimi rozwiązaniami. Najciekawsze i najnowocześniejsze projekty domów jednorodzinnych skupiają się wokół opcji domów parterowych, rozłożonych na większej powierzchni lub dwupiętrowych o tradycyjnej formie z prostym dachem dwuspadowym. Nie są to popularne w latach osiemdziesiątych domy wielorodzinne z kilkoma kondygnacjami, podpiwniczone i z niewykorzystaną przestrzenią na poddaszu.

Klienci zwrócili się w stronę naturalnych materiałów do wykończenia domów. Znakomitym rozwiązaniem estetycznym jak i praktycznym okazało się połączenie chłodnej i surowej cegły z ciepłym wykończeniem z drewna. Innym bardzo nowoczesnym spojrzeniem na wygląd zewnętrzny budynku mieszkalnego może być fasada wykonana z metalu. Choć brzmi to dla niektórych zbyt innowacyjnie to jego oryginalność jest murowana, a przy tym niesie kilka dodatkowych korzyści. Plusem takiego rozwiązania jest wyjątkowa trwałość materiału, szybki montaż, małe obciążenie konstrukcji budynku.

Proste na pozór bryły nowoczesnych domów jednorodzinnych, zyskują poprzez zastosowane w nich materiały wykończeniowe, ciekawych zadaszeń wejścia czy tarasu, zastosowanie dużej ilości szkleń w domu, popularne patio lub atrium. Są to dodatki, które stwarzają całość i pełnię domu, jednak głównym założeniem większości projektów jest utrzymanie ich oryginalności przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności oraz ekonomiczności budynków dedykowanych dla rodzin z dziećmi.

Duża grupa osób szczerze zainteresowanych niesztampowym podejściem do tematu nowoczesności w architekturze użytkowej, pozwala na spojrzenie w przyszłość architektom wizjonerom, którzy mogą mieć pewność, że nowoczesne spojrzenie na funkcjonalny dom jednorodzinny długo nie wyjdzie z mody.
autor: Anna Wołoszyńska

Wasze komentarze ...

  • KKlim co do domów jednorodzinnych - mam pytanie. Planuję zakup okien i zastanawiam się czy lepsze będą drewniane czy plastikowe. Ogólnie interesują mnie okna Wrocław, okolice, czy znacie jakieś godne polecenia firmy? Jakieś doświadczenia? dzięki - 9 sie 2016

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie / Architekci, Budowa kompleksowa, Materiały budowlane
Podobne: Budowa systemem zleconym, Wnętrza z klinkierem, Ceramika na zewnątrz domu, Jak to zamontować, Ceramika poryzowana
Słowa kluczowe: architekci, architektura, biuro architektoniczne, projekty domów, domy projekty, projekt domu, budowa, domy, domów, nowoczesna architektura, styl nowoczesny, energooszczędność, materiały, bryła