×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Nowoczesne systemy wznoszenia domów

Postęp technologiczny sięga w obecnych czasach do wszystkich dziedzin życia, również do budownictwa. Dzięki badaniom i rozwojowi technologii materiały są coraz lepsze i tańsze. W przeciągu ostatnich lat powstały również nowe, nikomu wcześniej nie znane materiały budowlane, które otworzyły przed budowniczymi i inwestorami nowe możliwości.

Wznoszenie domu z traconych szalunków styropianowych to technologia, która kusi niską ceną oraz małym nakładem prac. Ściany posiadają przy tym bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła. Bloczki mają postać dużych elementów długości od 1 do 2 metrów oraz kształtek narożnych, które układa się podobnie jak pustaki. Są one jednak puste w środku i tworzą formę skrzynki bez dna, stanowiącej szalunek. Elementy układa się do wysokości ok 60 -70 cm, a następnie wkłada do środka zbrojenie i zalewa betonem. Beton zapewnia odpowiednią nośność i sztywność konstrukcji, zaś styropianowa forma przejmuję funkcję izolacji termicznej. Ogromną zaletą tej technologii jest możliwość samodzielnego wykonywania prac. Ułatwia to również fakt, że elementy te są bardzo lekkie, co umożliwia ich noszenie przez kobiety a nawet dzieci. Dzięki specjalnemu ukształtowaniu i spasowaniu elementów prace postępują niezwykle szybko.

Podobnym systemem są pustaki keramzyto - betonowe ze styropianowym wypełnieniem. Keramzyto - betonowy szkielet pełni funkcję nośną oraz posiada dosyć dobre właściwości termoizolacyjne. Pustki powietrzne wypełnione są z kolei styropianem. Całość stanowi lekki i ciepły monolityczny blok. W ofercie są bloczki w kilku długościach oraz różnorodne kształtki, co znacznie upraszcza prowadzenie prac, eliminując konieczność docinania elementów. Ze względu na odporność ogniową i lepsze umiejscowienie izolacji termicznej system ten jest dużo bardziej godny polecenia niż opisany powyżej system styropianowych szalunków traconych.

Unowocześnienie technologii budowlanych to nie tylko wprowadzenie nowych materiałów opisanych wyżej, ale również rozwinięcie i udoskonalenie już istniejących. Przykładem mogą być specjalne zaprawy ciepłochronne. Dzięki ich zastosowaniu wyraźnie poprawiają się parametry termoizolacyjne ścian. Mają one o wiele mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła, prawie dorównujący współczynnikom bloczków, co jest nie bez znaczenia zwłaszcza przy wykonywaniu ścian jednowarstwowych gdzie zaprawa nie jest przykryta od zewnątrz żadną izolacją termiczną. Doskonale nadają się wykonywania murów z ceramiki, bloczków gazobetonowych oraz pustaków keramzytobetonowych. Sposób ich nakładania w niczym nie różni się od nakładania zaprawy tradycyjnej. Ze względu na specyficzny skład nie przygotowuje się ich bezpośrednio na budowie lecz używa gotowych mieszanek w workach wymagających jedynie rozrobienia z wodą. W przypadku dużych inwestycji może być podstawiana w silosach. Wzrost właściwości termoizolacyjnych odbył się jedna kosztem spadku wytrzymałości. Zaprawy ciepłochłonne nadają się tylko do niewysokiej zabudowy gdzie obciążenia ścian nie są duże. Ograniczeniem jest również zakaz stosowania ich przy murowaniu ścian piwnic i fundamentów oraz elementów stykających się z gruntem.

Nowością jest łączenie elementów murowych za pomocą specjalnych pianek, przypominających piankę montażową. Omawiane rozwiązanie to system prowadzony przez jednego z producentów obejmujący specjalne pustaki i kształtki o szlifowanych krawędziach oraz zaprawę w piance. Przeznaczony jest on do wznoszenia zarówno ścian jednowarstwowych jak i wielowarstwowych, nośnych i działowych. Istotnym atutem murowania na piance jest szybkość i możliwość prowadzenia prac w temperaturze do - 5°C. Zaprawa piankowa dostarczana jest w puszkach i nakładana za pomocą pistoletu, podobnego do stosowanego w przypadku pianki poliuretanowej, bez konieczności jej wcześniejszego przygotowywania czy mieszania. Jak podaje producent, piankę nanosi się w zależności od grubości ściany w dwóch równoległych lub jednym pasie o szerokości ok. 3 cm. W porównaniu z murowaniem na tradycyjne zaprawy jest to rewolucyjna metoda dobrze rokująca na przyszłość.

Nowym trendem w budownictwie polegającym na wykorzystaniu możliwości jakie dają nowoczesne materiały to budowanie tak zwanych domów pasywnych. Są to konstrukcje w których nacisk kładziony jest na jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną. Jej źródłem są najczęściej kolektory słoneczne, pompy ciepła oraz jest odzyskiwana z instalacji wentylacji czy ścieków. Dzięki nowym materiałom możliwe jest wznoszenie ścian jednowarstwowych o bardzo dobrych parametrach, co pozwala na osiągniecie oszczędności finansowych.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Budowa kompleksowa, Materiały budowlane
Podobne: Jak dobrać odpowiedni klej do płytek?, Fertighaus, Kuchnia - co na podłogę, ściany i blaty w kuchni, Suchy tynk, Prawidłowe składowanie materiałów budowlanych
Słowa kluczowe: budowa, domy, domów, nowoczesne materiały budowlane, technologie budowlane, pustaki kermazyto-betonowe, szalunki tracone, łączenie pianką