×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Nowoczesny system centralnego odkurzania

naszmajster.plCisza i wygoda to dwie najważniejsze zalety każdego odkurzacza centralnego. Zbiornik na kurz montuje się w pomieszczeniu gospodarczym, dlatego nie musimy się martwić również o jego estetyczny wygląd. Naszym oczom widoczne będą jedynie gniazda ssawne oraz zestaw do sprzątania. Same gniazda dobiera się do kolorystyki i rodzaju wnętrza także nie ma obaw, że będą one psuć wystrój panujący w całym domu. Po włożeniu lekkiej i giętkiej rury do gniazda ssawnego od razu rozpoczynamy odkurzanie.


Efektywność w sprzątaniu jest określana na dużo większą niż podczas użycia odkurzaczy tradycyjnych. Urządzenie stacjonarne, jakim jest odkurzacz centralny wytwarza większe podciśnienie i większy przepływ powietrza. Budowa odkurzacza i jego wyposażenie pozwala na to, iż będą to urządzenie kompaktowe lub rozdzielone. Można, zatem w osobnej obudowie umieścić filtry wraz ze zbiornikiem na kurz, a w drugiej silnik.

Odkurzanie odkurzaczem centralnym to nie tylko użycie stacjonarnego agregata. W skład wchodzi, bowiem całe mnóstwo przewodów łączących jednostkę centralną z gniazdami ssawnymi itp. Można uznać, że odkurzacz centralny jest instalacją. Dlatego też najlepiej zdecydować się na jego budowę jeszcze przed podjęciem prac wykończeniowych. Dzięki dużej konkurencyjności na rynku odkurzacze stały się już niedrogim elementem wyposażenia dodatkowego dla każdego domu. Łatwość instalacji pozwala na montaż bez pomocy firm pośrednich. Co więcej instalacja może zostać wykonana dużo wcześniej niż zakup jednostki centralnej. Pozwoli to rozdzielić koszty. Instalacja jest niewidocznym elementem, więc spokojnie może pozostać nieużywana przez pewien okres czasu, aż do momentu zakupu agregatu.

Kolejną pozytywną cechą odkurzaczy centralnych jest częstotliwość czyszczenia zbiornika zawierającego kurz i odpadki. Średnio opróżnianie pojemnika następuje po 3 miesiącach. Jest to wygodny sposób, który wpływa na nasz komfort odkurzania. Należy pamiętać, że urządzenie centralne powinno zostać zamontowane około 60 cm od poziomu podłogi. Tylko takie umiejscowienie będzie wygodne przy opróżnianiu pojemnika. Dodatkowo nie powinniśmy zamykać urządzenia, ponieważ musi mieć ono swobodny dostęp powietrza. Z tego względu pomieszczenie, w którym umieścimy agregat powinno posiadać bardzo dobrą wentylację. Warto wspomnieć, że dzięki zamontowaniu pojemnika w garażu, czy piwnicy nie mamy do czynienia z brudem i zanieczyszczeniami podczas odkurzania. Dodatkowo nie używając urządzenia przenośnego zachowujemy czystość i świeżość powietrza w całym domu. Ma to istotny wpływ na osoby, które borykają się z problemem alergii.

Montaż odkurzaczy centralnych składa się z kolejnych, dwóch etapów. Pierwszy z nich to instalacja zestawu antystatycznych rur ssących. Znajdować się one będą na stałe w stropach, ścianach lub posadzce budynku. Rozmieszczenie zależy to od konstrukcji samego domu. Zakończeniami rur są tzw. płytki montażowe, dzięki którym na drugim etapie prac można umieścić gniazda. Powinny one być w takich miejscach, aby możliwe było odkurzanie wszystkich powierzchni znajdujących się w budynku. Nie chodzi tutaj jedynie o same podłogi. Powinniśmy mieć również dostęp do okien, ścian, a nawet sufitów. Jest to bardzo ważne ze względu na późniejszy komfort sprzątania. Ułożenie samych gniazd nie może znajdować się za meblami, które będą utrudniać do nich dostęp. W przypadku, gdy nie mamy jeszcze rozplanowanej przestrzeni wewnątrz budynku, należy zdecydować się na montaż gniazd w niedalekiej odległości od drzwi do pomieszczenia. To pozwoli uchronić je przed zasłonięciem innymi urządzeniami. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że decyzja zakupu odkurzacza centralnego powinna być równoznaczna z zaprzestaniem użycia odkurzaczy przenośnych. Jeśli chcemy sprzątać również miejsca na zewnątrz domu (balkony, tarasy, schody wejściowe itp.) musimy to uwzględnić podczas planowania rozmieszczenia gniazd ssących. Długość węża mocowanego do odkurzaczy centralnych to około 7,5m lub 9m lub 11m. Kolejno należy zamontować równoległą instalację, która będzie odpowiedzialna za uruchamianie całego odkurzacza. Wylot powietrza oczyszczonego instaluje się na zewnętrznej części budynku lub bezpośrednio do układu wentylacyjnego. Kolejnym etapem jest odpowiedni dobór samego odkurzacza centralnego. Jest on zależny przede wszystkim od ilości gniazd oraz długości instalacji. Następnie pozostaje już tylko zaopatrzyć się w zestaw sprzątający oraz akcesoria dodatkowe.

Prawidłowy montaż całej instalacji zapobiega zapychaniu się odkurzacza centralnego. Do tego stosuje się również odpowiednie kolana zabezpieczające instalację przed zbyt dużymi przedmiotami, które mogą mieć negatywny wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie.

Odkurzacz centralny to nie tylko urządzenie główne. Producenci oferują również szeroki wybór akcesoriów dodatkowych. W ich skład wchodzi między innymi separator do popiołu, który jest przydatny podczas czyszczenia kominka. Dodatkowo separator wody, niezbędny podczas prania dywanów i wykładzin oraz mycia okien. Można zaopatrzyć się również w wąż chowany do instalacji. Jest on droższy od tradycyjnego, ale nie wymaga przenoszenia z miejsca na miejsce. Pomocna jest także szufelka automatyczna. Jej funkcję pełni zamykany otwór, dzięki któremu po naciśnięciu odpowiedniego przycisku zostają usunięte drobne śmieci. Dostają się ode bezpośrednio do instalacji. Takie automatyczne szufelki spełniają największą rolę w kuchniach oraz holu, gdzie dodatkowo oprócz odkurzania, zamiatamy podłogę. Dla pełnej wygody powinny one zostać umieszczone tuż nad posadzką.

Sprzątanie w dzisiejszych czasach zaczyna nabierać nowego znaczenia. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych sposobów, aby było ono szybkie i wygodne. Największą jednak wygodną jest to, że każde z nowych urządzeń możemy dostosować indywidualnie do naszych, własnych potrzeb. I tak jest również w tym przypadku. Odkurzacz centralny to jedno z tych akcesoriów, które zostanie uszyte w naszym rozmiarze.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralny odkurzacz
Podobne: Projekt centralnego odkurzania, Rodzaje jednostek centralnego odkurzania
Słowa kluczowe: centralny odkurzacz,