×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Nowy balkon w istniejącym budynku

Balkon jest jednym z najbardziej pożądanych elementów mieszkania, szczególnie w budynkach miejskich, gdzie nie mamy własnego skrawka zieleni w postaci ogródka, czy tarasu łączącego się z naturą. Nie tylko stanowi miejsce odpoczynku, ale również stanowi funkcję wspomagającą dla wietrzenia mieszkania. Można również podczas ładnej pogody wywiesić na nim pościel, aby po całym dniu przyjemniej się zasypiało.

W przypadku obiektów nowoprojektowanych balkon jest kwestią, którą należy ustalić już na wstępie - w trakcie projektowania – jego „być albo nie być”. Pozwoli to na uniknięcie komplikacji w momencie kiedy nasz budynek jest już gotowy a my nagle uświadomimy sobie, że balkon to jest jednak fajna rzecz i bardzo chcielibyśmy go posiadać. Nie jest to jednak problem nie do przejścia – zawsze można go „doprojektować”. Wiąże się to jednak z analizą konstrukcji, rozpatrzeniem możliwości jego zamocowania i ewentualnego dodatkowego podparcia słupami, przebicie się przez warstwy wykończeniowe budynku (i późniejsze ich odtworzenie, wykończenie połączeń obróbkami), a także zdecydowanie z jakiego rodzaju materiałów chcemy go wykonać.

Z inną sytuacją mamy do czynienia, gdy kupiliśmy mieszkanie w budynku, który istnieje już ładnych parę lat i nasze lokum nie posiada balkonu. Wówczas problemem mogą okazać się nie tylko względy konstrukcyjne, ale również wiek budynku. Jeśli bowiem nasz obiekt zaliczany jest już do grona zabytków- wówczas możemy się pożegnać z możliwością dostawienia balkonu. Nie zgodzi się na to na pewno Konserwator Zabytków, gdyż „domontowanie” balkonu w takim obiekcie jest już kwestią zmiany wyglądu zewnętrznego bryły.

W przypadku możliwości dostawienia balkonu do istniejącego budynku już na wstępie należy zdecydować, czy ma to być balkon wspornikowy (czyli zamocowany jedynie w ścianie), czy może odpowiada nam wersja swobodnie podparta, w której oparcie balkonu przebiega na dwóch liniach: element nośny istniejącego obiektu + słupy w części wysuniętej poza lico. Przy czym ta druga opcja jest rozwiązaniem najbardziej logicznym dla balkonów na poziomie pierwszego piętra. W przypadku balkonów wyższych kondygnacji należy rozpatrywać już jedynie balkony wspornikowe. Powody są dwa: pierwszy to zwiększający się wraz z wysokością przekrój słupów i dochodzące dodatkowe elementy usztywniające przestrzennie konstrukcję; drugi stanowią sąsiedzi - nie każdy zgodzi się na zasłoniętą przestrzeń przed oknem ciągnącą się przez kilka poziomów. Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami domku bez balkonu i marzy nam się jeden długi balkon okalający cały budynek, bez obaw możemy zastosować wariant z podparciami w postaci słupów-nie ma tu bowiem ograniczników długości. Szerokość również w tym przypadku może mieć wysięg przekraczający 1,5 m ÷ 2,0 m (tak jak to jest przyjmowane w balkonach wspornikowych).

Ze względu na rodzaj dostawianego balkonu można dokonać podziału na:
  • balkony drewniane;
  • balkony prefabrykowane (żelbetowe);
  • balkony na belkach stalowych.

Balkony drewniane są najprostszym rodzajem balkonu, który może być dostawiony do konstrukcji istniejącego budynku. Niezależnie od tego, czy jest to balkon wspornikowy, czy dodatkowo podparty słupami, zawsze należy opierać go od strony budynku na warstwie konstrukcyjnej nośnej. Oparcie balkonu może składać się z legarów opartych na belce nośnej przytwierdzonej do ściany budynku (nie może to być jednak warstwa osłonowa czy wykończeniowa – każdorazowo należy „dostać się” do warstwy nośnej i dopiero do niej kotwić nowe elementy). Z drugiej strony mamy wówczas belkę wieńczącą i podporową opartą na słupach. Ponieważ zwykle wysokość balkonu odpowiada wysokości stropu w pomieszczeniu, w budynkach murowanych łączenie to trafia w warstwie wieńca żelbetowego.
Legary podpierające warstwy wykończeniowe balkonu i belka główna mogą jako jeden element prefabrykowany bezpośrednio być mocowane do ściany. Ta metoda jest znacznym ułatwieniem i przyspieszeniem prac. Stosowany jest również sposób, w którym legary jako pojedyncze belki są łączone do warstwy nośnej obiektu. Wiąże się to jednak z większymi trudnościami podczas montażu – należy precyzyjnie wyznaczyć punkty mocowania każdego elementu, jego wysokość i zgrać je w dobrze działającą całość.
W przypadku zastosowania znacznych gabarytów balkonu należy pamiętać o jego przestrzennym usztywnieniu. Dla balkonu wspornikowego wskazane jest zastosowanie zastrzałów w płaszczyźnie pionowej, które podpierając zewnętrzny kraniec balkonu równocześnie pracują przy przenoszeniu obciążeń na warstwę konstrukcyjną ściany. Graniczny wysięg balkonu w tym przypadku powinien określić konstruktor.
Dla balkonów o znacznych długościach podpieranych słupami, należy zastosować zastrzały w płaszczyźnie pionowej balkonu, na kierunku jego długości. Ilość słupów, ich rozstaw oraz wysięg balkonu również ograniczają wyznaczniki projektowe i wytrzymałościowe. Dodatkowo dla balkonów o znacznych wymiarach należy zastosować usztywnienie samej płaszczyzny balkonu – krzyżulcami, które z pozostałymi elementami konstrukcyjnymi balkonu tworzą sztywna tarczę.
Opisane powyżej balkony znajdują zastosowanie przy zmianach dotyczących zarówno budynków wznoszonych metodami tradycyjnymi (murowymi), jak i domów, czy innych obiektów drewnianych.

Balkony prefabrykowane (żelbetowe) są to balkony w całości przygotowane w fabryce i przywiezione na miejsce montażu w postaci gotowego elementu, wyposażonego w łączniki do połączenia z konstrukcją budynku. Mogą one być mocowane do elementu żelbetowego – na przykład do wieńca. Ten rodzaj balkonu powinien być zaprojektowany przez konstruktora, który uwzględni dopuszczalne obciążenie przy określaniu gabarytów balkonu (wysięg, długość) oraz zaprojektuje połączenie, które spełni wymogi bezpieczeństwa.

Balkony na belkach stalowych mają zastosowanie w stropach zbudowanych z belek drewnianych, jak również w stropach monolitycznych. Aby dokonać połączenia balkonu z konstrukcją nośną, należy częściowo odsłonić strop. Następnie mocuje się profil stalowy L-kształtny wieńczący belki drewniane (lub strop żelbetowy, który następnie uzupełnia się do linii zamykającej profilu) i stanowiący jednocześnie płaszczyznę do mocowania stalowej konstrukcji nośnej balkonu. Siły z balkonu przekazywane są za pomocą nowostworzonych podpór w ścianie - na przykład betonu samorozlewającego. Ruszt pod balkon stanowi stalowa ramka składająca się z kilku przęseł oddzielanych poszczególnymi profilami i zwieńczona obwodowo również belką stalową. Na takiej podstawie można bezpośrednio wyłożyć warstwę poszycia balkonu – o właściwościach nośnych (mrozoodporną i wodoodporną), jak również można na wcześniej przygotowanym szalunku podbijającym spód balkonu (ramki stalowej) ułożyć zbrojenie przyspawane do profili stalowych, a przestrzenie pomiędzy poszczególnymi przęsłami wylać betonem. Po stwardnieniu betonu i rozszalowaniu deskowania należy już tylko zatroszczyć się o montaż barierek i rynien odprowadzających wodę.

Każdy z wyżej opisanych balkonów powinien być przyjęty po konsultacji z konstruktorem, który nie tylko doradzi najlepsze rozwiązanie, ale również określi sposób mocowania balkonu lub jego dodatkowe podparcia.
Oczywiście balkony te obowiązują zasady opisane w artykule „Rodzaje balkonów oraz sposoby ich konstruowania”, dotyczące termoizolacji, kształtowania spadków, odprowadzania wody deszczowej i kształtowania połączeń ze ścianą budynku.


autor: Eliza Banyś

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne, Inne
Podobne: Jak walczyć z kurzem i pyłem podczas remontu?, Wole oko, Zabezpieczenie domu przed włamaniem, Zmiana wymiarów otworów okiennych i drzwiowych, Pielęgnacja betonu
Słowa kluczowe: