×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Obróbka komina

W każdym domu jest przynajmniej jeden komin. Kominy potrzebne są do odprowadzania spalin z kotła czy kominka oraz wentylacji grawitacyjnej. Komin przechodzi przez połać dachu, przerywając ciągłość wszystkich jej warstw. Zwykle miejsce wokół niego jest pierwszym i najbardziej podejrzanym elementem, gdy dach zaczyna przeciekać. Dlatego aby temu zapobiec, musi być szczelnie zabezpieczone obróbką. W przeciwnym razie woda opadowa zacznie wpływać pomiędzy połać dachu a ściany komina i ściekając po nim przedostawać się do wnętrza domu.

Ten, komu w czasie deszczu cieknie woda po kominie, doskonale wie, że to wina złej obróbki. Kto więc nie chce mieć takich doświadczeń, powinien zadbać o dokładne uszczelnienie miejsca przejścia komina przez dach. Częstym powodem pojawiania się nieszczelności wokół przejścia komina przez dach, jest połączenie obróbki komina z połacią dachu na sztywno. Tymczasem konstrukcja dachu odkształca się pod wpływem wiatru, ugina pod ciężarem śniegu, a blacha i mur inaczej rozszerzają się i kurczą wskutek działania temperatury. Bywa też, że przyczyną powstawania szczelin wokół komina jest zwykła niestaranność lub pośpiech wykonawcy. Nie każdy pamięta o tym, że podstawowym zadaniem obróbki jest zabezpieczenie przed wodą opadową. W żadnym razie nie służy ona jedynie do zamaskowania styku pokrycia ze ścianami komina. Dlatego uszczelnianie zaczynamy od najgłębszych warstw dachu, tj. od folii dachowej, którą wywija się na komin i szczelnie mocuje do niego specjalną taśmą lub papiakami.

Najpopularniejszym, bo najtrwalszym, zabezpieczeniem miejsca wokół komina jest wykonanie obróbki (zwanej przez dekarzy twardą) z blachy stalowej ocynkowanej, cynkowej, cynkowo-tytanowej, miedzianej lub aluminiowej. Ten ostatni materiał, jeśli jest powlekany, dostępny jest w wielu kolorach, dzięki czemu łatwo go dopasować do pokrycia dachowego.

Każda obróbka składa się z czterech elementów - przedniego, dwóch bocznych i tylnego. Pasy blachy łączy się ze sobą na rąbek stojący, a gdy elementy są duże, połączenie wzmacnia się jeszcze nitami.

Zależnie od wysokości komina, każdy z elementów obróbki twardej wykonuje się z jednego lub dwóch kawałków blachy. Obróbkę z jednego kawałka blachy najlepiej zamocować do ścian komina tradycyjną metodą, zwaną na wydrę. Polega ona na nacięciu ścian komina pod odpowiednim kątem, na głębokość około 2 cm, i umieszczeniu w powstałej szczelinie zagiętej krawędzi blachy. Dodatkowo styk uszczelnia się materiałem elastycznym, zwykle silikonem dekarskim. Szczeliny nie wolno wypełniać zaprawą cementową. Po stwardnieniu będzie ona pękać i wykruszać się podczas odkształcania się obróbki i ścian komina. Przez powstałe nieszczelności będzie wnikać woda opadowa.

Inne sposoby połączenia obróbki blaszanej z kominem to:

  • specjalne ukształtowanie ściany komina polegające na wysunięciu w trakcie murowania komina jednej warstwy cegieł i stworzenia rodzaju okapu nad mocowaniem obróbki,
  • zastosowanie specjalnej listwy umożliwiającą wykończenie i osłaniającej połączenie obróbki ze ścianą komina.

Uwaga! Obróbki z blachy nie należy mocować do komina na płask, ponieważ takiego połączenia nie da się skutecznie uszczelnić. Pod wpływem zmian temperatury blacha będzie ulegać odkształceniom, co szybko zniszczy każde uszczelnienie.

Jeśli obróbka wykonana jest z dwóch elementów, górny mocuje się do komina kołkami, natomiast dolny umieszcza pod nim i przytwierdza do konstrukcji dachu. Może być on wypuszczony na pokrycie dachowe lub pod nie schowany.

Dużego doświadczenia wymaga ułożenie dachówek z tyłu komina. W tym miejscu część obróbki z blachy znajduje się pod pokryciem, a dachówki zwykle nie chcą na niej dobrze "leżeć". Ich zamocowanie wymaga wprawy - muszą być odpowiednio przycięte i podpiłowane; inaczej w tym fragmencie pokrycia powstaną duże nieszczelności.

Poziome (leżące na pokryciu) części obróbki powinny mieć co najmniej 10 cm szerokości od strony okapu i 20 cm od kalenicy (ta krawędź komina jest najbardziej narażona na przecieki). Pionowe części obróbki komina powinny wystawać co najmniej 15 cm ponad krawędź pokrycia dachowego.

Przy tylnej ścianie komina - zwłaszcza gdy jest ona bardzo szeroka - warto zastosować ostrosłupowy odbój nazywany kozubkiem lub siodłem. Wtedy woda opadowa będzie opływać komin, zamiast tworzyć za nim kałuże.

Wykonaną z blachy obróbkę formuje się na kilka sposobów. Najczęściej pasy blachy mają jednakową wysokość - z boków komina ich górna krawędź jest prosta i równoległa do połaci dachu. Można jednak ukształtować je tak, by górna krawędź na bocznych ścianach komina była prosta (z przodu obróbka jest wtedy wysoka) lub wycięta schodkowo.

Obecnie, tradycyjną obróbkę z blachy można zastąpić specjalną taśmą kominową (tę technikę obróbki nazywamy obróbką miękką). Jest ona wykonana z gładkiej, plisowanej lub profilowanej w trójwymiarowy wzór blachy aluminiowej albo ołowianej, bądź z poliizobutylenu z wkładką z rozciągliwej siatki aluminiowej. Taśmy kominowe można plastycznie formować, dopasowując je dokładnie do kształtu pokrycia dachowego. Na ich zewnętrznych krawędziach naniesione są pasma kleju, dzięki któremu połączenie jest szczelne. Po ułożeniu taśmy wokół komina, dodatkowo osłania się ją listwami z blachy, które - w razie jej odklejenia - chronią dach przed przeciekaniem. Taśmę można montować wyłącznie przy temperaturach dodatnich, gdy temperatura w ciągu doby nie spada poniżej 5°C; inaczej klej niewystarczająco zwiąże.
autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne pokrycia dachowe
Podobne: Naturalne pokrycia dachowe, Bitumiczne pokrycie dachu, Taras na dachu, Dachówka, blachodachówka czy papa – jakie poszycie dachu będzie najlepsze, Mech na dachu
Słowa kluczowe: gont, papy, budowlane, komin, uszczelnienie, taśma kominowa, obróbka, zabezpieczenie