×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Obróbki blacharskie dachu

naszmajster.plHasło wykonania dachu jest złudne, gdyż w pierwszej chwili kojarzy się inwestorowi z koniecznością wykonania jego konstrukcji i poszycia. Dopiero w trakcie realizacji okazuje się, że dach wymaga dodatkowych obróbek i wykończeń, zazwyczaj z blachy, które powodują wzrost kosztów, a nieraz także konieczność szukania dodatkowych fachowców. Podstawowe blaszane obróbki dachowe to: rynny koszowe, okap, wiatrownice oraz system rynnowy.

Rynny koszowe

Kosz to miejsce dachu, w którym następuje załamanie dwóch połaci dachu, a do którego spływa część wody z przylegających połaci i dopiero koszem odprowadzana jest do rynien. To jedno z najbardziej newralgicznych miejsc na dachu, gdyż zazwyczaj spadek kosza jest mniejszy od spadku połaci, więc woda wolniej nim spływa, a w zimą gromadzi się z nim śnieg i lód. Rynny koszowe wykonuje się z odpowiednio ukształtowanych arkuszy blachy (w kształcie litery V, U lub kwadratu – w zależności od wielkości) układając je od dołu ku górze i dostosowując do linii kalenicy oraz okapu oraz dostosowując do rodzaju pokrycia połaci dachowych.
W przypadku pokrycia dachu dachówkami trzeba wykonać w koszu deskowanie, by zapewnić sztywność podłoża rynny. Na deskowanie to wyprowadzamy wiatroizolację spod poszycia, tak, by zachodziła na deski na 10–15 cm. Także koszt wykłada się folią izolacyjną, łącząc ją zakładem z folią połaci. Dopiero na tak przygotowany kosz układa się przygotowane i ukształtowane pasy blachy mocując je do desek kosza gwoźdźmi lub wkrętami. Powstałe w ten sposób otwory zabezpiecza się przed przeciekaniem wody pokrywając łby gwoździ lub wkrętów silikonem lub je oblutowując. Można też stosować wkręty ze specjalnymi uszczelkami dostosowanymi do ich łbów lub tzw. żabkami wykonanymi z blachy nierdzewnej. Kolejne elementy rynny łączymy ze sobą na rąbek pojedynczy lub podwójny uszczelniając kitem silikonowym.
Przy dachu pokrytym blachą rynny koszowe mają już odeskowanie, na którym układa się kolejne arkusze ukształtowanej blachy stosując zakład, którego wielkość zależy od spadku kosza (większy zakład przy małym spadku, mniejszy przy spadku dużym). Arkusze rynny koszowej łączy się na całej długości z arkuszami poszycia. W przypadku pokrycia dachu blacha falistą lub trapezową między obróbka kosza, a poszyciem pozostają wolne przestrzenie, pod które mogą dostawać się ptaki, dlatego przestrzenie te wypełnia się pianka poliuretanową.
Na dachach pokrywanych dachówkami bitumicznymi rynny koszowe wchodzą zazwyczaj w skład systemy pokryciowego i są do kupienia razem z dachówkami. Gdy ich w systemie brak, można rynnę wykonać z pasa papy. Dachówki powinny zachodzić na papę lub orynnowanie zakładem ok. 30 cm.

Okap
Okap wykonuje się z odpowiednio ukształtowanego pasa blachy ocynkowanej, powlekanej lub miedzianej, wygiętej w kapinos, który umożliwia spływanie wody z dachu. Dbamy przy tym o to, by krawędź kapinosa wchodziła do rynny, aby ściekająca woda nie ściekała pod rynnę zalewając elewację lub nie lała się poza rynnę, bo to też prowadzi do zamakania elewacji. Dostosowanie takiego ułożenia jest tym bardziej łatwe, że oblachowanie okapowe montuje się dopiero po umocowaniu do deski czołowej uchwytów rynnowych.
W przypadku pokrycia dachówką należy pamiętać, by folia wstępnego krycia zachodziła na oblachowanie okapu, a tym samym woda skroplona na folii nie dostawała się pod oblachowanie. Na obróbce blaszanej mocuje się także pierwszą łatę ustawiając ją tak, by dolna krawędź dachówki znajdowała się dokładnie nad rynną.
Na dachach pokrytych blachą obróbką okapową przybija się do odeskowania, podobnie jak poprzednio dbając by jej krawędź wchodziła do rynny. Poszczególne pasy blachy należy łączyć z sobą na rąbki leżące uszczelnione kitem silikonowym. Uszczelnia się też łby gwoździ lub wkrętów mocujących blachę do odeskowania.
W przypadku dachówek bitumicznych pas blachy o szerokości ok. 30 cm z wygiętym kapinosem mocuje się do deskowania, następnie pierwszy pas dachówek przykleja się prostą krawędzią do dołu (odwrotnie niż wszystkie pozostałe). Następne pasy dachówek układa sie już normalnie.

Deski szczytowe
Oblachowanie desek wiatrowych zaślepiających krawędź połaci dachowej wykonujemy z takich samych blach, jak pozostałe obróbki blaszane pokrywając nią deski szczytowe i mocując je do tych desek za pomocą wkrętów lub gwoździ.
W przypadku pokrycia dachu dachówką większość systemów dachówkowych ma dachówki szczytowe, które pokrywają krawędzie połaci chroniąc końce łat i skrajne krokwie. Jeśli w danym systemie nie ma takich dachówek lub z nich rezygnujemy, można je zastąpić oblachowanymi deskami wiatrowymi, które mocujemy przez ułożeniem połaci, tak, by górna krawędź wiatrownicy wystawała nieco ponad łaty, ale tak, by po oparciu na niej krawędzi dachówek, deska nie podnosiła je w stosunku do całej połaci.
Jeśli poszycie dachu wykonane jest z dachówek bitumicznych deskę wiatrową (szczytową) przybija się po ułożeniu poszycia, tak, by lekko wystawała ponad płaszczyznę dachu. Można też blachę zastąpić tym samym materiałem co dachówka bitumiczna. Niektóre systemy mają nawet w sprzedaży specjalne kątowniki przeznaczone do tego celu.
Kształtki służące do oblachowania desek szczytowych można też wykorzystać do obrobienia różnego rodzaju elementów wychodzących z połaci dachu, jak kominy, czy kominki wentylacyjne. Mocujemy je wówczas zarówno do komina, jak i poszycia dachu dodatkowo uszczelniając wszystkie krawędzie kitem silikonowym.

Uzupełnieniem oblachowań dachowych są dodatkowe elementy dachu takie jak ławy kominiarskie pozwalające na swobodne poruszanie się po dachu bez groźby uszkodzenia poszycia, płotki powstrzymujące zsuwający się śnieg, a przede wszystkim orynnowanie, które jest tematem na osobne opracowanie.


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Dachy, Rynny i rury spustowe
Podobne: Dach wielospadowy, Stropodachy, Elementy systemu odwodnienia dachu, Zasady doboru rynien, Odwodnienie dachu
Słowa kluczowe: dachy, dachów, dachowe, rynna, rynny, rynien,