×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Obudowa wykopów fundamentowych

Obudowa wykopów nie tylko fundamentowych, to kluczowy element bezpieczeństwa na budowie, ponieważ zapewnia ona ochronę pracującym tam ludziom oraz prowadzonym pracom. Mimo tego nie zawsze istnieje konieczność jej stosowania i zależy to od kilu czynników.

Dużo większe znaczenia ma obudowa w przypadku wykopów wąsko przestrzennych czyli takich których szerokość jest mniejsza lub równa 1,5 m. Przepisy nakazują zabezpieczenie pionowych ścian wykopów już od głębokości powyżej 1m. Może to wydać się trochę na wyrost, ale ma swoje niestety tragiczne uzasadnienie. Przeciętnemu człowiekowi taki wykop sięga nieco powyżej pasa. Niby nic, ale nagłe zerwanie się ziemi i przysypanie kończyn generuje wystarczająco duży nacisk na naczynia krwionośne nóg, by zatrzymać akcję serca. 1m3 waży ziemi waży ok. 2 ton. Teraz wyobraźmy sobie, że zerwanie ściany ma miejsce kiedy pracujący w wykopie człowiek właśnie klęczy i sznuruje buta. W czasie prowadzenia robót w wykopie zawsze jedna osoba musi znajdować się na zewnątrz, aby w razie wypadku móc wezwać pomoc.

Wykopy fundamentowe to w większości wykopy szerokoprzestrzenne o głębokości do 1,5 metra. Jeśli odległość od podstawy ściany wykopu do wykonywanych robót zostanie odpowiednia zachowana, powiedzmy 2m, oraz ściany będą miały nachylenie 1:1,25 to takiego wykopu nie trzeba zabezpieczać obudową. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy taki wykop uważnie obserwować, starać się wypatrzeć ewentualne pęknięcia lub osuwiska świadczące o naruszeniu struktury gruntu i ewentualnym zagrożeniu. Należy również unikać obciążania krawędzi wykopu naziomem lub składowaniem innych materiałów lub sprzętu. Dobrą praktyką jest również wykonanie płytkiego rowu odwadniającego, który w znacznym stopniu ograniczy spływanie wody po skarpie do wykopu.

Sytuacja ulega zmianie gdy mamy mało miejsca na działce, wykop jest głęboki i musi mieć pionowe ściany, wykonany jest w mało stabilnym gruncie, jest wykopem wąskoprzestrzennym, prowadzimy prace pry trudnych warunkach pogodowych lub mamy do czynienia z wysokim poziomem zwierciadła wód gruntowych.

Aby zabezpieczyć taki wykop konieczne jest zastosowanie konstrukcji inżynierskich podtrzymujących ściany wykopu. Konstrukcje takie składają się z elementów bezpośrednio przylegających do ścian w postaci płyt lub konstrukcji ażurowych oraz rozparć (dla wykopów wąskoprzestrzennych) i zastrzałów, kotew lub odciągów (dla wykopów szerokoprzestrzennych). Można wykonać je samodzielnie na budowie z drewna lub skorzystać z szerokiej gamy systemów deskowań i zabezpieczeń do wykopów dostępnych na naszym rynku.

Często spotykanymi są obudowy rozporowe. Konstrukcje takie składają się z elementów bezpośrednio przylegających do ścian w postaci płyt oraz rozpór. Można je stosować tylko przy wykopach wąskoprzestrzennych, co w przypadku fundamentów jest utrudnieniem. Po obu stronach ławy mamy wtedy ściany połączone stalowymi rurami. Ogranicza to bardzo miejsce pracy i utrudnia operowanie szalunkami. Systemy te o wiele bardziej sprawdzają się przy pracach liniowych takich jak układanie kabli i rurociągów na dużych głębokościach. Do ich ustawienia konieczny jest mały dźwig lub koparka.

Alternatywą dla nich są systemy zastrzałowe. Zbudowane podobnie jak rozporowe, ale kotwione są do dna wykopu. Ściany wykopu muszą być w takim wypadku odsunięte od fundamentów tak, aby zmieścić zastrzały i pozostawić miejsce na swobodne prowadzenie prac w wykopie. Alternatywą dla zastrzałów jest zastosowanie odciągów. Potrzebne jest do tego jednak miejsce, ok. dwóch metrów od górnej krawędzi wykopu.

Nieco bardziej zaawansowanym systemem stosowanym już przy większych inwestycjach jest ścianka berlinska. Składa się ona z wbitych w ziemię w odstępach dwuteowników z równolegle do siebie i prostopadle do wykopu ułożonymi środnikami. W miarę pogłębiania się wykopu, pomiędzy dwuteowniki wsuwa się kantówki drewniane tworzące obudowę. Dodatkowo ścinkę można zakotwić i zastosować zastrzały.

Podobnym i równie popularnym sposobem na zabezpieczenie skarp wykopu jest ścianka larsena. Są to stalowe profile w kształcie litery „u”, ze specjalnymi zamkami wzdłuż krawędzi. Doskonale nadają się do zabezpieczania wykopów szerokoprzestrzennych i wąskoprzestrzennych jednak to rozwiązanie bardzo drogie jak na warunki budowy domu jednorodzinnego i należy sięgać po nie w naprawdę trudnych przypadkach. O wiele tańsza jest ścianka berlińska.

Najpopularniejsza jeśli chodzi o warunki budowy niedużych obiektów jest obudowa drewniana. Jest łatwa w wykonaniu, materiał nie jest drogi i jest ogólnie dostępny. Do wykonania zabezpieczeń należy stosować drewno odpowiedniej wytrzymałości klasy III lub IV. Obudowa będzie się składać z deskowania oraz wbitych w dno pali które będą dociskać deskowanie do ścian i utrzymywać je. Do wbijania pali można użyć kafara lub koparki. Jeśli sytuacja wymaga użycia grubych pali, a mamy problem z ich wbiciem, możemy zastosować elementy o mniejszej średnicy zagęszczając ich rozstaw. Aby uprościć budowę i nie angażować ciężkiego sprzętu, zamiast pali do podtrzymania deskowania można zastosować drewniane lub stalowe zastrzały rozporowe, podobne do tych stosowanych przy szalunkach, podparte w dnie wykopu o wbite w ziemię kantówki. Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie obejrzeć deski i ocenić jak gęsto trzeba będzie wbijać pale lub mocować podparcia. Na pale i zastrzały najlepiej nadają się okrąglaki o średnicy od 10 do 20 cm oraz kantówka o minimalnych wymiarach 10x8cm. Deski powinny mieć minimum 2,5cm grubości.

Przy doborze obudowy ważnym czynnikiem jest rodzaj gruntu jaki musimy ustabilizować. Grunty sypkie wymagają podparcia przy dużo mniejszych głębokościach niż grunty spoiste takie jak na przykład gliny. Przy gruntach spoistych wystarczy obudowa ażurowa, natomiast grunty sypkie wymagają obudowy pełnej. W gruncie piaszczystym na ten przykład można zrobić wykop o pionowych ścianach do ok. 1m. Przy większej głębokości ściany zaczną się osypywać. Taki sam wykop w gruncie gliniastym może mieć już 1,5 – 2 metrów, choć zarówno w jednym jak i w drugim przypadku są wyjątki od reguły. Bardzo duży wpływ ma na to stopień zagęszczenia i wilgotność gruntu.

Istotny jest również czas przez jaki chcemy utrzymać wykop. Im ten czas dłuższy, tym obudowa powinna być solidniejsza i odporna na różne czynniki atmosferyczne. Woda opadowa dostająca się pomiędzy ścianę wykopu, a deskowanie rozmywa grunt stopniowo go osłabiając. Powoduje to obsuwanie się gruntu i zwiększenie nacisku na szalunek. W ekstremalnych przypadkach kiedy chcemy utrzymać wykop przez zimę, dochodzi tu jeszcze parcie zamarzającej w gruncie wody. Woda degraduje również dno wykopu, na którym wspierają się zastrzały. Należy tak dobrać ich mocowanie i zakotwić na tyle głęboko, żeby nie doszło do niebezpiecznego osłabienia ich mocowania na skutek rozmywania podłoża przez wody opadowe lub topniejący śnieg.

Warto również przeanalizować otoczenie przyszłego wykopu. Bliskie sąsiedztwo drogi, duże drzewa lub nachylenie terenu sprawiają, że na ściany wykopu działają dodatkowe siły co z kolei przedkłada się na konstrukcję obudowy. Należy się również zastanowić, gdzie będziemy składować grunt z wykopu. Obciążenie ścian wykopu urobkiem działa podobnie jak w przypadku stoku. Generalnie im dalej od wykopu, tym lepiej dla niego, ale gorzej dla naszego portfela. Ogólnie przyjęta zasad mówi, że odległość składowania urobku od krawędzi wykopu powinna być dwa razy większa od jego głębokości.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Roboty ziemne
Podobne: Kiedy wykonać drenaż, Skomplikowane warunki gruntowo - wodne a prace ziemne, Rodzaje drenażu, Wykopy fundamentowe – czym, jak i kiedy wykonywać, Agresywnośc wód gruntowych i gruntów a konstrukcje stalowe
Słowa kluczowe: roboty, wykopy, usługi budowlane, zabezpieczenie wykopu, utrzymanie wkopu, obudowa wykopu, ściana larsena, ścianka berlińska, głębokość, obsuwanie, osuwanie, deski