×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ochrona przeciwsłoneczna pomieszczeń a klimatyzacja

Często dopiero na etapie użytkowania pomieszczeń okazuje się, że zaprojektowana w nich klimatyzacja nie jest tak wydajna, jak to założono na etapie projektu lub, że jej wykorzystanie w 100% nie jest możliwe. Wpływ na to ma wiele zjawisk, na które nie zawsze zwraca się uwagę. Bardzo ważna zależność istnieje na linii budynek – urządzenia wentylacyjne, a najważniejsze czynniki ją determinujące to:

 1. Geometria bryły budynku i jej orientacja w stosunku do padania promieni słonecznych, która warunkuje wartość zapotrzebowania na ciepło / zimno urządzenia wentylacyjnego. Badania wykazały również, ze zyski ciepła dla budynków usytuowanych w osi północ – południe są o 18% większe od budynków o takich samych gabarytach, usytuowanych w osi wschód - zachód;
 2. Ściany zewnętrzne, dachy i stropy. Dobierając przegrody dla budynku wyposażonego w urządzenia wentylacyjne, należy pamiętać, że rodzaj izolacji cieplnej i grubość jej warstwy rzutuje na dobór wielkości urządzenia klimatyzacyjnego. Z drugiej strony występowanie urządzenia klimatyzacyjnego wpływa na konieczność zastosowania i odpowiedniego umiejscowienia izolacji przeciwwilgociowej.
  Podczas dobierania urządzenia klimatyzacyjnego bierze się pod uwagę zdolność do akumulacji cieplnej pomieszczeń – im wyższa tym lepiej. Akumulacja cieplna budynków z termoizolacją po zewnętrznej stronie przegrody jest znacznie lepsza od zdolności akumulacyjnych pomieszczeń z izolacją cieplną po stronie wewnętrznej (od strony pomieszczenia).
  Ponieważ w pomieszczeniach klimatyzowanych panuje dość duża wilgotność względna powietrza, istnieje tam dość duże prawdopodobieństwo przekroczenia punktu rosy i wykraplania pary wodnej. Zjawisko to ma prawo zaistnieć w każdym typie ściany, jednak rzadziej dotyczy ścian jednorodnych i tych, w których warstwa dociepleniowa znajduje się po stronie zewnętrznej przegrody (od strony środowiska zewnętrznego);
 3. Okna – we współczesnym budownictwie bardzo często stosuje się wielkogabarytowe przestrzenie szklane, jako alternatywa oddzielenia pomieszczenia od świata zewnętrznego, nie zabierająca jednak „widoku na świat”. Należy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że parametry przenikania ciepła przez przegrodę szklaną znacznie różnią się od parametrów innych materiałów stosowanych na wykonanie ścian – powodują znaczne miejscowe wychłodzenie i „ucieczkę” ciepła zimą a latem nadmierne nagrzewanie pomieszczeń, co z kolei wpływa na koszty ogrzewania i chłodzenia (energia chłodnicza jest znacznie droższa od energii grzejnej), a tym samym podwyższa koszty eksploatacji budynku. I tutaj dużą rolę odgrywa usytuowanie obiektu względem stron świata: latem największe zyski ciepła od promieniowania występują na płaszczyźnie zachodniej i wschodniej, wiosną i jesienią natomiast na południowej. Bardzo ważnym aspektem jest również ochrona szkła przed promieniowaniem. Wyróżnia się następujące rodzaje szkła:
  • Specjalne: absorpcyjne lub refleksyjne;
  • Izolacyjne, składające się z kilku warstw szyb oddzielonych warstwami powietrza;
  Mają one za zadanie odbicie promieni słonecznych lub ograniczenie ich przenikania do pomieszczenia. Systemy okienne powinny być projektowane łącznie z systemem ochrony przeciwsłonecznej (żaluzje, itp.), aby efektywnie wykorzystać wszystkie zastosowane technologie, żeby ich działania wzajemnie się nie osłabiały;
 4. Poprawna ochrona przeciwsłoneczna, powinna spełniać następujące zadania:
  • Chronić przed bezpośrednim promieniowaniem słońca;
  • Chronić przed odblaskiem, który utrudnia pracę biurową szczególnie przy komputerze;
  • Umożliwić wykorzystanie ciepła słonecznego zimą;
  • Zapewnić dobre oświetlenie światłem dziennym pomieszczeń, wymagane ze względu na spełnienie warunków normowych, aby w danym pomieszczeniu mogli pracować ludzie;
  Ponadto okno powinno charakteryzować się dobrymi właściwościami odbijania promieni słonecznych, niską zdolnością akumulacyjną, prostotą i niskimi kosztami obsługi, łatwością czyszczenia.
  Sposoby ochrony przeciwsłonecznej można podzielić następująco:
  • Na powstałe w wyniku rozwiązań konstrukcyjno – budowlanych;
  • Na zewnętrzne i / lub wewnętrzne osłony przeciwsłoneczne;
  • Przez zastosowanie zabezpieczeń przeciwsłonecznych w wewnętrznej przestrzeni międzyszybowej;
  • Przez zastosowanie szkła ochronnego;
 5. Oświetlenie. Dla zapewnienia odpowiedniej ilości światła, niezbędnego do pracy w dużych pomieszczeniach, konieczne jest częstokroć zastosowanie dodatkowego oświetlenia sztucznego. Jego rodzaj oraz ilość lamp znacząco z kolei wpływa na powstanie dodatkowej energii w pomieszczeniu, która jest proporcjonalna do natężenia oświetlenia. Projektując oświetlenie w pomieszczeniu należy zatem dobierać takie ilości, które są niezbędnie wymagane dla spełnienia danej funkcji użytkowej, a nie projektować nad wyrost. Emisję ciepła w pomieszczeniu pochodzącą od lamp niwelują w pewnym stopniu różnego rodzaju oprawy oświetleniowe. Współdziałanie różnych rozwiązań warto rozpatrzyć już na etapie projektowania, aby niepotrzebnie nie rozbudowywać urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.

Analizując powyższe aspekty oraz symultaniczność występowania różnych zjawisk można dojść do słusznego wniosku, że zamiast przepłacać warto czasami pomyśleć. Zjawiska przyrody (prędkość wiatru, promienie słoneczne) mogą „szkodzić” w uzyskaniu optymalnych wyników, ale mogą również pomagać. Uzyskanie samych plusów i zamknięcie ich w jednym pakiecie jest niemożliwe, ale można spróbować wybrać to, co daje największe korzyści, a z resztą czynników „iść na kompromis”. Najważniejsze zadanie w procesie budowlanym ma architekt – to koncepcja zaproponowana przez niego zostanie uzupełniona przez pozostałych inżynierów, aby powstał kompletny do użytkowania budynek. Nieodparcie nasuwa się na myśl postać Le Corbusier`a – genialnego architekta i wynalazcy, który projektowanie zaczynał od stworzenia minimalnego modelu obiektu. Następnie badając wędrówkę słońca w ciągu dnia, sprawdzał jego wpływ na oświetlenie pomieszczeń, sprzętów, uzyskiwane kolory. I na tej podstawie sytuował bryłę w odniesieniu do czterech stron świata i dobierał rozmieszczenie otworów okiennych. Z pewnością nie myślał on o zyskach cieplnych w kontekście doboru klimatyzacji, lecz takie studium stosowane we współczesnym świecie zaoszczędziłoby wielu kosztów eksploatacyjnych przyszłym budynkom.
autor: Eliza Banyś

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Termoizolacje, Stolarka, Klimatyzacja / Wentylacja
Podobne: Dobór i montaż stolarki drzwiowej, Drzwi wewnętrzne w kilku odsłonach cz. I, Ocieplenie wewnętrzne czy zewnętrzne, Montaż stolarki drzwiowej, Problemy z wentylacją - zbyt szczelne okna
Słowa kluczowe: wełna mineralna, termoizolacja, audyt energetyczny, termomodernizacja, ocieplenie poddasza, okna, drzwi, drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne, klimatyzacja, wentylacja, rekuperacja, rekuperator, oświetlenie pomieszczeń, zacienianie wnętrza, szyba refleksyjna, naturalne oświetlenie, izolacja