×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ochrona przeciwśniegowa dachów

Zima to dla każdego dachu coroczny sprawdzian. Aby zarówno konstrukcja jak i odwodnienie dachu zdały ten test śpiewająco należy pamiętać o kilku istotnych sprawach. Każdy inwestor powinien zadbać o coroczny przegląd dachu, odśnieżanie dachu oraz o zamontowanie barier przeciwśniegowych.

Rzetelnie wykonany przegląd pozwoli wykryć i naprawić wszelkie usterki przed nastaniem zimy. Zapobiegnie to przemakaniu poszycia i destrukcji całej konstrukcji. Więcej o przeglądzie przeczytasz tutaj.

Kolejnym obowiązkiem każdego odpowiedzialnego właściciela nieruchomości jest odśnieżanie dachu w przypadku gdy zalega na nim za duża i za ciężka warstwa śniegu.

Ostatnią rzeczą dopełniająca całości w zimowej odsłonie dachu są bariery przeciwśniegowe. Służą one ochronie orynnowania oraz przedmiotów znajdujących się tuż przy domu pod dachem.

Zalegający na dachu śnieg stanowi zagrożenie nie tylko dla obciążonej nim konstrukcji, ale także dla ludzi przechodzących w pobliżu okapu dachu czy też dla rzeczy znajdujących się w tym rejonie. Zsuwająca się z dachu śnieżna czapa może nie tylko uszkodzić i powyginać rynny, zniszczyć samochód czy też psią budę, ale też w najgorszym przypadku spowodować uszczerbek na zdrowiu ludzi.

Niewinnie wyglądająca warstwa śniegu może wyrządzić naprawdę duże szkody. Średnio przyjmuje się, że metr sześcienny śniegu waży niespełna 250 kg. Zakładając że na dachu zalega około 15 cm śniegu, to każdy metr kwadratowy takiej pokrywy śnieżnej waży ponad 37 kg. Przyjmując dalej dla przykładu dom z dachem dwuspadowym o powierzchni jednej połaci wynoszącej 120 m2 łatwo obliczyć iż ciężar zsuwającej się pokrywy śnieżnej może wynieść nawet 4,5 tony. I choć śnieg najczęściej zsuwa się mniejszymi partiami, a nie z całej połaci to i tak masa takiej sunącej czapy śniegu jest duża i może spowodować wiele szkód. Warto więc zabezpieczyć się przed taką ewentualnością.

Elementami przeciwdziałającymi nagłemu zsunięciu się płatów śniegu są tzw. bariery przeciwśniegowe. Akcesoria te zatrzymują śnieg, nie pozwalając mu spaść w niekontrolowany sposób. Rodzaje takich barier są różne i zależą od przewidywanego obciążenia śniegiem.

Jeżeli nawał śniegu jest duży – należy zamontować mocniejsze bariery takie jak np. podwójne stalowe rurki. Mają one zwykle 3 m długości, a ich końce są specjalnie dostosowane, tak by mogły być ze sobą połączone poprzez wsuniecie jedna w drugą. Taki nieskomplikowany system pozwala uzyskać odpowiednią długość bariery. Rurki takie montowane są na specjalnych konsolach o zróżnicowanej konstrukcji w zależności od rodzaju pokrycia dachowego. Innym, bardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest montaż drewnianych bali. Zarówno rurki jak i bale mogą być montowane tylko na okres zimy, a wraz z nadejściem wiosny można je zdemontować by nie szpeciły dachu.

W przypadku domów położonych w strefach o mniejszym obciążeniu śniegiem wystarcza zamontowanie płotków przeciwśniegowych, śniegołapów zwanych też rozdzierakami lub stoperów.

Plotki przeciwśniegowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Produkowane są z materiałów takich jak stal czy aluminium. Przed korozją chroni je warstwa farby lub poliestru. Warstwy te oprócz funkcji ochronnych zapewniają również możliwość pokrycia elementu dowolnie wybranym kolorem farby. Barwę płotku można więc idealnie dobrać pod kolor pokrycia dachowego.

Płotki montuje się za pomocą wsporników przymocowanych do więźby dachowej. Również i je można zdemontować po zimie i zachować aż do następnego sezonu.

Kolejnym rodzajem barier stosowanych przy mniejszym obciążeniu śniegiem są śniegołapy nazywane też rozdzierakami. Mogą to być małe półkoliste elementy dedykowane do poszycia z blachodachówki lub odpowiednio wygięte i zakończone płaskowniki przeznaczone do dachów krytych dachówką. Montowane są do elementów konstrukcyjnych więźby dachowej naprzemiennie w dwóch rzędach. Zwykle przyjmuje się odległość 1 metra między tymi rzędami oraz 50 cm między poszczególnymi rozdzierakami.

Podobne do śniegołapów elementy dedykowane do dachów krytych gontami bitumicznymi to stopery. Przybija się je do sztywnego poszycia i zakrywa pasem gontów tak by wystawał tylko fragment zatrzymujący śnieg.

Producenci dachówek zadbali również o systemowe rozwiązanie kwestii barier przeciwśniegowych i na rynku dostępne są specjalne dachówki z wbudowanym już stoperem. Rozwiązanie takie jest znacznym ułatwieniem dla dekarza, który nie musi wtedy montować dodatkowych elementów na dachu.

Rozdzieraki i stopery zapewniają równomierny nacisk oraz topnienie śniegu znajdującego się na połaci dachu. Zabezpieczają też przez niekontrolowanym zsunięciem się śnieżnej czapy.

Choć prawnie nie ma żadnych nakazów aby na dachach domów jednorodzinnych montować bariery przeciwśniegowe to jednak w trosce o mienie i bezpieczeństwo ludzi, każdy inwestor powinien dokładnie przemyśleć tą kwestię. Największe zagrożenie stanowi śnieg zalegający na stromych dachach, dlatego zwykle przy nachyleniu większym od 40 stopni takie bariery są już uwzględnione przez projektanta. Niestety przy mniejszych wartościach kąta nachylenia zwykle są one pomijane przez projektanta oraz samego inwestora co może przyczynić się do wypadku. Warto więc nawet mając dach o małym kącie nachylenia poważnie przemyśleć kwestię montaży takich zabezpieczeń, aby zapobiec ewentualnemu nieszczęściu.

Elementy, o których mowa można zamontować na gotowym już dachu. Wymaga to jednak demontażu fragmentu poszycia w miejscu gdzie bariery mają być przykręcone do łat. Dlatego też aby zaoszczędzić na czasie i kosztach tych prac powinno się je prowadzić na etapie budowy dachu. Należy też pamiętać o tym, aby w miejscu montażu elementów zatrzymujących śnieg więźba dachowa była odpowiednio wzmocniona. Zwykle montuje się je więc przy okapie nad murłatą lub wyżej na połaci nad kleszczami lub wymianami.

Pod tak przygotowanym do zimy dachem możemy spać spokojnie bez obaw o nasze mienie czy zdrowie osób przechodzących koło domu.
autor: mgr inż. Grzegorz Turmiński

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Prace porządkowe
Podobne: Zapachy domu, Zmieniasz wystrój? Dowiedz się, co zrobić z niepotrzebnym sprzętem!, Remontujesz? Zrób przy okazji gruntowne porządki!, Jak walczyć z kurzem i pyłem podczas remontu?, Przygotowanie domku letniskowego do zimy cz. I
Słowa kluczowe: sprzątanie, odśnieżanie dachu, bariery przeciwśniegowe, rozdzieraki, stopery, płotki przeciwśniegowe, śniegołapy