×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ochrona upraw

zabezpieczenia przed dzikamiWiększość szkód w drzewostanach jest wyrządzana przez zwierzęta jeleniowate. W skład tej grupy wchodzą między innymi jelenie, łosie, czy sarny. Najbardziej ulubionymi częściami roślin (przede wszystkim drzew) są dla nich wierzchołki. Sosna i jej pęd wierzchołkowy to jest jedną z wielu roślin podatnych na częste ogryzanie. Jodła i świerk to kolejne drzewa, które mogą być narażone na zniszczenie. Co do drzew liściastych można wymienić w tej grupie na przykład lipę, jesion, buk, a nawet dąb. Za najczęstszego szkodnika upraw drzew można uznać sarnę. Jest to związane z jej najliczniejszą populacją. Inne wymienione wyżej zwierzęta występują mniej licznie, często tylko w wybranych regionach, więc można im przypisać szkody lokalne. Kolejnym zwierzęciem, który może siać spustoszenie jest dzik. Poprzez dewastację upraw jest on dużym zagrożeniem dla przydomowego ogrodu, który znajduje się w niedalekiej odległości od terenów leśnych. Problem ze zwierzętami dziko żyjącymi dotyczy przede wszystkim osób, które zamieszkują tereny położone blisko lasów, w których te zwierzęta żyją.

Dla odpowiedniej ochrony upraw stosuje się dwa rodzaje metod. Pierwszą z nich jest metoda mechaniczna, a drugą chemiczna. Przynoszącą ogromne efekty jest metoda ogradzania upraw siatką. Dobrze jest, gdy siatka jest umieszczona na stałe, ale jeśli nie przewidujemy ogrodzenia swojej posiadłości powinniśmy wykonać „tymczasowe” na okres do 8 lat, kiedy to drzewa wzmocnią się i urosną na tyle, aby nie być narażone na ogryzanie przez roślinożerców. Inną metodą mechaniczną jest na przykład zakładanie osłonek indywidualnie na każde drzewko. Pozwala to na zabezpieczenie sadzonek przy równoczesnym nie ogradzaniu całej uprawy.

Natomiast zabezpieczenia chemiczne są to wszelkiego rodzaju zabezpieczenia repelentami. Substancje smakowe, które odstraszają potencjalnych szkodników swoim zapachem jak i przede wszystkim smakiem. Smarowane są nimi części szczytowe roślin, zabieg musi być powtarzany kilka razy na tej samej roślinie, w corocznych odstępach czasu. Wykaz repelentów jest publikowany, co roku przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Zabezpieczanie roślin powinno być systematyczne do momentu, kiedy osiągną one wysokość do 1,5m. Środki chemiczne powinny być nanoszone specjalną, grubą rękawicą na wierzchołkową część pędu głównego danej sadzonki. Należy uważać żeby nie zakleić pąka.

Ogrodzenie elektryczne to kolejna z metod ochrony upraw przed zwierzętami. Popularnie nazywane jest ono, jako elektryczny pastuch. Wyróżnić można kilka rodzajów elektrycznego pastucha są nimi między innymi: pastuch elektryczny przeciwko dzikom, przeciwko zającom, wydrom, sarnom, jeleniom, danielom. Odpowiedni zestaw daje ogromną skuteczność ochrony, ale musi on spełniać pewne kryteria. Podstawowym jest dobór mocy urządzenia. Poza impulsem elektrycznym ważne jest prawidłowe rozłożenie przewodów. Różni się ono w zależności od gatunku zwierzęcia, przed którym chcemy ochronić uprawę. Kolejnym ważnym elementem tego sposobu ochrony upraw jest odpowiednie utrzymanie ogrodzenia elektrycznego. Należy zwrócić uwagę, czy jego przewody nie zarosły trawą, ani czy nie mają styczności z krzewami lub gałęziami. Każde zetknięcie przewodów czy to z trawą, czy gałęzią powoduje spadek izolacji. Dlatego powinno się zadbać o obszar znajdujący się pod samym ogrodzeniem. Musi być on systematycznie koszony lub skrapiany środkami chwastobójczymi. Dobrym przykładem jest pastuch chroniący uprawy przed zającami. Najniżej położony przewód znajduje się około 10cm nad ziemią. Warto, więc zwrócić uwagę na to czy w szybkim czasie nie zarośnie on trawą i chwastami.

Dostępne na rynku elektryzatory, które mają podwójny przebieg mogą osuszać trawy i łodygi roślin, które mają styczność z ogrodzeniem. Jest to pomocne jedynie w przypadku, kiedy chwasty i trawy nie są gęste, ani zbyt licznie nie mają styczności z przewodami.

Kiedy naszym problemem są na przykład dziki, dobrym pomysłem jest zorganizowanie podwójnego zabezpieczenia. Pierwszym i najważniejszym będzie pastuch elektryczny, który ochroni całość upraw, ale warto również zabezpieczyć się drutem kolczastym. Spełni on swoje zadanie w przypadku, kiedy nastąpi brak zasilania, albo będzie ono ograniczone. Powinniśmy zwrócić uwagę na to czy drut kolczasty nie ma styczności z elektrycznym pastuchem. W związku z tym oprócz doglądania ogrodzenia pod względem zarastających chwastów, musimy sprawdzać jeszcze czy wszystkie przewody i druty są odpowiednio naciągnięte i nie zwisają. Często zwierzęta te są wstanie wyczuć impulsy elektryczne, które znajdują się w przewodach. Powoduje to, że starają się utrzymywać odpowiedni dystans od ogrodzenia.

Budowa ogrodzenia lub instalacja pastucha elektrycznego są jednymi z bardziej kosztownych metod zabezpieczania upraw. Czasami, kiedy zwierzęta nie są natrętne lub po prostu wolelibyśmy wcześniej zabezpieczyć się przed ich nieproszoną wizytą możemy użyć prostszych i mniej pracochłonnych metod. Wśród nich możemy wyróżnić rozwieszanie specjalnych środków zapachowych, rozwieszanie wstążek odblaskowych, czy umieszczanie urządzeń akustycznych, które mają przestraszyć dzikie zwierzęta. Dodatkowo dostępne na rynku preparaty pomagają łączyć tych kilka sposobów w jeden. I tak można rozwieszać wstążki odblaskowe, które wcześniej zostały nasączone preparatami odstraszającymi swym zapachem. Dobrze jest zabezpieczyć taką zapachową tkaninę przed deszczem, aby ten nie spłukał jej zapachu. Na wcześniej już wspomniane dziki można użyć na przykład ludzkich włosów, których zapach ich skutecznie odstraszy lub preparatów przypominających swym zapachem na przykład wilcze odchody.

Zwierzęta, które nigdy nie były uznawane przez nas za szkodniki mogą płatać nam figle. Jest to tym bardziej prawdopodobne im bliżej lasu znajduje się nasz ogród oraz dom. Większość z naszych „przydomowych szkodników” jest pod ochroną. Warto, zatem zastanowić się, jakich środków zapobiegawczych zamierzamy użyć. Należy podkreślić, że w żadnym przypadku nie możemy krzywdzić ani ranić dzikich zwierząt, które niszczą nasze uprawy. Wszystko powinno odbywać się w sposób humanitarny, powinniśmy je odstraszyć a nie unieszkodliwić. Podczas prób zniechęcenia niszczenia upraw i ogryzania młodych drzewek musimy wziąć pod uwagę, że zwierzęta bardzo szybko przyzwyczajają się do zapachów jak i dźwięków wydawanych przez rozmaite urządzenia odstraszające. Dobrze jest, więc mieszać i często zmieniać swoje metody.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Walka ze szkodnikami
Podobne: Naturalne środki odstraszające owady, Szkodniki w ogrodzie
Słowa kluczowe: szkodniki, ochrona roślin, zabezpieczenie przed sarnami, zabezpieczenie przed dzikami, ogrodzenie eleketyczne, elektryczny pastuch, drut kolczasty, ochrona drzewostanu, leśna posiadłość, środki chemiczne, repelenty