×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ocieplenie domu, wymiana okien – co to daje?

Korzyści z ocieplenia domu i wymiany okien są oczywiste – znacznie mniejsze straty ciepła, lepsza termoizolacja, poprawa wyglądu nawet najbardziej zniszczonych budynków, a co najważniejsze – realne oszczędności finansowe widoczne już w pierwszym sezonie ciepłowniczym. Dlaczego warto zainwestować w termomodernizację? I jak wykonać izolację, aby oszczędzić jak najwięcej?

Szacuje się, że w okresie zimowym koszt ogrzewania domu z dobrą termoizolacją może być niższy nawet o 30-40% w stosunku do nie docieplonego budynku z nieszczelnymi oknami. W okresie ciepłowniczym oznacza to realne korzyści finansowe. To się opłaca - raz zainwestowane pieniądze w docieplenie i wymianę okien procentują przynajmniej przez kilkanaście lat. Można dużo zaoszczędzić przez dobrą termoizolację budynku – takie domy zużywają znacznie mniej energii, a ta – jak wiadomo – jest z roku na rok coraz droższa.

Dużym plusem dobrze zaizolowanego domu jest też wysoki komfort cieplny. Potrzeba znacznie mniej energii na stworzenie wewnątrz budynku odczucia przyjemnego ciepła, bez potrzeby dogrzewania i uszczelniania okien. W zimie mieszkańcy takiego domu mogą cieszyć się komfortowym ciepłem, z kolei w lecie dzięki termoizolacji wewnątrz panuje przyjemny chłód chroniący przed upałem.

Gdzie zastosować termoizolację?

Najważniejsze elementy, które wymagają izolacji cieplnej, to dachy, stropodachy i ściany zewnętrzne. W przypadku starszych budynków obniżenie strat ciepła i kosztów eksploatacji domu można też uzyskać przez wymianę okien na te o niższym współczynniku przenikania ciepła. W Polsce najpopularniejszymi materiałami termoizolacyjnymi są styropian i wełna mineralna.

Jeszcze na etapie planowania inwestycji warto rozważyć kilka kwestii, aby z jednej strony – fachowo wykonana termoizolacja służyła przez długie lata, z drugiej – aby za nią nie przepłacić. Na początku warto zbadać kondycję budynku i podjąć decyzję, jakie rozwiązania zastosować. Ważne, aby dobrać efektywny system docieplenia, czyli wybrać materiały, optymalną grubość warstwy izolacyjnej i odpowiednią konstrukcję okien. Dobrze też rozejrzeć się za sprawdzoną ekipą wykonawczą, co zagwarantuje wysoką jakość wykonania projektu. Można też ocieplić dom samemu, ale to wymaga pewnych umiejętności i dobrego zaplanowania.

Jakiego materiału użyć do ocieplenia?

Najczęściej stosowanymi materiałami izolacyjnymi są płyty styropianowe i wełna mineralna. Oba mają swoje wady i zalety. Styropian jest łatwy w obróbce, odporny na zawilgocenie, działanie pleśni, grzybów i bakterii, jego struktura nie podlega zmianie przy dużych wahaniach temperatury, a ponadto jest stosunkowo tanim materiałem, choć jego cena zależy od cen ropy naftowej. Styropian jest bardzo lekki – to przecież w ponad 90% powietrze, dlatego nie obciąża dodatkowo konstrukcji budynku. Nie wywołuje uczulenia, nie pyli, jest nieszkodliwy dla zdrowia. Do wszystkich jego zalet trzeba dodać jeszcze tę najważniejszą – ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne.

Płyty styropianowe są produkowane w wielu rodzajach, formach i kształtach. Dzięki temu pozwalają na szybki i bardzo precyzyjny montaż. Za najcieplejszy uznaje się styropian srebrnoszary z dodatkiem grafitu, który świetnie nadaje się do docieplania nie tylko ścian, ale także podłóg, fundamentów czy dachów. Z kolei wełna mineralna ma też inne zalety – jest całkowicie niepalna oraz ma lepszą paroprzepuszczalność, co ma znaczenie szczególnie w przypadku drewnianych konstrukcji. Ale jest też droższa od styropianu.

Kolejną kwestią do rozważenia jest system dociepleń. Poza wyborem podstawowego materiału izolacyjnego, trzeba zastanowić się nad jednolitym systemem dociepleniowym, na który składają się także kleje, materiały do gruntowania, siatka, tynki cienkowarstwowe czy ewentualnie kołki do mocowania termoizolacji. Warto wybrać system pochodzący od jednego producenta, bo to gwarantuje stabilność warstwy izolacyjnej przez wiele lat.

Grubość warstwy termoizolacyjnej zależy od wielu czynników: liczby warstw ściany zewnętrznej, grubości ścian, materiału, z którego zbudowana jest konstrukcja, sposobu ogrzewania domu, wreszcie od rodzaju materiału ociepleniowego, z którego ma być wykonana termoizolacja. Aby inwestycja w ocieplenie domu okazała się opłacalna, należy tak dobrać grubość warstwy izolacyjnej, aby pozwoliła na optymalne ogrzanie przy jak największych oszczędnościach. Eksperci szacują, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ocieplenie budynku warstwą izolacyjną o grubości ok. 15 cm, gdyż pozwala na najszybszy zwrot poniesionych kosztów.

Co daje inwestycja w wymianę okien?

Już sama wymiana okien na nowe pozwala na spore oszczędności wynikające z lepszej izolacji budynku. Ale okna oknom nierówne. Przy termomodernizacji budynku warto przyjrzeć się dokładniej oknom energooszczędnym – są droższe od standardowych, ale pozwalają na większe oszczędności. Ważne są parametry termiczne okna, które wpływają na ilość ciepła uciekającego z budynku, w tym przede wszystkim wartość współczynnika Uw (szyb i ram okiennych) i dodatkowe wzmocnienia termiczne. Szczelne okna to nie tylko komfort cieplny i większe oszczędności, to też lepsze tłumienie hałasu, co ma szczególne znaczenie w budynkach położonych blisko tras komunikacyjnych.

Podsumowując – dlaczego warto zainwestować w docieplenie domu i wymianę okien:

  • znacznie spadną koszty ogrzewania,
  • zwiększy się termoizolacja budynku i polepszy charakterystyka energetyczna budynku,
  • wzrośnie komfort cieplny w pomieszczeniach
  • będzie cieplnej w zimie, a chłodniej w lecie,
  • poprawi się wygląd i estetyka budynku, zwłaszcza w przypadku starszych domów,
  • wzrośnie wartość rynkowa budynku,
  • dzięki zmniejszeniu ilości potrzebnej do ogrzewania energii zmniejszy się emisja dwutlenku węgla do atmosfery, co zwiększa dbałość o środowisko naturalne.

 
autor: Milana Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Termoizolacje
Podobne: Niepodpiwniczone domy, Warunki techniczne - oszczędnośc energii i izolacyjnośc cieplna, Bezspoinowe systemy ociepleń, Okna pasywne, Ocieplenie wewnętrzne czy zewnętrzne
Słowa kluczowe: wełna mineralna, termoizolacja, audyt energetyczny, termomodernizacja, ocieplenie poddasza,