×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ocieplenie wewnętrzne czy zewnętrzne

Najbardziej popularnym i sprawdzonym sposobem jest docieplenie ścian od strony zewnętrznej budynku. Uwarunkowane jest to dwoma najważniejszymi czynnikami.

Pierwszym z nich są wyniki analizy cieplno - wilgotnościowej przegród, która uwzględnia rozkład temperatur po zewnętrznej i wewnętrznej stronie przegrody w rozrachunku rocznym dobowych wahań temperatury zewnętrznej, oraz kondensację pary wodnej na powierzchni przegrody i możliwość jej wykraplania lub odparowania. Pod tym względem ocieplanie zewnętrzne przegród niesie ze sobą najmniejsze ryzyko pojawienia się w obiekcie wykropleń i grzybów. Pod warunkiem, że zostało dobrze wykonane, ze szczególną dbałością o potencjalne miejsca tworzenia się mostków termicznych.
Drugi czynnik jest bardziej prozaiczny lecz jednocześnie zauważalny - mianowicie docieplenie ściany od strony zewnętrznej nie ma wpływu na powierzchnię użytkową lokum, tak jak jest to w przypadku docieplenia interioru.

Są jednak przypadki, gdy nie ma możliwości docieplenia budynku od strony zewnętrznej.
Przykłady:
 • mieszkamy w zabytkowym obiekcie, gdzie wszelka ingerencja w jego wygląd zewnętrzny jest zabroniona (nie uzyskamy zgody na tego typu działania od konserwatora zabytków);
 • mieszkamy w bloku lub kamienicy spółdzielczej, gdzie zarządca lub wspólnota nie zorganizowali jeszcze (lub w ogóle nie mają zamiaru tego zrobić) remontu zewnętrznej części obiektu, uwzględniającego docieplenie;
 • planujemy ocieplić jedynie część domu/mieszkania (w przypadku docieplenia zewnętrznej części wymagane jest to dla całości obiektu, bez różnicowania grubości warstw termoizolacyjnych. Jeśli na przykład wpadlibyśmy na pomysł, aby część północno- zachodnią zaizolować grubszą warstwą ocieplenia, a południowo- wschodnią cieńszą-bo jest to strona „cieplejsza”- nie ma takiej możliwości).
Ocieplanie od strony wewnętrznej posiada jednak jedną zaletę: można je przeprowadzić o każdej porze roku i przy każdej pogodzie-warunki atmosferyczne nie mają wpływu na przebieg prac.

Aby dobrać najlepsze materiały dociepleniowe dla danej przegrody najlepiej jest przeprowadzić analizę cieplno-wilgotnościową. Obecnie wiele firm posiada programy ułatwiające to zadanie, jak również oferuje pomoc w jego przeprowadzeniu. Przede wszystkim należy określić:
 • izolacyjność termiczną i paroszczelną przegród zewnętrznych;
 • stopień ich zawilgocenia;
 • wielkość powierzchni ścian zewnętrznych oraz ich ilość;
 • wentylację i klimatyzację pomieszczeń.
Podstawowym wymogiem, dotyczącym przegród zewnętrznych, jest ich wystarczająca stateczność cieplna oraz zabezpieczenie przed zawilgoceniem w wyniku kondensacji pary wodnej ich warstw wewnętrznych. Dlatego bardzo ważnym zagadnieniem jest temperatura przegrody od strony pomieszczeń-nie powinna ona być niższa od temperatury punktu rosy. Po jej przekroczeniu na powierzchni przegrody zaczyna się zjawisko wykraplania pary wodnej.
Bardzo ważne są narożniki pomieszczeń. Zaliczają się one do miejsc, o które należy wyjątkowo zadbać. Tak jak o nieprzezroczyste przegrody zewnętrzne, nadproża żelbetowe, wieńce, słupy, spoiny i wszelkie złącza elementów żelbetowych.


Systemy ocieplenia ścian zewnętrznych:
 • metoda BSO (dawniej lekka-mokra) polega na przyklejeniu lub przyklejeniu i przytwierdzeniu za pomocą kołków warstw izolacji termicznej (jest to konieczne w przypadku stosowania wełny) do uprzednio przygotowanej ściany murowanej (oczyszczonej z kurzu, po ewentualnym skuciu starych tynków i wyrównaniu warstwy podkładowej). Na warstwę izolacji nakłada się warstwę wykończeniową w postaci tynku;
 • metoda lekka-sucha jest stosowana przy wykorzystaniu drewnianego „szalunku”, który wypełnia się materiałem termoizolacyjnym. Nie wymaga ona zastosowania kleju, a jedynie specjalnych kotew. Przy tej metodzie należy pamiętać o pozostawieniu szczeliny powietrznej pomiędzy warstwą izolacji, a warstwą wykończeniową, którą mogą być np. panele PCW lub drewno. Dzięki takiemu rozwiązaniu materiał termoizolacyjny będzie odpowiednio wentylowany;
 • ocieplenie ścian szczelinowych-za pomocą materiałów, które można wprowadzić metodą wtryskiwania lub wdmuchiwania (np. pianki poliuretanowej). Ograniczeniem jest tutaj wielkość szczeliny (min. 5cm);
 • zastosowanie ścian trójwarstwowych-najdroższa, ale zarazem najlepsza metoda. Polega na dociepleniu ściany nośnej z wytworzeniem dodatkowej warstwy ściany osłonowej. Pomiędzy warstwą osłonową a nośną należy wygenerować wówczas szczelinę powietrzną. Warstwa osłonowa chroni termoizolację przed uszkodzeniami mechanicznymi, a szczelina powietrzna zapewnia wentylację warstw i odparowanie wody.


Poniżej przedstawiono przykłady docieplenia ścian zewnętrznych:

naszmajster.pl


1 - tynk cementowo - wapienny
2 - pustak Max
3 - wełna mineralna
4 - cegła ceramiczna pełna
Rys.1. Docieplenie z wykorzystaniem warstwy osłonowej


naszmajster.pl1 - tynk cementowo - wapienny
2 - pustak MAX
3 - wełna mineralna
4 - pustka powietrzna
5 - cegła kratowka
6 - tynk akrylowy


Rys.2. Docieplenie z wykorzystaniem warstwy osłonowej i szczeliny powietrznej


Docieplenie zewnętrznej części przegrody należy przeprowadzać przy spełnieniu określonych warunków:
o Nie należy ocieplać budynku podczas deszczu, czy mrozu(minimalna temperatura powietrza powinna wynosić +5˚C);
o Nie można ocieplić ściany materiałem zawilgoconym lub mokrym (traci on swe właściwości izolacyjne i dodatkowo sprzyjać będzie powstawaniu pleśni w mieszkaniu);
o Materiał termoizolacyjny należy montować zgodnie z wyznacznikami producenta, tak aby wyeliminować powstawanie mostków cieplnych i potencjalnych miejsc strat energii (np. płyty wełny mineralnej powinny być mocowane rzędami w sposób mijankowy-spoiny nie powinny układać się w „szachownicę”).

Spośród dostępnej gamy materiałów termoizolacyjnych można obecnie wybrać materiał najbardziej odpowiadający naszym potrzebom. I tak przy ociepleniu ścian od strony wewnętrznej najbardziej popularne są: styropian, wełna mineralna i polistyren ekstrudowany.
Najszybszym sposobem jest bezpośrednie przyklejenie do uprzednio przygotowanego podłoża szczelnie przylegających do siebie płyt styropianowych. Metoda ta utrudnia jednak odparowanie wilgoci (ze względu na właściwości materiału, jak i na jego bezpośrednie przyleganie do ściany).
Docieplenie wełną mineralną wymaga zastosowania dodatkowych profili. Metalowy stelaż przytwierdzony zostaje do sufitu i podłogi, po czym wypełnia się go termoizolacja. W tym przypadku istnieje możliwość odsunięcia warstwy izolacyjnej od ściany i stworzenie szczeliny powietrznej, która zapewni lepszą wentylację warstw przegrody. Warstwą wykończeniową w tym przypadku mogą być płyty GK.

Przy wszystkich tych systemach należy pamiętać o tym, że zastosowanie paraizolacji skutecznie wpływa na odpowiednie rozkłady wykresów temperatury i ciśnienia pary wodnej w przekroju przegrody. Niejednokrotnie znacznie poprawia możliwości odparowania wilgoci, mimo tego, że teoretycznie pojawiła się ona w wynikach analizy cieplno-wilgotnościowej.

Ocieplenie budynku znacznie wpływa na koszty ogrzewania poniesione w rozrachunku rocznym-a właściwie na ich zmniejszenie. Wszystkie działania powinny być jednak przemyślane i przeprowadzone z umiarem. Oprócz ciepła potrzebujemy jeszcze w lokum odpowiedniej wentylacji. Przy całorocznej ilości wody, którą zużywamy w mieszkaniu na codzienne czynności takie jak: mycie, pranie, gotowanie, musimy zapewnić jej odparowanie. A sama przegroda przy nawet najlepszych właściwościach fizycznych nie poradzi sobie z taką ilością wilgoci. Szczelnie zamknięte okna i brak wymiany powietrza będą działać destrukcyjnie nie tylko na ściany, ale również na nasze zdrowie.


autor: Eliza Banyś

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Termoizolacje
Podobne: Ochrona drewnianego stropu przed ogniem, Ekologiczna przyszłość budownictwa, Ochrona przeciwsłoneczna pomieszczeń a klimatyzacja, Izolacja poddasza, Okna pasywne
Słowa kluczowe: wełna mineralna, termoizolacja, audyt energetyczny, termomodernizacja, ocieplenie poddasza,