×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Odbiór techniczny

Jeżeli mamy już za sobą proces poszukiwania idealnej działki, żmudne zbieranie całej masy dokumentów w celu uzyskania pozwolenia na budowę, a także proces tworzenia tego, co do niedawna widniało jedynie jako projekt na papierze, to jesteśmy w pełni świadomi jak istotne jest, by każdy z tych etapów przejść bez pośpiechu i rozważnie. Pomimo, iż mogłoby się wydawać, że postawienie domu to już koniec wszelkich spraw formalno-organizacyjnych, to jednak jeszcze nie możemy uśpić naszej czujności i skupienia – wciąż pozostaje nam odbiór techniczny, którego musimy dokonać, aby w końcu uzyskać upragnione pozwolenie na użytkowanie.

Odbiór techniczny jest bardzo istotną sprawą, gdyż jest to moment kiedy możemy wyłapać wszystkie błędy i nieprawidłowości powstałe podczas wykonywania zadań, powierzonych poszczególnym specjalistom i ich ekipom. Jeżeli zaistnieje taka możliwość, to dobrze jest przejść się po budowie kilka dni przed datą odbioru. W razie jakichkolwiek niejasności będzie czas na przejrzenie podstawowych dokumentów (tj. Prawa budowlanego, Polskich norm budowlanych oraz Warunków technicznych wykonania i odbioru prac budowlanych), na podstawie których powinny być rozwiązywane wszelkie spory powstałe przy odbiorze. Dobrze jest także zaopatrzyć się w narzędzia takie, jak taśma miernicza – najlepiej kilkumetrowa (można również skorzystać z laserowego dalmierza), kątownik, poziomica, a także oprawki z żarówkami (w celu sprawdzenia prądu). Ewentualnie można mieć gdzieś pod ręką drabinę oraz latarkę, jeśli dokładnie chcielibyśmy sprawdzić każdy zakamarek.

Oczywiście oględzin można dokonać samemu, jednak większość z nas nie jest w stanie wykryć i odróżnić istotnych wad od niewielkich usterek. Dlatego dobrze jest przyjść z osobą mającą jakiekolwiek pojęcie w dziedzinie budownictwa. Jeśli jednak wśród rodziny i znajomych nikogo takiego nie znajdziemy, to można zawsze wynająć fachowca – inżyniera budowlanego, np. za pośrednictwem Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Wiążę się to z dodatkowymi kosztami, jednak być może pozwoli w przyszłości uniknąć o wiele większych strat finansowych.

Poniżej znajduje się parę uwag, o których warto pamiętać przy odbiorze technicznym:

 1. Podczas odbioru powinniśmy mieć wgląd m.in. w dokumentację powykonawczą, specyfikację techniczną, projekt architektoniczno-budowlany, itp. Na podstawie tych, a także innych dokumentów możemy sprawdzić, np. czy rzeczywisty rozkład pomieszczeń jest zgodny z tym, co zawierał projekt, jakich materiałów użyto przy budowie domu oraz z jakich rozwiązań technicznych korzystano, itd.
 2. Najlepiej, żeby wszystko odbywało się przy świetle dziennym, wówczas łatwiej będzie dostrzec wszelkie niedociągnięcia, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku.
 3. Dobrze jest poświęcić trochę czasu na dokładne zajrzenie „w każdy kąt”; bez pośpiechu i na spokojnie należy przejść przez wszystkie pomieszczenia.
 4. Wykonawca zobowiązany jest udzielić nam wszelkich informacji, przede wszystkim dotyczących bezpiecznego i komfortowego użytkowania nowego lokum.
 5. Dokładnie sprawdźmy wszystkie elementy, ale przede wszystkim skupmy uwagę na tych, które mogą wpłynąć na nasze bezpieczeństwo, czyli tynki, okna, drzwi, posadzki, instalacje elektryczne, gazowe, wodno-kanalizacyjne, itp.
  A zatem sprawdźmy:
  • Metraż – policzmy, czy rzeczywiste rozmiary poszczególnych pomieszczeń zgadzają się z metrażem ustalonym w projekcie. Bowiem czasem może się zdarzyć, że w czasie powstawania obiektu, dojdzie do pewnych przesunięć ścian. Oczywiście powinniśmy zostać powiadomieni o tym fakcie, jednak nie zawsze ma to miejsce.
  • Ściany – powinny być gładkie, równe, proste, bez spękań, wybrzuszeń, czy zarysowań. Jeżeli miejsca, w których ściany się łączą będą widoczne, to może to świadczyć o błędach popełnionych w trakcie budowy. Przy pomocy kątownika sprawdźmy, czy kąty między dwoma ścianami są proste.
  • Podłogi – jw. Z tym, że przy ścianach można zaobserwować małe szczeliny tzw. dylatacyjne, które ułatwiają swobodną „pracę” podłogi.
  • Drzwi i okna – nie powinny posiadać żadnych szczelin pomontażowych, za to powinny otwierać się i zamykać bez najmniejszego problemu. Zwróćmy uwagę, czy żadne z drzwi lub szyb okiennych nie są porysowane, bądź popękane. Ramy okienne powinny być czyste, bez zachlapań tynkiem lub cementem.
  • Dach – nie może posiadać żadnych szczelin i szpar; musi być odpowiednio zaizolowany, najlepiej kilkuwarstwowo.
  • Instalacja przyłączy – ich miejsce zamontowania musi być zgodne z tym, które widnieje na projekcie. Należy policzyć ilość gniazdek oraz punkty, w których podłączone są dopływy i odpływy wody (np. zlew kuchenny, ubikacja, miejsce podłączenia pralki, wanna, umywalka, itd.). W celu sprawdzenia prądu, do wystających drutów (z sufitu i ścian), należy podłączyć oprawki z żarówkami i zapalić jednocześnie. Jeżeli żarówki będą migotać, nie zaświecą się lub dojdzie do jakiegokolwiek spięcia, będzie to znak, że instalacja jest wadliwa.
  • Materiały – koniecznie należy sprawdzić, czy do wykończenia pomieszczeń zostały użyte te same, co zapisane w dokumentacji.
 6. Zainteresujmy się jakim okresem gwarancyjnym wykonawca objął swoje prace budowlane (zgodnie z prawem powinny to być 3 lata), a także jakie możemy wprowadzić w tym czasie zmiany bez utraty gwarancji.
 7. Podczas odbioru technicznego sporządzany jest protokół odbioru technicznego. Wszystkie zauważone podczas oględzin usterki i wady należy spisać w protokole odbioru. Jednak nie powinno się tam umieszczać rzeczy nieistotnych, które nie mają wpływu na bezpieczeństwo użytkowania obiektu, a jedynie świadczą o niestarannej pracy fachowców (np. brudne szyby). Przed podpisaniem dobrze jest przeczytać protokół ponownie i sprawdzić, czy zawiera wszystkie wypatrzone przez nas rodzaje usterek oraz terminy ich usunięcia. Jeżeli wszystko jest w porządku obie strony, czyli nabywca i wykonawca, składają swoje podpisy. Może się również zdarzyć, iż zostanie wykryta usterka, której nie będzie dało się usunąć, ale jednocześnie nie wpłynie ona negatywnie na prawidłowe użytkowanie budynku – wówczas należy ustalić odpowiednią zniżkę za usługę. Natomiast, jeżeli pojawią się dość istotne wady, które wymagają natychmiastowej naprawy przed ostatecznym odbiorem obiektu, mamy prawo odmówić złożenia podpisu, a tym samym dokonania technicznego odbioru, z jednoczesnym domaganiem się usunięcia usterek. Wykonawca nie może zabronić nam wypisania uwag i skarg, jednak może się z nimi nie zgodzić; wówczas spór będzie rozstrzygał biegły z zakresu budownictwa.
  Uwaga! Nie należy podpisywać protokołu, w którym będzie widniał zapis, iż po złożeniu przez nas podpisu, wykonawca nie będzie przyjmował informacji o usterkach wynikłych w późniejszym czasie (przez co pierwotnie nie zapisanych w protokole). Pamiętajmy, iż zgodnie z przepisami prawnymi powinien udzielić nam 3 letniej gwarancji na wykonane prace budowlane i w związku z tym, w tym czasie mamy prawo zgłaszać wszelkie wady wynikłe podczas wykańczania obiektu lub powstałe już w czasie eksploatacji.

 

Odbiory techniczne należy wykonywać bardzo dokładnie i bez pośpiechu, zarówno po wybudowaniu nowego obiektu, jak i przed kupnem mieszkania, bądź domu z rynku wtórnego, a także po przeprowadzeniu wszelkich prac remontowych. Wypełnienie poszczególnych protokołów odbioru będzie wymagało spotkania ze specjalistami pracującymi na budowie, m.in. z kierownikiem budowy, elektrykiem, geodetą, instalatorem wodno-kanalizacyjnym, gazowym, kominiarzem, itd. Jednak przejście przez całą tą procedurę jest niezbędne, gdyż zgromadzone protokoły odbioru poszczególnych prac wraz z mnóstwem jeszcze innych dokumentów trzeba będzie złożyć do urzędu gminy w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Bez złożenia dokumentacji, wymaganej po zakończeniu budowy, obiekt będzie uznawany za nieukończony i wciąż w trakcie budowy.
autor: mgr inż. Małgorzata Krach - Muroń

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Nadzór budowlany, Prawo i formalności
Podobne: Kiedy potrzebujemy decyzję WZ, Obowiązki właściciela oraz zarządcy nieruchomości, Świadectwo energetyczne budynku, Dopuszczalne odległości domu od granicy działki, Uzgodnienia dostawy mediów – część 2: woda
Słowa kluczowe: nadzór budowlany, inspektor nadzoru, inspektor nadzoru budowlanego, odbiór techniczny budynku, dokumentacja powykonawcza, specyfikacja techniczna, porotokół