×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Odrobina prywatności na małej działce

Działka jest miejscem relaksu domowników. Ogród powinien być przedłużeniem salonu. To właśnie z salonu powinno znajdować się wyjście do ogrodu. Jeśli powierzchnia działki jest nieduża problemem może być brak prywatności. Wtedy trudno uważać ją za miejsce odpoczynku. Jak zapewnić sobie odrobinę prywatności w przypadku małej działki? Jak sprawić, by bliskie sąsiedztwo przestało być odczuwalne? Jak przesłonić nieatrakcyjne widoki?

Jednym z ogrodów, które mogą powstać na naszej parceli jest ogród wiejski. Cechuje się on swojskim klimatem. Jeśli zdecydujemy się na niego trzeba będzie postarać się o odpowiednie ogrodzenie. Winno być ono wykonane z drewna albo z surowego kamienia. Dzięki temu zostanie podkreślony jego naturalny charakter. W takim ogrodzie należy posadzić rośliny, które rosną „za płotem”. Są to wszystkie te kwiaty, które wprowadzają w klimat środowiska wiejskiego. Trzeba w nich zastosować także elementy skalne – tak więc wszystkie skalniaki są jak najbardziej pożądane. Jeśli chcemy zapewnić sobie prywatność to należy posadzić byliny. Są one roślinami, które szybko rosną i po 3 latach osiągają bardzo dużą wysokość – aż do 3 metrów. Zasłonią nas one przed okiem sąsiada. Przy sadzeniu roślin warto poletko wysypać: korą, czy też torfem, co zapobiegnie wzrostowi chwastów. Rabaty bylinowe dobrze funkcjonują w bliskim sąsiedztwie płotu. Posianie takich wysokich roślin koło drewnianego płotu świetnie wyizoluje ogród od reszty otoczenia.

Innym rodzajem ogrodu jest ogród angielski. Jedną z jego cech jest podkreślanie nierówności terenu. Takie sztuczne usypywanie pagórków to jeden ze sposobów zapewnienia sobie odrobiny prywatności na naszej niewielkiej działce. Są to ogrody dzikie, w których trawy porastają wysoko, a całość otoczona jest wysokim żywopłotem. Warto też posadzić na nich skupiska „dzikich” krzaków, które rosnąc wysoko zasłonią ogród od strony otoczenia. Winny się w nim znaleźć też drzewa liściaste posadzone nieregularnie. Wśród krzewów liściastych można zasadzić Budleja Dawida, który jest wysokim krzewem, osiągającym rozmiary do 3 metrów.

Ogrodem, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem jest ogród chiński, czy też japoński. Jednym ze wspólnych dla nich elementów jest imitacja gór. Mogą je tworzyć głazy poukładane siebie jeden na drugim. Najważniejsze by były one nieregularne. Pozwolą wyizolować działkę od reszty otoczenia i nadadzą jej swoisty klimat. Ozdobą takiego ogrodu są także strumyki wodne i liczne kwiaty, wśród których popularnością cieszy się m.in. piwonia. Ważną cechą zarówno ogrodów chińskich jak i japońskich jest występowanie strumyków i oczek wodnych.

Bez względu na to, na jaki styl ogrodu się zdecydujemy, są pewne, stałe rozwiązania pozwalające nadać małej działce odrobinę prywatności. Jeśli potrzebujemy znaleźć na niej odrobinę miejsca np. na opalanie się - tak by nie widzieć sąsiadów- to należy otoczyć fragment naszego poletka zielonym murkiem z żywopłotu. Bardzo dobrze nadaje się do tego celu tuja „Brabant”. Drzewa należy posadzić blisko – nie rzadziej niż co 20 cm. Trzeba je często przycinać po bokach, tak by krzewy zagęszczały się od wewnątrz. Taki murek z tui powinno się obcinać dwa razy w roku. W momencie, kiedy krzew osiągnie pożądaną wysokość, należy go strzyc również od góry. Najczęściej żywopłoty przyjmują szerokość do 1,5 metra. Tak dzieje się w wypadku gatunków dochodzących do 2 metrów wysokości. Jeśli potrzebujemy niższego żywopłotu, który nie przekracza 1 metra to zajmie on pas ziemi o szerokości minimum 50 cm. Takim niskim żywopłotem będzie bukszpan wiecznie zielony, czy ostrokrzew kolczasty.

Dobrą osłoną działki są również drzewa iglaste. Drzewem, które osiąga dużą wysokość – nawet do 3 metrów – jest cis pospolity irlandzki. Dużą popularnością cieszą się też sosny i świerki. Ładną ozdobą małego poletka są także cyprysiki. Jest z nim tylko taki problem, że źle znoszą niskie temperatury. Dlatego zasadniczo nadają się do obsadzania nimi tylko powierzchni położonych nad morzem. Przy sadzeniu drzew trzeba zwrócić uwagę, by zachować odległość między nimi, tak by nie stykały się ze sobą.

Jeśli zależy nam na tym, by działka w krótkim czasie została osłonięta od otoczenia to trzeba posadzić drzewa o szybkim tempie wzrostu. Należy do nich z pewnością brzoza, która ma niewielkie wymagania co do wzrostu. Hałas z ulicy wyciszą drzewa liściaste, wśród których najczęściej wykorzystuje się: wiązy, głogi oraz akacje.

Oprócz ogrodzenia terenu przy pomocy roślinności dobrym sposobem – wykorzystywanym od lat – jest zbudowanie ogrodzenia przy pomocy ogrodzeń drewnianych. Mogą to być płoty ryflowane lub też płoty boazeryjne. Drewno, które ma być wykorzystane do wytwarzania ogrodzeń musi być bardzo dobrze wysuszone. Ogrodzenie płotowe możemy dopełnić także nadstawkami z kratek. Wtedy niezbędna będzie wstawka dystansowa. Dzięki nim osłona będzie wyższa i lepiej zapewni prywatność na małej działce. Wzdłuż drewnianego ogrodzenia ładnie zaprezentują się niskie drzewa, np. jałowce, które dostarczą dodatkowej osłony.

Jednym z pomysłów na oddzielenie działki od otoczenia jest obsadzenie ogrodzenia pnączami roślin, które przesłonią widok z ulicy. Rosną one szybko, nie zajmują dużo miejsca wobec czego są bardzo dobre w momencie kiedy trzeba ukryć kawałek ogrodu przed zewnętrznym otoczeniem. Trzeba pamiętać, by sadzić je co 0,5 m. Dzięki temu będą stanowić doskonałą osłonę. Dobrym rozwiązaniem jest otoczenie działki żywopłotem, np. z klonu ginnala, który w okresie jesiennym wygląda kolorowo. Fajnie do tego celu nadaje się również tawuła, która pięknie kwitnie. Na naszej małej działce warto pomyśleć o takich gatunkach, które będą ładnie się prezentować również w zimie. Należy do nich m.in. dereń biały. Osiąga on do 2 m wysokości. W okresie bezlistnym jego pędy przybierają czerwony kolor, który dobrze wygląda na tle białego śniegu. Z kolei dereń rozłogowy ma pędy o kolorze żółtym.

Wejście na małą działkę może stać się jej wizytówką i jednocześnie świetnym sposobem na odrobinę prywatności. Wystarczy zainstalować niewielką, półokrągłą pergolę ogrodową, po której puścimy rośliny pnące. Jedną z popularnych jest czerwona róża ogrodowa, która wprowadza radosny, ożywiający klimat już na samym wejściu do działki. Taka zacieniona aleja będzie świetną przesłoną od niechcianych widoków.

Jedną z możliwości wydzielenia działki na mniejsze części i zapewnienia prywatności jest budowanie niewielkich murków. Mogą być one wykonane np. z płyt piaskowca. Warto zadbać o to, by miały one nieregularne kształty i dzięki temu urozmaicały teren ogrodu. Na szczytach takich murków można zasadzić w doniczkach skalniaki, które ozdobią naszą murowaną przesłonę. Inną formą poprawienia ich estetyki jest obsadzenie ich roślinami od strony ogrodu. Może go porastać np. bluszcz, czy winogrona. Pod murkiem możemy także posadzić krzewy. Te największe od strony zagrody a przed nimi niższe gatunki. Winny być one nie wyższe niż 1,5 m wysokości, tak by nie sprawiać wrażenia ciężkości.
Przy murkach można też zakładać kamienne gabiony, które jednocześnie wykorzystuje się jako siedziska. Sadzi się w nich rośliny ozdobne. W miejscach dobrze nasłonecznionych warto posadzić w nich pachnące zioła.

Dobrym rozwiązaniem na zapewnienie sobie odrobiny prywatności na małej działce jest zbudowanie skalniaka z dużych głazów. Muszą być one tego samego gatunku – tak jak to występuje w przyrodzie. W miejscu takim należy posadzić rośliny, które dobrze zniosą skaliste podłoże. Większy problem pojawia się w momencie, kiedy jest to teren słabo nasłoneczniony. Lubią je wrzosy i wrzośce. Mają one niewielkie wymagania gruntowe, a osiągają do 50 cm długości. Na utworzenie skalniaka, którego celem będzie osłonięcie terenu najlepiej nadaje się wysoko położony, dobrze nasłoneczniony stok. Sprawi on, że nie będziemy oglądać z naszej działki np. niżej przejeżdżających samochodów. Jednocześnie różnokolorowa roślinność zasadzona na nim ubogaci nasz ogród. Jedną z roślin lubiących miejsca nasłonecznione jest gęsiówka kaukaska, o dużej mrozoodporności. Skalniaki bardzo dobrze rosną na skałach wapiennych. Równie dobrym rozwiązaniem jest sadzenie ich na kamieniach, które znajdują się w okolicy. Jeśli posiejemy w nich roślinność, która rośnie blisko naszej działki rośnie nasza szansa na ładnie zagospodarowany kawałek ziemi. Szczególnej troski wymagają te rośliny, które posadzone są w szczelinach. I te, które ze swojej natury potrzebują obfitsze nawilżanie. Ponieważ większość roślin, które są przeznaczone do życia na skalnikach jest zimozielonych to również w zimie mamy zapewnioną odrobinę prywatności.

Pomysłem na odgrodzenie się na małej działce od otoczenia jest zbudowanie skarpy. Należy ją zabezpieczyć poprzez zbudowanie murku oporowego. W momencie, kiedy podejmiemy decyzję o budowie niewielkich wzniesień ich zabezpieczenie będą stanowić drewniane paliki niewielkich rozmiarów. Do obsadzania skarpy nadają się najlepiej iglaki, które mają dobrze rozwinięte systemy korzeniowe. Dzięki nim będzie im łatwiej przetrwać oddziaływanie wiatru. Na skarpie ładnie prezentują się również zioła. Należą do nich między innymi lawenda i rozmaryn, które przepięknie pachną. W ten sposób oprócz prywatności, którą zapewnia skarpa otrzymamy dzięki niej także dodatkową porcję aromatu. Na skarpie kładziemy specjalną, czarną włókninę. Zostawiamy w niej otwory, w które następnie wsadzamy kwiaty. Jeśli będziemy decydować się na obsadzanie skarpy roślinami, to warto pamiętać by były to gatunki odporne na suszę, jako że często gleba na takich wzniesieniach jest mocno przesuszona. Jeśli skarpa jest odpowiednio wysoka możemy posadzić na niej rośliny pnące się i puścić je w stronę dachu. Utworzymy wówczas szpaler zieleni, który przesłoni otoczenie. Jeśli dom ma miejsca (np. zadaszenia) na których można założyć zielony ogród to warto to wykorzystać. Zieleń pnąca dochodząca ze skarpy utworzy zielony dywan wraz z tą, która porasta dach.

Możemy zamknąć przestrzeń małych działek poprzez zbudowanie piętrowych rabat. Dzięki nim jesteśmy w stanie ładnie wyeksponować najciekawsze gatunki kwiatów i jednocześnie przesłonić niekorzystny widok.

Mała działka może być miejscem bardzo atrakcyjnego wypoczynku. Dzięki zastosowanemu ogrodzeniu i posadzonej roślinności, a także urozmaiceniu form terenu jesteśmy w stanie mieć na niej odrobinę prywatności.


autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie ogrodów
Podobne: Jedzenie z własnego ogródka – czy jest zdrowe?, Idealne meble ogrodowe, Patio, Ogród japoński, Zielono mi … czyli piękny trawnik wokół domu
Słowa kluczowe: ogrody, ogród, projektowanie ogrodów, skalniaki, aranżacje ogrodów,