×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Odzysk wody deszczowej

Hydrolodzy alarmują, iż zasoby wody na całym świecie z roku na rok maleją. Rosnące ceny wody i odprowadzania ścieków sprawiają, że coraz częściej sięgamy po systemy zagospodarowania wody.

Służące ochronie środowiska zagospodarowanie wody deszczowej staje się w dzisiejszych czasach standardem, głównie ze względu na zbyt szczelne zabudowywanie przestrzeni, które prowadzi często do nadmiernych odpływów w kanałach. Systemy kanałowe, drenażowe, oczyszczalnie ścieków oraz zbiorniki retencyjne są wówczas przeciążone i powstaje duże niebezpieczeństwo powodzi. Szczelnie zabudowana przestrzeń jest współwinna za obniżający się poziom wód gruntowych co prowadzi do zwiększenia kosztów pozyskania wody pitnej.

O zastosowaniu systemu odzysku wody deszczowej należy pomyśleć już na etapie projektowania budynku i zagospodarowania terenu. Na początku zagospodarowania działki dysponujemy jeszcze odpowiednią powierzchnią na działce tak, aby zmieściły się zbiorniki i system rozsączający. Należy jednak znać poziom występowania wody gruntowej oraz rodzaj gruntu (ważne przy doborze układu rozsączania i typu zbiornika). Następnie projektuje się rozkład urządzeń w terenie i przewody doprowadzające deszczówkę do punktów poboru wewnątrz i na zewnątrz budynku. Wszystkie elementy systemu znajdują się pod ziemią, nie wpływają więc negatywnie na wygląd naszej posesji i jedynie w niewielkim stopniu ograniczają sposób ostatecznego zagospodarowania powierzchni działki.

Wykorzystanie wody deszczowej w domu wymaga wykonania dodatkowej instalacji rozprowadzającej deszczówkę – należy pamiętać, iż nie wolno jej łączyć z instalacją wody pitnej. Odzysk deszczówki można przeprowadzić na kilka sposobów, zależnie od tego, jak ma być wykorzystana.

Najbardziej popularne sposoby to zamontowanie w rurze spustowej zbieracza deszczówki i wykonanie instalacji zbiornikowej do zbierania i wykorzystania wody w gospodarstwie domowym. Zbieracz deszczówki pozwala na wykorzystanie wody deszczowej praktycznie tylko do podlewania ogrodu. Jest to element rury spustowej, a jego wielką zaletą jest to, że można go włączyć w istniejący system orynnowania. Zbieracz jest odcinkiem rury spustowej z odpowiednim "wyjściem" na wodę deszczową. Może być to albo specjalne korytko przelewowe albo króciec do umocowania węża elastycznego. Stamtąd woda odprowadzana jest do odpowiedniego zbiornika. Odpowiednie zabezpieczenia gwarantują odzysk ok. 60% wody deszczowej. Pozostały opad odprowadzany jest rurą spustową do jej wylotu. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć przelania się wody w zbiorniku (także w przypadku deszczów nawalnych).

Instalacja pozwalająca na wykorzystanie wody deszczowej w domu jest znacznie bardziej rozbudowana - od rury spustowej specjalne przewody doprowadzają wodę do zbiornika. Dzięki pracy pompy woda ze zbiornika jest rozprowadzana do odbiorników (spłuczka, pralka, kran w ogrodzie). Odpowiednie wyposażenie zbiornika pozwala podejmować odpowiednie działania: dopełnienie zbiornika wodą wodociągową w przypadku długotrwałej bezdeszczowej pogody lub odprowadzanie nadmiaru wody do rury spustowej (w przypadku długotrwałego deszczu, kiedy ilość doprowadzanej wody jest większa niż pojemność zbiornika).

Deszczówka sama w sobie jest bardzo czysta i wolna od zarazków, jednak spływając po powierzchni dachu ulega zanieczyszczeniu. Jakość deszczówki zależy głównie od rodzaju powierzchni dachu - najlepsze są dachy z pokryciem ceramicznym, betonowym lub blaszanym, mniej przydatne są dachy pokryte roślinnością, a nieprzydatne - dachy pokryte płytami azbestowymi lub papą bitumiczną.

Możliwe jest także bezpośrednie podłączenie wody deszczowej ze zbiornika do systemu automatycznego nawadniania ogrodu. Jeżeli planujemy wykorzystywać wodę deszczową w mniejszym zakresie lub na zagospodarowanej już działce chcemy uniknąć robót ziemnych, możemy zastosować bardzo estetyczne zbiorniki do naziemnego gromadzenia deszczówki.

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja może być eksploatowana bez zakłóceń przez wiele lat, wymagają od użytkownika jedynie minimalnego nadzoru.




autor: Katarzyna Kafel

 

Wasze komentarze ...

  • marek787 U mnie doskonale spisuje się zbieracz wody deszczowej ;) Mam coś podobnego jak tutaj http://www.tunelefoliowe.pl/produkt/zagospodarowanie-wody-deszczowej/zbieracz-wody-deszczowej-75-mm-.html Też nadziemny i dokładnie z takim systemem, różni się tylko kształtem. Taki zbiornik jest czasami ratunkiem latem przy podlewaniu ogródka lub grządek. - 21 kwi 2017

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Wodno - kanalizacyjne, Nawadnianie
Podobne: Instalacja wodno – kanalizacyjna, Warunki techniczne - wyposażenie techniczne, Zaoszczędzić na wodzie, Przygotowanie domku letniskowego do zimy cz. II, Budowa indywidualnej oczyszczalni ścieków
Słowa kluczowe: hydraulik, cennik usług budowlanych, instalacje sanitarne, nawadnianie, trawnik, system irygacyjny,