×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ogród japoński

Ogrody japońskie to przede wszystkim sztuka. Powstała ona około VI w. dzięki między innymi wypływom kultury chińskiej. Rozwinęła się nieco później za sprawą coraz popularniejszego w Japonii buddyzmu zen. Japoński ogród to miejsce, które ma naśladować przyrodę nie starając się jej zniszczyć, ma on odzwierciedlać pełną harmonię świata. Ogród Kraju Kwitnącej Wiśni ma prostą, naturalną formę. Jego pielęgnacja powinna ukrywać działania prowadzone przez samego człowieka. Ideałem i wzorem jest dzika przyroda. Jednym z najczęściej przytaczanych tekstów dotyczących ogrodów japońskich jest: „ucz się od natury, ale jej nie kopiuj”. Jest to motto, które powinno przyświecać każdemu miłośnikowi tego typu ogrodów.

Każdy ogród w stylu Dalekiego Wschodu jest prosty i harmonijny. Nieparzysta liczba jego elementów nawiązuje do układów asymetrycznych, które są charakterystyczne dla ogrodów orientalnych. Wyróżnia się dwa podstawowe typy ogrodów japońskich. Pierwszy z nich jest pagórkowaty z kamieniami, które symbolizują góry oraz stawami, przedstawiającymi morza i jeziora. Drugi natomiast to płaski i suchy ogród, w którym żwir przedstawia wodę, grabiony piasek symbolizuje fale. Na jego ogromny wpływ miały z czasem rozwijające się idee zen.

Inny podział wyróżnia ogrody spacerowe, wodne, kamienne czy płaskie. Te pierwsze to najbardziej rozległe i największe z ogrodów Kraju Kwitnącej Wiśni. To w nich znajdują się ogromne stawy i strumienie, pośród których można spacerować. Baśniowy charakter najpełniej obrazują ogrody wodne to przede wszystkim dominacja wody. Jest ona najważniejszym elementem ogrodu japońskiego. Opowiada za jego życie. Ważne jest, aby była ona widoczna nawet z wnętrza budynku. Ogrody kamienne to miejsca, w których dominują pojedyncze drzewa, żwir oraz elementy kamienne. Głazy powinny mieć formę naturalną. Ostatnie natomiast ogrody płaskie, urządzano w najmniejszych przestrzeniach w skromnym stylu.

To, co wyróżnia ogrodu Dalekiego Wschodu to nieprzypadkowość. Każdy jego element, rodzaj, ilość, miejsce, w którym się znajduje, wygląd jest szczegółowo przemyślany i dopasowany do reszty. W ogrodzie z Kraju Kwitnącej Wiśni nie ma mowy o chaosie. Poszczególne typy i rodzaje ogrodów powiązane są z określoną ilością elementów. Symbol jest jednym z najważniejszych czynników kształtujących ten typ ogrodu, nawiązujący do tradycji buddyjskiej. I tak na przykład woda wnosi do ogrodu życie, wodospady są symbolem mężczyzny, a spokojne strumienie symbolizują kobietę. Dominuje kolor zielony. Ważne, aby rośliny zachowywały ten kolor również w porze zimowej. Symbolizuje on, bowiem długowieczność. Najchętniej stosowanymi grupami rośli są: klony palmowe, sosny drobnokwiatowe, sosny japońskie, magnolie, bukszpany, ostrokrzewy, peonie, lotosy, jaśminowce, wiśnie różowe, czy wiśnie zwykłe. Kwiaty stanowią jedynie pojedyncze akcenty, które reprezentują cztery pory roku.

Projektowanie, wykonywanie oraz pielęgnacja ogrodów orientalnych może stać się zajęciem na wiele lat, a nawet i na całe życie. I tak obok własnego domu możemy doświadczać tych samych odczuć, co podczas górskiej wędrówki, albo nadmorskiego spaceru. Ogród japoński nie kopiuje, a odzwierciedla naturę, żyje on własnym życiem. To sprawia, że zawsze będzie się zmieniać, a tym samym zawsze będzie nas zaskakiwać swoim pięknem i harmonią. Projektanci, czy osoby posiadające już własny ogród japoński bezsprzecznie mówią o jego mistycyzmie. Nie istnieje chyba inny rodzaj ogrodu, który będzie mieć tak zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i komfort relaksu. Wprowadzenie pewnych reguł projektowych może być trudne dla osób niezapoznanych z tematem i niemających doświadczenia. Dlatego w przypadku podjęcia decyzji i chęci posiadania własnego japońskiego ogrodu warto poradzić się specjalisty.

Ogrody japońskie to propozycja nie tylko dla osób, które lubią spędzać swój wolny czas pielęgnując przydomową roślinność, grabiąc żwirowe ścieżki czy czyszcząc oczka wodne. Pomimo ogromnych wymagań jest to również propozycja dla osób zapracowanych, które poszukują harmonii ze światem, ale tuż obok swojego domu. Firmy zajmujące się zakładaniem oraz pielęgnacją ogrodów japońskich wykonują projekty dokładnie spełniające nasze oczekiwania. Jeśli nie mamy czasu na zajmowanie się ogrodem, a nie stać nas na fachowca, który zrobi to za nas, zawsze możemy uwzględnić to, jako priorytet już na samym początku powstawania projektu. Ogrody japońskie nie muszą wymagać od nas wiele pracy. Co ważne ich rozmiar nie ma znaczenia. Jeśli posiadamy niewielką działkę to nawet na kilku metrach kwadratowych możemy założyć taki typ ogrodu. Przy ograniczonym nakładzie środków oraz małej ilości elementów tworzy się piękne pejzaże, nawiązujące swym stylem do Kraju Kwitnącej Wiśni. Obecnie wykonywane są również niewielkie stylizacje, które są namiastką ogrodów japońskich.

Dla osób ceniących przyrodę i związane z nią piękno, ogród w stylu Dalekiego Wschodu będzie rozwiązaniem idealnym. Ogrody japońskie to przede wszystkim perfekcja związana z wykorzystaniem walorów przyrodniczych miejsca, w którym się znajduje. Oprócz samych elementów znajdujących się w ogrodzie wykorzystywane są również efekty światłocienia, czy nawet odbicia w tafli wody, która jest w ogrodzie. Przed podjęciem decyzji warto udać się do ogrodów japońskich, które są ogólnie dostępne dla zwiedzających. Mogą one stać się ciekawą inspiracją dla przyszłych przydomowych projektów. Jednym z miast, w którym taki ogród się znajduje jest Wrocław.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie ogrodów
Podobne: Fontanny ogrodowe, Mini ogród na balkonie, Błędy popełniane przy urządzaniu ogrodu, Architekt w ogrodzie, Ogrody angielskie
Słowa kluczowe: ogrody, ogród, projektowanie ogrodów, skalniaki, aranżacje ogrodów, ogród japoński, ogród orientalny, symbolika, harmonia, zakładanie ogrodu, utrzymanie ogrodu, zen, buddyzm