×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ogród zimowy, czyli zielona oaza na cały rok

Kiedy na zewnątrz szarzeje bezlistna jesień lub dokucza mroźna zima, miejsce, które cieszy przyjaznym klimatem i bujną florą, staje się szczególnie atrakcyjne. Ogród zimowy umożliwia obcowanie z roślinnością w zaciszu własnej posesji bez względu na porę roku i kaprysy pogody. Forma ta, wywodząca się z XVI wiecznej tradycji oranżeryjnej, stanowi dzisiaj rozwinięte technologicznie, wielofunkcyjne rozwiązanie, daleko wykraczające poza rolę sezonowej przechowalni dla roślin.

Zalety zielonego przyczółku
Przydomowa, przeszklona budowla jest obszarem zamkniętym a jednocześnie transparentnym. Tworzy w ten sposób efekt swobodnej przestrzeni przy jednoczesnej możliwości pełnej kontroli panujących w niej warunków. Odpowiednio zabezpieczona, wyposażona i zaaranżowana, może pełnić zarówno rolę przyczółku ogrodowego jak i mieszkalnego.
Pełne energii i dziennego światła miejsce doskonale nadaje się do wypoczynku, pracy, czy podejmowania gości. Mikroklimat, panujący dzięki obecności roślin, korzystnie wpływa na zdrowie, samopoczucie i zadowolenie estetyczne. Wycisza, „tonizuje”, dotlenia organizm i ułatwia koncentrację.
Jest to doskonały, względnie nieskomplikowany, sposób na powiększenie i uatrakcyjnienie powierzchni użytkowej domostwa, a także jego architektury. Ogród zimowy zintegrowany z budynkiem mieszkalnym – kumulując energię słoneczną – może stanowić dla niego dodatkowe, wydajne źródło ciepła. Swoboda doboru roślin oznacza radość kreacji zarówno dla zaawansowanych miłośników sztuki ogrodniczej jak i dla tych, którym brak doświadczenia i czasu.

Konstrukcja
Bez względu na rozmiary i na to, czy jest to forma wolnostojąca, czy połączona z budynkiem, budowla musi być stabilna, trwała i odporna na warunki zewnętrzne. Należy wziąć pod uwagę jakość i nośność podlegającego gruntu – od tego bowiem zależeć powinien dobór fundamentu, wymiary i ciężar konstrukcji. Podwalinę można wybudować od tzw. zera lub zaadaptować np. już istniejący taras, balkon czy werandę. Niezbędne jest zbrojenie oraz dobra hydro – i termoizolacja.
Szkielet konstrukcji tworzą profile nośne i pomocnicze. Mogą być aluminiowe, drewniane, rzadziej - stalowe lub z PVC ze wzmocnieniem stalowym.
Dobór materiału zależy od koncepcji i wymagań projektowych. Obecnie powszechnie polecane i stosowane jest aluminium. Przesądzają o tym właściwości tego metalu: łatwość kształtowania nawet najbardziej wyszukanych form, nierdzewność, dobra izolacyjność termiczna i przeciwwilgociowa, bogata różnorodność kolorystyczna.
Drugim popularnym i lubianym rozwiązaniem jest drewno – klejone warstwowo lub (rzadziej) lite. Profile z tego rodzaju muszą być grubsze niż aluminiowe, tworzą zatem konstrukcje bardziej toporne, a zatem w pewnym stopniu ograniczające transparentność budowli. Nie mniej, naturalny urok, ciepło i piękno, czynią ten materiał wartym zastosowania. Konieczny jest tutaj dobór gatunku wysokiej jakości, odpornego na warunki atmosferyczne, staranna impregnacja i okresowa, regularna konserwacja.
Stal i żeliwo nie są szczególnie polecane, mimo niewątpliwych walorów trwałości i estetyki. Są bardzo ciężkie, przewodzą ciepło i mogą korodować z czasem.
Tworzywo sztuczne również pozostawia wiele do życzenia. Kiepsko izoluje termicznie i jest mało stabilne (wymaga wzmocnień stalowych).
Wypełnieniem stelażu profilowego ścian i opcjonalnie dachu jest szkło. Musi ono być trwałe, mocne, odporne na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Inne właściwości, takie jak: grubość, stopień przejrzystości, czy przenikalność cieplna, zależą od specyfiki projektu, usytuowania ogrodu, naszych potrzeb i preferencji, rodzaju roślin i ich wymagań. Dobór nie może być przypadkowy, dlatego należy skonsultować go z architektem. Ważne jest przemyślane, umiejętne rozmieszczeni elementów mobilnych, takich jak drzwi i okna (zwykłe i dachowe), odpowiadających za podstawową wentylację ogrodu. Sprawnie działający układ zapewnia wymianę powietrza nie powodując zbędnych przeciągów.
Całość konstrukcji powinna uwzględniać również możliwość prawidłowego odprowadzenia wody. Dobrej jakości profile wyposażone są w specjalne kanaliki i uszczelki zabezpieczające. Koniecznością jest montaż rynien. Wyniesienie fundamentu kilkanaście centymetrów nad poziom gruntu i wykonanie wokół niego opaski żwirowej ułatwia odpływ i amortyzuje zewnętrzne działanie wody.

Warto wiedzieć: Jeśli konstrukcja nie przekracza 25 m2 i jeśli na powierzchni 500 m2 działki jest maksimum drugą tego rodzaju budowlą, nie potrzeba pozwolenia na jej budowę a jedynie zgłoszenia budowy do starostwa.

Wyposażenie
Podstawą wyposażenia ogrodu zimowego jest doprowadzenie mediów - wody i prądu. Od nich zależy sprawność, efektywność i wygoda opieki nad roślinnością i korzystania z uroków zielonego pomieszczenia. Jest to również podstawa do zastosowania różnych, mniej lub bardziej zaawansowanych, rozwiązań technicznych. Ogrzewanie podłogowe, urządzenia wentylujące, nawilżające, czy doświetlające, to tylko niektóre z ogromnej gamy sposobów na funkcjonalizację ogrodu zimowego.

Rośliny
Dobór roślin jest istotą całego przedsięwzięcia i w żadnym razie nie może być przypadkowy. Kluczowe jest tutaj właściwe dopasowanie i wybór gatunków do określonej koncepcji projektowej.
Oprócz osobistych upodobań i aspiracji, należy kierować się warunkami, jakie można zapewnić roślinom. Ważny jest stopień wiedzy, doświadczenia, dyspozycji czasem użytkownika ogrodu. Czym jest niższy, tym bezpieczniej wybierać mniej wrażliwe, niewymagające gatunki. Nie łączy się raczej roślin wymagających znacząco różnych warunków, gdyż ich pielęgnacja na stosunkowo niewielkiej przestrzeni może okazać się uciążliwa lub wręcz niemożliwa. Wysokie rośliny sytuuje się tak, aby nie zagłuszały niższych, ekspansywne – w bezpiecznej odległości od wolniej rosnących i delikatniejszych. Nie zastawia się roślin wymagających ekspozycji słonecznej i nie naświetla nadmiernie tych, które lubią cień.
Kreując kompozycję warto też wziąć pod uwagę proporcje w układzie między gatunkami kwitnącymi i owocującymi a jedynie zielonymi, stanowiącymi doskonałe tło dla barwnych ekspozycji.


autor: Anna Simla

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Budowa , Projektowanie / Architekci, Ogród, Inne
Podobne: Niepodpiwniczone domy, Wybór ekipy budowlanej, Zmiana wymiarów otworów okiennych i drzwiowych, Budujemy komin w domu, Utrzymanie porządku na placu budowy
Słowa kluczowe: projekt domów, projekty domów, budowa domu, dom budowa, budowa domów, architekci, architektura, biuro architektoniczne, projekty domów, domy projekty, projekt domu, ogrody, ogród, ogrodnik, ogrodnicy, projekty ogrodów, ogrody przydomowe,