×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ogrody angielskie

naszmajster.plOgrody angielskie powstały już w XVIII wieku. Swoją ogromną popularność zyskały dzięki zerwaniu ze sztucznością, która cechowała przede wszystkim ogrody w stylu barokowym. W owych czasach była to swoista nowość. Zamiast wymuszonej konstrukcji sadzono prawdziwe żywopłoty, projektowano strumienie. Wykorzystywano przede wszystkim naturalne warunki ukształtowania terenu oraz znajdującej się nich roślinności. Twórcami pierwszych ogrodów angielskich byli W. Kent, L. Brown oraz W. Chambers. To właśnie oni zaczęli wprowadzać nawiązania do dzikiego krajobrazu.


Naturalność w ogrodach angielskich uzyskuje się poprzez staranne dobieranie odpowiednich kęp roślinnych, rzadziej kwitnących bylin. Nutka romantycznego charakteru powstaje poprzez sadzenie kwiatów w kolorach bieli, czy beżu. Wszystko to sprowadza się do jednego wniosku. Aby móc cieszyć się prawdziwym ogrodem angielskim, tuż obok swojego domu musimy mieć odpowiedni pomysł na jego wygląd i rozmieszczenie poszczególnych roślin. Należy posadzić wiele roślin, a nie tylko jeden ulubiony gatunek kwiatów. Prawdziwy ogród angielski jest uważany przez większość osób za ogród idealny wręcz sentymentalny. Nic nie jest w nim przypadkowe, a wygląd pięknych krzewów, drzew czy kwiatów jest tym bardziej wyrazisty im bardziej zadbany jest trawnik. Najczęściej trawnik jest najlepszą wizytówką ogrodu angielskiego. Niestety takich traw nie jesteśmy w stanie wyhodować w Polsce. Nasze warunki klimatyczne i mroźne zimy są jego największymi wrogami. Co więcej trawnik w stylu angielskim wymaga codziennej pielęgnacji. Nie można go pozostawić bez opieki. Dowodem tego są ogrodowe dywany istniejące już od ponad 300 lat!

Co się tyczy samego klimatu to ten występujący w Anglii uznawany jest przez wielu, największym sojusznikiem piękna ogrodu. Rabaty kwiatowe określane mianem prawdziwych dzieł sztuki nie mogłyby być aż tak okazałe, gdyby nie łagodny klimat Wysp Brytyjskich. Jednak należy wspomnieć, że to nie sama pogoda kształtuje piękno każdego ogrodu. Największą rolę odgrywają w nich doświadczeni ogrodnicy, którzy często z pokolenia na pokolenie zajmują się pielęgnacją roślin. Ogrody angielskie to bogata, kilkuset letnia tradycja, w której wiedza i doświadczenie odgrywają kluczową rolę. Ład i porządek na tle pełnej naturalności to efekt długoletniej pielęgnacji ogrodu. Wydawać by się mogło, że rośliny rozmieszczone są przypadkowo, rosną tam gdzie chcą. Niestety nic bardziej mylnego. Każdy ogród angielski jest dokładnie zaplanowany i doglądany każdego dnia.

Dopełnieniem pięknych kompozycji roślinnych są odpowiednie meble ogrodowe. Kameralność tarasów, czy miejsc gdzie zostają one umieszczone osiągana jest poprzez odgraniczanie ich na przykład żywopłotami. Meble powinny być stylowe i wygodne. Nie są one jednak osamotnione. Wokół nich wprowadza się rośliny doniczkowe w drewnianych lub kamiennych pojemnikach. Ważne również są małe ujęcia wody jak na przykład fontanny. Obok często pojawiają się rzeźby ogrodowe, które nadają miejscu bardziej romantyczny charakter.

Różane pnącza to kolejny element ogrodu, który bez nich nie stanie się prawdziwie angielski. Pącza takie umieszcza się wokół drewnianych altan, ganków czy kolumn, jeśli takie są w ogrodzie. Anglicy są jednymi z najlepszych hodowców róż na świecie. Dlatego też w każdym takim ogrodzie musi być, choć jeden krzew różany. Jeśli zamierzamy mieć prawdziwy angielski park musimy pokochać te kwiaty.

Ogród to przede wszystkim nierozerwalna część z samym domem. Powinien współgrać z jego stylem i charakterem. Jeśli mamy dom, w którym dominują materiały naturalne, nawiązujące do tradycji czy przeszłości warto zastanowić się, czy nie dobrym pomysłem okazałoby się wprowadzenie pewnych elementów z ogrodów angielskich na nasze własne podwórko. Jeśli tylko lubimy naturalność i wygodę będziemy w stanie stworzyć naprawdę piękną kompozycję. Różane pnącza, wąskie alejki, ścienne fontanny, kwiatowe rabaty to tylko kilka z wielu pomysłów. Pamiętajmy, aby rośliny sadzić „piętrowo”. Najwyższe powinny znaleźć się na samym tyle, tuż obok ogrodzenia, a najniższe z przodu. Dobrze jest dobrać rośliny w odpowiednie grupy pod względem czasu kwitnięcia. Efektem tego będą kompozycje kwiatowe przez cały okres lata, a nie pojedyncze kwitnące rośliny, których nie będziemy w stanie nawet zauważyć.

Co dotyczy samych roślin powinniśmy wybierać w tradycyjnych gatunkach drzew takich jak na przykład dęby, buki, czy wierzby. Na rabaty kwiatowe idealnie nadadzą się niewysokie krzewy takie jak bukszpan, mahonia lub berberys. Pnącza to nie tylko róże, ale również bluszcze, powojniki. Warto również mieć w swoim ogrodzie kilka rodzajów ziół: lawenda, mięta, szałwia jak i kwiatów bardziej pospolitych, polnych. Maki, trawy ozdobne, czy margerytki dodadzą lekkości i większej naturalności.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie ogrodów
Podobne: Eko uprawa: ogród warzywny, Mini ogród na balkonie, Ogród japoński, Więcej zieleni, więcej zdrowia, Patio
Słowa kluczowe: ogrody, ogród, projektowanie ogrodów, skalniaki, aranżacje ogrodów,