×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ogrodzenie, czyli nierozłączny element każdej posesji

Budując dom myślimy przede wszystkim o jego funkcjonalności i wyglądzie. Często nasze pomysły weryfikuje cena dostępnych materiałów i urządzeń. A co w przypadku kiedy chcemy, czy nawet musimy wyznaczyć granice naszej działki? Nieumiejętnie dobrane ogrodzenie może zrujnować wygląd naszej posiadłości. Często pomijane w kosztorysie powinno zająć w nim jedno z pierwszych miejsc. Ogrodzenie jest ważnym elementem architektonicznym naszej posesji. Oprócz funkcji dekoracyjnej, wyznacza granice, stanowi ochronę przed nieproszonymi gośćmi. Dzięki niemu możemy odseparować się od świata zewnętrznego i zadbać o swoją prywatność.

Jednak budowa ogrodzenia nie jest sprawą błahą. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, z których musimy wybrać coś co będzie idealne dla nas i dla naszego ogrodu. Warto więc wcześniej zapoznać się z propozycjami jakie na nas czekają. Wybór materiałów, z których zostanie wykonane ogrodzenie powinien być uzależniony przede wszystkim od jego funkcji. Jednak często oczekiwania, które stawiamy weryfikuje sama ich cena. Warto jednak wspomnieć, że nie zawsze funkcjonalny i miły dla oka płot musi kosztować majątek. Prześledźmy zatem co oferują nam producenci.


Ogrodzenie murowane

naszmajster.plJedno z najwytrzymalszych rodzajów ogrodzeń. Może być bardzo efektowną i przede wszystkim solidną ozdobą każdego domu. Wybór materiałów jest prawie nieograniczony. Najpopularniejszymi są kamienie, cegły klinkierowe, albo silikatowe. Do budowy muru można wykorzystać również polne kamienie oraz otoczaki wydobywane z potoków górskich. Ten typ ogrodzenia jest idealny dla osób, które cenią sobie prywatność i swój indywidualizm. Dzięki bogatej ofercie można stworzyć prawdziwe dzieło sztuki.


Ogrodzenie murowane z kamieni z kutymi metalowymi przęsłami

Najistotniejszym elementem ogrodzenia murowanego jest jego konstrukcja. Powinna być solidna i mocna. Fundamenty odgrywają rolę kluczową. Każdy fundament powinien znajdować się poniżej poziomu zamarzania gruntu. Zamarzanie gruntu określane jest na głębokość 80 cm – 120 cm. Przy budowie ogrodzenia z takich materiałów jak piaskowiec, czy wapień należy pamiętać o poziomej izolacji fundamentów. Nierównomierne osiadanie ogrodzenia może spowodować pękanie muru, a co za tym idzie, jego szybką degradację. Zapobiec temu może dylatacja, która zostanie wykonana co 10 m do 15 m. Forma uskokowa fundamentu jest najbardziej wskazana dla ogrodzeń składających się z przęseł i słupków. Taki rodzaj fundamentu jest idealny również dla ogrodzenia znajdującego się na pochyłym terenie.

Wykonanie fundamentu z betonu jest możliwe tylko w odpowiednio uformowanym deskowaniu. Czas oczekiwania na usunięcie deskowania to około 2 tygodnie. W przypadku, gdy fundament znajduje się na słabym i ruchomym gruncie wymaga on dodatkowego wzmocnienia.

Z jakiego materiału warto wykonać ogrodzenie murowane?
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest cegła. Jest to materiał, z którego można zrobić bardzo efektowne ażurowe ogrodzenia. Ten typ jest bardzo korzystny dla roślin znajdujących się w ogrodzie. Rozgrzana od słońca cegła oddaje ciepło do otoczenia, które ma pozytywny wpływ na rośliny znajdujące się obok muru.

Innym trwałym materiałem jest klinkier lub cegła silikatowa. Pierwszy jest dość kłopotliwy w utrzymaniu, gdyż po pewnym czasie mogą pojawiać się na nim plamy wapienne. Na rynku są dostępne preparaty, które pomagają w ich usunięciu.
Najpiękniejsze i zarazem często najdroższe w wykonaniu są ogrodzenia kamienne. Z kamieni można tworzyć mury dzikie – wykonane z nieobrabianych głazów polnych. Na takim tle każdy ogród nabierze blasku. Sposoby układania kamieni są przeróżne. Można układać je warstwowo, rzędowo itd. Wszystko zależy od wyobraźni i wyglądu samego ogrodu. Ważne jest aby zachować równowagę pomiędzy ogrodem, a samym murem.

Kto jednak nie chce zrobić ze swojego domu twierdzy może zastanowić się nad ogrodzeniem murowanym przęsłami. Jest ono doskonałe dla ochrony posesji, a jednocześnie pozwala na kontakt z otoczeniem zewnętrznym. Przęsła dodadzą lekkości każdemu murowi.

Dla osób, które chciałyby mieć ogrodzenie murowane, ale liczą się z kosztami warto zastanowić się nad otynkowaniem ogrodzenia i pomalowaniem go farbą. Tynk może mieć fakturę, a kolor dobrać można taki sam jaki ma elewacja zewnętrzna domu. Takie ogrodzenie stanie się solidnym dodatkiem do każdego budynku.


Płot

naszmajster.plJedno z popularniejszych rodzajów ogrodzeń to drewniany płot. Przed jego wykonaniem powinniśmy jednak zastanowić się z jego drewna go wykonać. Powinno ono być odporne na zmiennie warunki atmosferyczne. Najtwardszymi gatunkami jest drewno akacji albo dębu. Drewniane może być całe ogrodzenie wraz ze słupkami. Innym rozwiązaniem są jedynie drewniane przęsła połączone z murem lub elementami wykonanymi ze stali.
Deski pomalowane na różne kolory stanowią piękne tło dla rosnących obok roślin.

Do budowy wykorzystuje się wszystkie wyroby drewniane, o zróżnicowanych kształtach i grubościach. Mogą to być deski, żerdzie czy okrąglaki. Sposób w jaki ustawimy elementy całego ogrodzenia jest zależny tylko od nas. Sztachety możemy mocować pionowo, poziomo, a nawet ukośnie. Drewniane ogrodzenie wymaga dobrej impregnacji. Jest to ważne dla długowieczności naszego płotu. Najlepsze są farby, które przepuszczają parę wodną i pozwalają elementom drewnianym swobodnie „oddychać”.

Kogo nie interesują ogrodzenia z litego drewna może zastanowić się nad tworzywem sztucznym. W sprzedaży można znaleźć tworzywa panelowe. W skład każdego panelu wchodzą dwa słupki oraz wypełnienie. Główną zaletą takiego rodzaju ogrodzenia jest ogromny wybór wzorów jak i kolorów. Wypełnienia wchodzące w skład kompletu mogą mieć różnorakie formy. Od listew poziomych po pionowe. W przeciwieństwie do płotów drewnianych są one trwalsze i odporniejsze na warunki atmosferyczne. A co najważniejsze nie wymagają one konserwacji, ani też malowania.


Siatka

naszmajster.plJednym z najpopularniejszych typów ogrodzeń są siatki ogrodzeniowe. Jest to spowodowane faktem, iż dają one bardzo dobre właściwości ochronne przy stosunkowo niskim koszcie zakupu. Sam montaż jest również dużym atutem - prosty i bez problemu można go zrobić samemu. Do wykonania podstawowego ogrodzenia wystarczą trzy elementy, są nimi: siatka ogrodzeniowa, słupki ogrodzeniowe oraz drut naciągowy. Aby montaż był łatwy i szybki należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych pomocy. Do elementów dodatkowych można zaliczyć naciągacze do drutu, pręty napinające, przelotki itp. Jeśli dysponujemy wolnym czasem możemy zdecydować się na wykonanie ogrodzenia we własnym zakresie.

To zaoszczędzi wiele kosztów, a siatka ogrodzeniowa stanie się jedną z najtańszych możliwości ogrodzeń własnej posesji.

Tradycyjna, metalowa siatka jest zgrzewana lub splatana z drutu o średnicy 2,2-5,5mm. W wersji podstawowej wykonana jest z ocynkowanego drutu. Wersja ulepszona zawiera dodatkowo powłokę z tworzywa sztucznego takiego jak PVC lub poliester. Osoby bardziej wymagające mogą znaleźć oferty z siatkami z grubego drutu ozdobnego.

Większą sztywność ogrodzenia daje siatka metalowa w stalowych ramach. W przęsłach ogrodzenia mocowane są ramy wypełnione siatką ze stalowych prętów, których średnica wynosi 4,5-8mm. W tym typie ogrodzeń zdarza się, że górne wierzchołki prętów posiadają ostre zakończenia. Dzięki nim siatka ma dodatkowe usztywnienie, a one same utrudniają przedostanie się przez ogrodzenie.

W przypadku, gdy nie chcemy ogradzać swojej działki siatką, a ogrodzenie murowane wydaje się być zbyt masywne możemy pomyśleć nad ogrodzeniami metalowymi lub żeliwnymi. Pierwsze z nich często są kute ręcznie przez wykwalifikowanych kowali. Oprócz standardowych wzorów mamy szansę zamówić ogrodzenie według własnego pomysłu. Są to bardzo efektowne ogrodzenia, które idealnie skomponują się z przykładowo metalowymi, kutymi balustradami w naszym domu. Niestety ich główną wadą jest cena.

Ogrodzenia żeliwne zamawiać można w wyspecjalizowanych odlewniach. Tak jak w przypadku powyżej, możemy zdecydować się na wzór wybrany z katalogu lub wymyśleć własny. Jest to idealna propozycja dla osób ceniących w sobie indywidualizm.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Ogrodzenia / Bramy
Podobne: Murowanie klinkierowego ogrodzenia krok po kroku , Zastosowanie automatyki w działaniu bram, Rodzaje bram i rodzaje materiałów, Metalowe ogrodzenie, Kamienne ogrodzenie
Słowa kluczowe: ogrodzenia, brama, bramy garażowe, siatka ogrodzeniowa, kowalstwo artystyczne, bramy ,