×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ogrodzenie placu budowy i tablica informacyjna

naszmajster.plInwestor budowy ma wiele obowiązków. Jednym z nich jest ogrodzenie placu budowy. Tak nakazują przepisy bhp w zakresie budownictwa.

Budowa jest miejscem, na którym może się zdarzyć wiele groźnych dla zdrowia i życia wypadków. Trzeba mieć na uwadze fakt, że mogą to być osoby trzecie, np. mali sąsiedzi z najbliższego otoczenia. I wtedy wszystkie konsekwencje spadną na inwestora.


Najważniejsze, by zabezpieczyć strefy niebezpieczne
, czyli miejsca, gdzie coś może spaść na przechodzących obok placu budowy. Przepisy budowlane nakazują, by ogrodzenie takie nie było bliżej budynku niż min. 1/10 wysokości, z której mogą spaść materiały budowlane. Trzeba dopilnować też, by ogrodzenie nie stanowiło zagrożenia dla ludzi.

Ogrodzenie placu budowy może być wykonane z gotowych elementów prefabrykowanych. Ogrodzenia z PVC są łatwe do montażu ze względu na fakt, że są lekkie. Ogrodzenia prowizoryczne na miejscu budowy można wykonać także z drewna.

naszmajster.plPrzy budowaniu prowizorycznego ogrodzenia na placu budowy trzeba mieć na uwadze fakt, że musi ono być bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Często spotykanym rozwiązaniem przy ogradzaniu placu budowy jest budowa ogrodzenia docelowego za wyjątkiem ściany frontowej. Niekiedy dobrym rozwiązaniem jest siatka leśna i wkopanie słupków drewnianych. Ogrodzenie placu budowy winno być w odległości co najmniej 0,75 m od składowanych materiałów budowlanych.


Ogrodzenie tymczasowe wykonane z siatki przymocowanej do drewnianych słupów

Jeśli chodzi o stawianie ogrodzenia budowy to jeśli zdecydujemy się by było to ogrodzenie stałe, musimy zapoznać się z przepisami szczegółowymi dotyczącymi budowy ogrodzeń na terenie naszej gminy. Ogrodzenie powinno mieć wysokość nie mniejszą niż 1,5 metra. Ogrodzenie placu budowy winno przebiegać dokładnie na granicy działki. Art.154 Kodeksu Cywilnego mówi, że jest to część wspólna sąsiadów, o którą winni oni dbać w jednakowym zakresie. Trzeba pamiętać o założeniu ogrodzenia w przypadku przeprowadzania robót ziemnych. Jeśli mamy do czynienia z wykopami głębszymi niż 1 m wówczas balustrada ogrodzenia nie może być niższa niż 1,1 m.

Należy także pamiętać o daszkach ochronnych w strefie niebezpiecznej. Montuje się je w miejscu ciągów dla pieszych, przechodzących pod miejscem budowy, tam gdzie przechodnie są narażeni na upadek narzędzi, czy materiałów budowlanych. Winny się one znajdować na wysokości nie mniejszej niż 2,4 m nad obszarem w najniższym miejscu, zaś ich kąt nachylenia pod kątem 45 stopni w kierunku źródła zagrożenia.

Oprócz ogrodzenia należy także wykonać na placu budowy drogi, wyjścia i przejścia dla pieszych.

Podczas trwania budowy obowiązkowe jest także umieszczenie żółtej tablicy, która zawiera podstawowe informacje dotyczące budowanego obiektu.

naszmajster.plRozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r (Dz. U. z dnia 17 lipca 2002 r) szczegółowo reguluje kwestię tablicy informacyjnej. Winna ona mieć kształt prostokąta i być nie mniejsza niż 90X70 cm. Czarnym kolorem musi być na niej umieszczona także informacja o rodzajach wykonywanych robót budowlanych. Powinny być na niej też takie dane jak: nazwa budowy i adres, nazwa inwestora (właściciela), nazwa przedsiębiorstwa wykonującego budowę, numer pozwolenia na budowę, nazwisko, imię i adres zamieszkania (zarówno projektanta, jak i kierownika budowy jak i inspektora nadzoru) oraz numery telefonów alarmowych.

Tablica musi być wykonana w sposób czytelny i trwały, na sztywnej płycie. Cyfry, którymi jest zapisywana na niej informacja winny mieć wysokość co najmniej 4 cm. Tablica powinna być umieszczona w miejscu widocznym od strony drogi publicznej, na takiej wysokości by łatwo można było ją odczytać.


autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Przed budową
Podobne: Osiadanie budynku, Najważniejsze targi budowlane w Polsce i na świecie, Kiedy potrzebujemy decyzję WZ, Procedura zgłoszenia robót, Skąd wziąć pieniądze na budowę
Słowa kluczowe: