×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ogrzewanie gazowe

Brak stabilnej polityki państwa wobec inwestorów budujących nowe domy mieszkalne i remontujących stare, sprawia, że za każdym razem stają oni przed koniecznością decydowania, jaki rodzaj ogrzewania wybrać. Zazwyczaj polega to na tym, że inwestorzy decydują się na wybór tego nośnika energii, który aktualnie jest najtańszy, a po kilku latach okazuje się, że ceny ulegają tak daleko idącym zmianom, że znów się zastanawiają nad zmianą sposobu ogrzewania.

Decydując się na wybór ogrzewania gazowego warto pamiętać o trzech jego największych zaletach. Po pierwsze, gaz ziemny jest w miarę tani. Po drugie, to paliwo może być spalane bardzo efektywnie w nowoczesnych kotłach gazowych. Po trzecie, dzięki możliwości spalania w automatycznych kotłach, jest to paliwo, którego użycie jest niemal bezobsługowe. Gaz jest paliwem, który doskonale nadaje się do spalania w gazowych kotłach kondensacyjnych. Dzięki temu, że zawiera dużo wodoru, spaliny zawierają dużo pary wodnej, a to sprawia, że ze skroplenia pary wodnej ze spalin można odzyskać bardzo dużo energii. W teorii sprawność kotłów kondensacyjnych na gaz ziemny może sięgać aż 111%, podczas gdy sprawność kotłów na propan albo LPG jest o kilka punktów procentowych niższa. O dalsze kilka punktów procentowych niższa jest sprawność kotłów kondensacyjnych na olej opalowy.

W przypadku ogrzewania na gaz ziemny praktycznie jedyny obowiązek użytkownika to regulowanie rachunków za gaz. I, w razie potrzeby, regulowanie parametrów pracy samej instalacji grzewczej. Nie ma konieczności zamawiania nowej dostawy paliwa, pilnowania rozładunku węgla z ciężarówki, dosypywania go do kotła (albo zasobnika), i tak dalej. Kocioł wyposażony jest w element, który służy do zainicjowania płomienia. Może to być iskra elektryczna lub kawałek metalu rozżarzany przez przepływający prąd.

Trzeci w kolejności plus ogrzewania gazowego to relatywnie niska cena nośnika energii. Spośród różnych paliw pozwalających na wygodne i bezobsługowe ogrzewanie to właśnie ogrzewanie gazowe jest najtańsze. Zapewnia więc niezły stosunek jakości do ceny. Są też i inne zalety. Mianowicie spalanie gazu ziemnego jest ekologiczne. Nie zawiera on bowiem siarki ani cząstek niepalnych, przez co z komina nie wydobywają się tlenki siarki ani pyły. Emitowane są co prawda tlenki azotu, ale one występują w procesie niemal każdego spalania. Ogrzewanie gazowe jest też czyste (nie ma popiołu i pyłu węglowego). Kocioł gazowy jest do tego stopnia niekłopotliwy w użytkowaniu, że można go z powodzeniem zamontować również w pomieszczeniach typowo użytkowych, np. łazience czy kuchni. Co się z tym wiąże, nie ma potrzeby przeznaczania specjalnego pomieszczenia na kotłownię, ani na magazyn opału.

Gazowe kotły kondensacyjne, oprócz bardzo wysokiej sprawności, mają jeszcze jedną pozytywną cechę, która pozwala poczynić oszczędności. Mianowicie niektóre z tych kotłów nie wymagają budowy komina do odprowadzania spalin.

Oczywiście ogrzewanie gazowe nie jest idealne i na też swoje wady. Po pierwsze nie jest to paliwo najtańsze, gdyż pod tym względem z pewnością wygrywają z nim drewno i węgiel, które nie można z kolei traktować ani jako czyste, ani bezobsługowe, ani tym bardziej ekologiczne. Kosztowne może być też koszt podłączenia budynku do sieci gazowej, szczególnie, gdy trzeba wykonać przyłącze o znacznej długości.

Kłopotliwe też może być stosowanie kotłów kondensacyjnych, gdyż do skroplenia pary wodnej zawartej w spalinach trzeba je mocno schłodzić, znacznie poniżej temperatury wrzenia wody. Oznacza to, że dobrze jest, by i temperatura czynnika krążącego w instalacji centralnego ogrzewania była na podobnym poziomie. A to z kolei sprawia, że kocioł kondensacyjny działa najlepiej, gdy współpracuje z niskotemperaturową instalacją ogrzewania podłogowego. Nie jest żaden wymóg, gdyż kotły kondensacyjne będą też dobrze współdziałać z tradycyjną, grzejnikową instalacją centralnego ogrzewania. Przez długą część sezonu grzewczego będzie ona pracować przy temperaturach dostatecznie niskich, by para wodna ze spalin mogła kondensować. Jeśli więc mamy dom z tradycyjnymi grzejnikami i nie chcemy robić generalnego remontu łącznie ze zrywaniem podłóg i skuwaniem wylewki, to możemy spokojnie korzystać z kotłów kondensacyjnych.

Kłopotem jest też współpraca kotła kondensacyjnego ze zwykłym kominem, jakie budowane były w domach jednorodzinnych kilkanaście lat temu. Kotły kondensacyjne zazwyczaj wyposażone są w wentylatory wyciągowe do spalin. Są one niezbędne, bo ze względu na niską temperaturę spalin ciąg kominowy nie będzie wystarczający do zapewnienia odpowiedniej ilości powietrza do spalania. A zastosowanie wentylatora sprawia, że, komin musi być bezwzględnie szczelny przy pracy w nadciśnieniu panującym w jego wnętrzu. To zupełnie inne warunki pracy, niż w przypadku tradycyjnych kotłów, np. węglowych. Ze względu na możliwość kondensowania pary wodnej jeszcze w przewodzie kominowym, musi on być odporny na korozję. I to nie tylko ze względu na samą parę wodną, bowiem kondensat ma lekko kwaśny odczyn, co przyspiesza korozję.

Uciążliwość tę można wyeliminować w przypadku kotłów kondensacyjnych o niskiej mocy (poniżej 21 kW, czyli niemal wszystkie kotły instalowane w dzisiejszych domach jednorodzinnych), które nie muszą być podłączone do komina. Z kotłów o zamkniętej komorze spalania o takiej mocy można bowiem odprowadzać spaliny przez ścianę, przewodem powietrzno-spalinowym. Ten przewód, rura w rurze, jednocześnie dostarcza powietrze z zewnątrz do spalania, wstępnie je podgrzewając — co przyczynia się do dalszych oszczędności paliwa.

Dotychczas mowa była o kotłach gazowych dostosowanych do instalacji gazu ziemnego, rozprowadzanego w typowych sieciach dystrybucyjnych. Powstaje jednak pytanie co zrobić, gdy w danym terenie nie ma w ogóle sieci gazowej?

Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zastosowanie instalacji gazu ciekłego LPG (propan-butan) z przydomowym zbiornikiem gazu, którego napełnienie odbywa się zaledwie raz lub dwa razy w roku, w zależności od wielkości zbiornika i tempa zużycia gazu w naszym gospodarstwie domowym. Co ważne – zazwyczaj firmy dostarczające gaz LPG nie wymagają zakupu całej instalacji lecz pobierają niewielką opłatę dzierżawy.
autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Dom pasywny, Komin do kotłów kondensacyjnych, Ogrzewanie przyjazne środowisku, Powrót do przeszłości, czyli piec kaflowy, Wybór odpowiedniego grzejnika
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co,