×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ogrzewanie kominkowe - jak to działa?

Ogrzewanie kominkowe cieszy się coraz większą popularnością. Dlaczego? Bo w większości budowanych obecnie domów projektuje i buduje się kominek, poza tym jest ciekawą alternatywą na tanie ogrzanie domu w sytuacji stale rosnących cen najpopularniejszego obecnie paliwa grzewczego - gazu. Jak wykorzystać ciepłe powietrze z kominka do dogrzewania pomieszczeń?

Kominek budowany jest w domach głównie ze względu na walory dekoracyjne i wysoki komfort cieplny. Jednak coraz więcej osób przekonuje się, że budowa systemu dystrybucji gorącego powietrza z kominka to też sposób na stworzenie efektywnego sposobu na dogrzewanie domu. Jest to też tanie rozwiązanie - wyposażenie i montaż ogrzewania kominkowego stanowi zwykle nie więcej niż 1/5 kosztu budowy kominka z wkładem kominkowym.

Trzeba pamiętać, że system dystrybucji ciepłego powietrza można zrealizować tylko w przypadku, kiedy kominek posiada wkład kominkowy, raczej nie ma możliwości korzystania z niego w przypadku kominków z otwartym paleniskiem. Kominki z wkładem mają o wiele większą sprawność (blisko 70%) w porównaniu z układem otwartym (około 20%). Ale co ważniejsze - wkład kominkowy umożliwia oddzielenie ogrzanego powietrza od spalin, co jest istotne głównie ze względów bezpieczeństwa.

Ogrzewanie kominkowe - jak to działa?

System podzielony jest na 3 części - składa się z: układu przewodów doprowadzających świeże powietrze do kominka, systemu dystrybucji nagrzanego powietrza po budynku i układu odprowadzania spalin. Gorące powietrze może docierać do pomieszczeń w sposób naturalny (grawitacyjnie) lub wymuszony (przy pomocy wentylatora), i co jest dużą zaletą tego systemu - może wędrować przez układ przewodów, kształtek i osprzętu nawet do odległych pomieszczeń. Warto zwrócić uwagę na efektywny układ odprowadzania spalin na zewnątrz budynku. Produkty spalania mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia domowników. Ów system powinien być wykonany z elementów z wysokogatunkowej stali kwaso- i żaroodpornej lub tzw. stali czarnej, które są odporne na temperaturę i toksyczne kwaśne związki znajdujące się w spalinach.

Sama zasada działania ogrzewania kominkowego jest bardzo prosta. Systemem doprowadzającym do kominka dociera powietrze, które następnie jest ogrzewane ciepłem bardzo wydajnie oddawanym przez nagrzany wkład kominkowy. Powietrze nagrzewa się również od rury spalinowej odprowadzającej produkty spalania drewna do komina. Jeśli dodatkowo rura ta posiada ożebrowanie, to bardzo wydajnie oddaje ciepło. Gorące powietrza jest następnie rozprowadzane systemem nawiewu (naturalnego lub wymuszonego) do różnych pomieszczeń w budynku. Sam kominek również pełni funkcje grzewcze, są one jednak ograniczone tylko do pomieszczenia, w którym się znajduje. Ciepłe powietrze, wędrując przez system dystrybucji oddaje ciepło do otoczenia - ogrzewając podłączone do układu pomieszczenia.

Kominek to tylko dogrzewanie domu

Decydując się na ogrzewanie kominkowe trzeba pamiętać, że według polskiego prawa budowlanego nie może być ono jedynym źródłem ciepła w domu, a może jedynie służyć jako uzupełnienie istniejącej instalacji grzewczej. Według przepisów w budynku musi być taki system, który zapewni ogrzewania także podczas długotrwałej nieobecności mieszkańców. Z tego względu - obok ogrzewania kominkowego - w domu musi istnieć system niezależnej instalacji grzewczej.autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Kolektory słoneczne, Komin do kotłów kondensacyjnych, Kaloryfery kontra ogrzewanie podłogowe, Jedno czy dwufunkcyjny kocioł gazowy, Zamknięta czy otwarta komora spalania
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co,