×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ogrzewanie na podczerwień

Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie domu czy mieszkania bez kaloryferów. W pomieszczeniach odruchowo szukamy ich wzrokiem pod oknami, a w łazienkach przykryte są suszącymi się ręcznikami. Gdybyśmy poprosili nasze dzieci o narysowanie swojego pokoju z oknem, to prawie każde z nich narysuje pod parapetem żeberkowy grzejnik. Kaloryfer jako źródło ciepła jest dla większości z nas tak oczywistym elementem składowym domu jak okno, dach czy komin – po prostu musi być. Ale czy aby na pewno musi?

Alternatywą dla tradycyjnych wypełnionych wodą grzejników jest ogrzewanie na podczerwień. Brzmi nieco kosmicznie i być może niektórzy z Państwa słyszą o tym po raz pierwszy gdyż jest to rozwiązanie rzadko stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Ale czy słusznie?

Ogrzewanie na podczerwień działa na dokładnie takiej samej zasadzie jak słońce. Emitowane przez urządzenie promieniowanie podczerwone ogrzewa wszystkie przedmioty, na które pada, a te oddają swoje ciepło nagrzewając powietrze. Promieniowanie emitowanie przez promiennik w przeciwieństwie do słonecznego nie oświetla jednak pomieszczenia – to tak gwoli ścisłości. Źródłem tego promieniowania są promienniki podczerwieni. To tyle tytułem wyjaśnienia zasady działania.

Promienniki mają postać płaskich ekranów grubości kilku centymetrów. Są więc sporo cieńsze niż tradycyjne kaloryfery. Ich powierzchnia zależy od wielkości pomieszczenia, które chcemy ogrzewać. Montuje się je na ścianach lub suficie przy pomocy kołków rozporowych i specjalnych uchwytów. Istnieją również modele wolno stojące, których nie trzeba montować na stałe. W przypadku dużych pomieszczeń można zamontować kilka mniejszych promienników, które zdecydowanie lepiej rozprowadzą ciepło niż jeden duży. Promienniki mają gładką powierzchnię i można je zamówić w różnych kolorach, co ułatwia ich dopasowanie i aranżację całego pomieszczenia. Poza promiennikami w skład instalacji wchodzą kable zasilające. Są to najzwyklejsze przewody, takie same jak do zasilania gniazdek i oświetlenia wewnętrznego podłączone do instalacji elektrycznej budynku. Całość sterowana może być centralką regulującą moc oraz czas włączania się i wyłączania promienników.

W porównaniu z tradycyjną instalacją grzejnikową promienniki wypadają dużo korzystniej ponieważ rozprowadzenie podtynkowych kabli zasilających jest dużo łatwiejsze i tańsze niż wykonanie instalacji z rur. Gorzej za to ma się cena promiennika w stosunku do ceny zakupu grzejnika. Jest ona niekiedy dwukrotnie większa. Jednak summa summarum całościowo koszt kompletnej instalacji promiennikowej będzie niższy niż tradycyjnej instalacji. Odpada nam między innymi koszt zakupu pieca, ale tu uwaga: musimy przecież czymś ogrzewać ciepłą wodę użytkową. Rozwiązanie można wybrać spośród kilku możliwości. Jeśli nie chcemy korzystać z gazu czy innych paliw, możemy zdecydować się na zakup elektrycznego boilera lub przepływowych podgrzewaczy wody montowanych przy każdej baterii. Jeśli mamy w domu instalację gazową możemy do podgrzewania C.W.U. użyć piecyków gazowych.

Promienniki można montować również w pomieszczeniach, gdzie nie ma przewidzianej dla nich instalacji. Podłącza się je wtedy zwyczajnie do gniazdka elektrycznego. Należy jednak liczyć się z tym, że w okresie grzewczym kilka z gniazdek w domu będzie stale zajętych, więc warto zastąpić je podwójnymi. Ponadto może okazać się, że nasza instalacja ma zbyt słabe bezpieczniki i po włączeniu kilku promienników nie da się uruchomić odkurzacza lub pralki bez wybicia korków. W przypadku większości nowych instalacji elektrycznych nie powinno być takich problemów, ale lepiej zawczasu wszystko przeliczyć i sprawdzić niż potem martwić się czy przerabiać instalację czy włączać promienniki na zmianę.

Promienniki w odróżnieniu od grzejników łatwiej jest wkomponować w wystrój wnętrza. Można je zamówić z fabrycznym nadrukiem w postaci na przykład fototapety z ramą w pasującym kolorze. Taki promiennik wygląda wtedy jak obraz ma ścianie. Należy pamiętać o tym, że promienniki naścienne montuje się nieco wyżej niż kaloryfery, co wynika z ich zasady działania. Może się to okazać jednak problemem z powodu braku miejsca na ścianie. W przypadku grzejnika zmocowalibyśmy go pod oknem, co jednak nie jest odpowiednim miejscem dla promiennika. Wysokość montażu źródła ciepła w przypadku ogrzewania na podczerwień sprawia, że zabiera ono miejsce, w którym równie dobrze znajdować mógłby się regał lub szafa. Z drugiej strony w małym pokoju, gdy walczymy o każde 10 cm, brak grzejnika pod oknem i możliwość dosunięcia łóżka do ściany może okazać się zbawienne. Najlepszym miejscem dla promiennika jest sufit. Niestety jeśli zależy nam na ukryciu elementów grzejnych, to ta lokalizacja powoduje skutek wręcz odwrotny. O ile promiennik na ścianie łatwo zamienić w obraz o tyle na suficie jest z tym problem.

Ogrzewanie promiennikowe ma ponadto cechę, która jest jednocześnie jego wadą i zaletą. Chodzi o małą bezwładność cieplną. Zjawisko to polega na tym, że promienniki zaczynają grzać od razu po włączeniu, ale i od razu po ich wyłączeniu robi się zimno. To dokładnie tak samo jak ze słońcem w chłodny jesienny lub wiosenny dzień. Kiedy wychodzi na chwilę zza chmur robi nam się od razu ciepło, jednak przyjemne uczucie znika wraz ze zniknięciem słońca za chmurami. W praktyce wygląda to tak, że po powrocie do zimnego mieszkania po tygodniowym wyjeździe na narty, po włączeniu promienników od razu czujemy ciepło, jednak promienniki muszą pracować na okrągło, aby utrzymać w pomieszczeniu żądaną temperaturę.

Ze względu na, to że promienniki ogrzewają powierzchnię, na którą pada ich promieniowanie kluczowym elementem jest ich poprawne rozmieszczenie. Najlepiej montować je na suficie gdyż wtedy promieniowanie równomiernie rozkłada się na całe pomieszczenie. W przypadku pomieszczenia o skomplikowanych kształtach konieczne może być zastosowanie kilku promienników, tak aby zapewnić odpowiednie pokrycie ciepłem.

Podsumowując, ogrzewanie na podczerwień jest rozwiązaniem bardziej dedykowanym po pomieszczeń użyteczności publicznej i biurowych niż do lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych. Promienniki, mimo że są cieńsze od tradycyjnych grzejników, o wiele bardziej rzucają się w oczy za sprawą bardziej eksponowanego umieszczenia. W nowocześnie zaaranżowanym miejscu nie rażą ale w tradycyjnym domowym wnętrzu zwracają na siebie uwagę. Bardzo dobrze spiszą się one w biurze wkomponowane w sufit kasetonowy. Jednocześnie poprzez możliwość włączenia bezpośrednio przed rozpoczęciem pracy i wyłączenia zaraz po jej zakończeniu, przyczynią się do zmniejszenia kosztów ogrzewania. Z tego powodu warto wziąć je pod uwagę jako źródło ciepła, na przykład w warsztacie w piwnicy lub w garażu. Jeśli mamy ochotę pomajsterkować raz czy dwa razy w tygodniu przez chwilę, promiennik będzie doskonałym rozwiązaniem. Będzie pracował i skutecznie ogrzewał od chwili włączenia.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Ogrzewanie podłogowe – komfort i dobre samopoczucie czy zbędny wydatek?, Na co wymienić stary kocioł węglowy?, Ogrzewanie ścienne, Powrót do przeszłości, czyli piec kaflowy, Kable grzejne
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co,