×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ogrzewanie paliwem stałym

Paliwo stałe cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na rosnące koszty energii elektrycznej oraz gazu. Oprócz węgla rośnie popularność drewna – brykietów (uzyskiwanych z odpadów roślinnych – słoma, trociny, wiklina itp.) oraz pelletów.

Jakie są różnice kosztów w ogrzewaniu domu paliwem stałym wobec cen ogrzewania gazem? Przykładowo na dom, który ma powierzchnię 200 m2 w miesiącu zimowym potrzeba ok. 600 m3 gazu. Jeśli użytkownik posiada najtańszą taryfę na gaz i płaci za niego ok. 2 zł/m3 to będzie musiał on zapłacić 1200 zł oraz stałą opłatę abonamentową. Jeśli ten sam dom będzie ogrzewany węglem potrzebne są 2 tony. Jego najlepsza odmiana – tzw. orzech, kosztuje ok. 500 zł za tonę. Wobec tego potrzeba zainwestować 1000 zł na ogrzewanie domu, bo wszak przy tym typie opału nie ma opłat stałych. Oczywiście ceny ogrzewania mogą się różnić w zależności np. od miesiąca, w którym kupujemy węgiel (najtańszy jest w lecie) oraz od tego, jaki jest stan ocieplenia budynku oraz w jakim stanie i jak wydajna jest instalacja grzewcza.

Najdroższym i jednocześnie najbardziej wydajnym paliwem stałym jest koks, który kosztuje ok. 800 zł za tonę. Z kolei odmiana jego – czyli węgiel brunatny – spala się równie szybko jak drewno, natomiast jest od niego droższy. Przy jego kupnie należy zwrócić uwagę, by był suchy, jako że im jest bardziej wysuszony, tym jest lepszy, bo bardziej wydajny. Koszt otrzymywania energii z węgla brunatnego wynosi ok. 8 zł za 1 GJ, podczas gdy z węgla kamiennego ok. 13 zł za 1 GJ. Słabą stroną ogrzewania węglem brunatnym jest to, że szybko niszczy on kocioł.

Drewno jest paliwem stałym, które od wieków jest wykorzystywane przez człowieka ze względu na jego dostępność. Cechuje się jednak niską wartością energetyczną. Jego walorem jest niezbyt wysoka cena, którą mierzy się w przeliczeniu na kubiki drewna (metr sześcienny drewna). Za taki jeden kubik trzeba zapłacić około 100 zł. Najczęściej ten rodzaj paliwa jest stosowany jako dodatek do innego typu paliwa – np. do ogrzewania gazowego, czy węglowego. Drewno stosuje się najczęściej w kominkach, w których najlepiej spala się drewno: akacjowe, brzozowe, dębowe i bukowe. Przy dokonywaniu zakupu tego rodzaju paliwa należy zwrócić uwagę na to, by było ono suche.

Ostatnimi laty wśród paliw stałych wzrasta zainteresowanie paliwami ekologicznymi. Cechują się one tym, że są tanie, natomiast ich wartość energetyczna jest zbliżona do węgla. Popularne obecnie brykiety i pellety to nic innego jak biomasa – odpady drzewne, wióry, torf, trociny – które zostały sprasowane pod wysokim ciśnieniem. Formuje się je bez użycia dodatków chemicznych, czy też kleju. Wielką ich zaletą jest to, że można je wykorzystać również po spaleniu. Powstały z nich popiół nadaje się jako nawóz. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie pelletami to musimy mieć na uwadze fakt, że są one bardzo wrażliwe na wilgoć. Nie należy ich także przechowywać dłużej niż przez rok. Jeszcze bardziej wrażliwa na warunki przetrzymywania jest słoma, która należy do tych paliw, które zajmują dużo miejsca podczas przechowywania.

Do ogrzania domu o powierzchni 200 m2 są potrzebne 2 tony pelletu w skali miesiąca, na co trzeba wydać około 1200 zł. Problemem, który pojawia się przy tego typu ogrzewaniu jest to, że przechowywanie tego paliwa stałego zajmuje wiele miejsca. Wszelkie regulacje dotyczące stosowania paliw alternatywnych zawierają: Ustawa Prawo Ochrony Środowiska z 2001 roku, Ustawa o odpadach z 2001 roku oraz Prawo energetyczne z 1997 r. wraz z rozporządzeniami wykonawczymi do ustaw.

Wybór opału do ogrzewania wiąże się z wieloma kwestiami. Istotne jest położenie domu, z czym związany jest dostęp do surowca. Ponadto trzeba mieć na uwadze fakt, że każde przebudowanie pieca (np. z gazowego na węglowy) wiąże się z wysokimi kosztami. Tak naprawdę to trzeba zaczekać kilka lat zanim owe koszty się zwrócą w postaci niższych rachunków za opał. Jest jeszcze kwestia przechowywania opału, czy jesteśmy logistycznie do tego przygotowani. No i to, czy mamy ochotę brudzić się bardziej kłopotliwym paliwem jakim z pewnością jest węgiel, czy brykiet w stosunku do gazu.

Decydując się na ogrzewanie paliwami stałymi trzeba mieć także na uwadze fakt, że pomieszczenie, w którym postawimy kocioł musi mieć wymiary określone w rozporządzeniu PN-87/B-02411. Określa ono m.in. podział kotłów ze względu na ich moc – do 25 kW i powyżej 25 kW.

Od dawna dużą popularnością na polskim rynku cieszą się kotły żeliwne. Są one przede wszystkim bardzo trwałe – mogą przetrwać nawet 25 lat. Są także mniejsze aniżeli te wykonane ze stali. Tworzy się je z członów połączonych ze sobą, dzięki czemu mogą być rozbudowane momencie, gdy zajdzie taka potrzeba, czy też w przypadku konieczności naprawy uszkodzonego elementu. Niestety żeliwo jest materiałem, który źle znosi nagłe zmiany temperatury. Jest też mało odporne na wszelkiego typu uszkodzenia.

Nowoczesne kotły na paliwa stałe są bardzo wydajne w eksploatacji i łatwe w obsłudze. Niektóre z nich maja automatykę i podajniki paliwa. Te najnowocześniejsze kotły mają jednocześnie bardzo wysokie ceny. Istotna w kotle jest eksploatacyjna wartość spalania. Waha się ona w granicach 50-70%, jednak ulega obniżeniu, w momencie kiedy urządzenia, które służą jako wymienniki ciepła zostaną zanieczyszczone sadzą.

Do prostych i tanich należą kotły na węgiel ze spalaniem górnym. Na jednym załadunku urządzenie pracuje przez okres 8-10 godzin. Niestety nie posiadają one regulacji intensywności procesu spalania. W celu umożliwienia sterowania ilością ciepła przekazywanego do pomieszczenia należy zastosować grzejniki, które cechują się małą pojemnością a także duży, dobrze izolowany zbiornik na gorącą wodę. Znacznie droższe są kotły na węgiel ze spalaniem dolnym, które cechują się większą efektywnością. Kocioł pracuje ze stałą mocą chociaż odstępy między kolejnymi załadunkami wynoszą nawet 18 godzin. Mogą one także współpracować z termostatem pokojowym albo też pogodowym. Innym rodzajem kotłów na węgiel są kotły na miał węglowy. Na jednym załadunku kocioł działa nawet przez 30 godzin. Ich sprawność wynosi około 60-70%.

W przypadku biomasy do uzyskiwania ciepła stosowane są kotły zgazowujące. Cechuje je wysoka sprawność, a proces spalania reguluje automatycznie regulator. Ich wielką zaletą jest to, że w wyniku spalania następuje niska emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Niestety cechują się one krótkim czasem pracy i potrzeba bardzo często dokładać wsad do kotła. Dlatego warto pomyśleć o kupnie kotła z podajnikiem tzw. retortowym. Wymaga on użycia pelletu albo drobnego brykietu. Proces palenia jest kontrolowany za pomocą sterownika kotła. W tego typu palnikach może być spalana zarówno słoma jak i zboża.

Jeśli zdecydujemy się na kocioł z otwartą komorą spalania, zwany także kotłem atmosferycznym musimy mieć na uwadze fakt, że wymaga on świeżego powietrza, które jest dostarczane przez kratkę nawiewną. Nie może on więc stać w pomieszczeniu, w którym przebywają domownicy, bo w okresach zimowych może być problem z odpowiednim poziomem przewietrzania pomieszczeń.

Z kolei kocioł z zamkniętą komorą spalania ma tę zaletę, że powietrze potrzebne do spalania zasysa z zewnątrz budynku, a ciąg powietrza nie wychładza pomieszczenia, w którym się znajduje. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze kotła należy skorzystać z pomocy autoryzowanego serwisanta, który dobierze rodzaj kotła do instalacji centralnego ogrzewania, a także do parametrów pomieszczenia, w którym będzie się on znajdował. Autoryzowany instalator musi go także podłączyć po to, byśmy nie stracili gwarancji.

Najnowsza generacja kotłów to takie, w których zostało wyeliminowane palenisko retortowe i w związku z tym energia ze spalania paliwa jest przekazywana od razu do wody, która jest czynnikiem grzewczym. Dzięki temu kocioł cechuje się wysoką sprawnością cieplną kotła. Ważne jest również to, że woda powracająca z instalacji grzewczej jest bezpośrednio nagrzewana. Natomiast jeśli chodzi o ciepło zawarte w spalinach jest ono odzyskiwane dzięki specjalnej konstrukcji wymiennika. Kotły takie posiadają sprawność na poziomie 89%.


autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Przyczyna zimnych grzejników, Komin do kotłów kondensacyjnych, Modernizacja centralnego ogrzewania, Ogrzewanie gazowe, Materiał na podłogę ogrzewaną
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co,