×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ogrzewanie podłóg drewnianych

Nie da się przejść obojętnie obok podłogi – trzeba na nią wejść. A zazwyczaj zwracamy uwagę gdzie stawiamy nasze stopy. Podłoga to bardzo ważny element tworzący klimat domu. Najnowsze trendy aranżacji wnętrz proponują drewniane podłogi niezależnie od rodzaju pomieszczenia czy poziomu wilgoci, który w nich panuje. Znak zapytania pojawia się, kiedy chcemy zastosować elektryczne ogrzewanie podłogowe pod posadzką drewnianą. Powszechnie uważa się, że nie jest to najlepsze połączenie. Nic bardziej mylnego.
 
Układanie drewnianych podłóg na ogrzewaniu podłogowym jest możliwe, ale ze względu na higroskopijne (higroskopijność – to skłonność materiału do wchłaniania wilgoci z powietrza) cechy drewna dodatkowo jego predyspozycje na wpływy temperatury i zmiany wilgotności względnej powietrza, wymaga zachowania specjalnego rygoru technologicznego oraz znajomości na ten temat. Do wykonanie podłóg na ogrzewaniu podłogowym potrzebne są dwie brygady fachowców, które powinny ze sobą zgodnie współpracować. Pierwsza brygada montuje ogrzewanie podłogowe i kładzie jastrych, z zasady cementowy lub anhydrytowy. Obowiązkiem tej brygady jest wygrzanie podłoża i sporządzenie właściwego protokołu. Wilgotność jastrychu powinno się zmierzyć wilgotnościomierzem CM i powinna ona wynosić: dla jastrychu cementowego 1,8%, a dla jastrychu anhydrytowego 0,3%. Jeżeli pomiary wilgotności jastrychu wykazały poprawną wilgotność i nie minął dłuższy czas niż tydzień od zakończenia jego wygrzewania, można rozpocząć montaż podłogi. Montażem podłóg zajmuje się kolejna brygada – parkieciarska, która także powinna wykazać się dużym doświadczeniem. Wybierając gatunek drewna, z którego będzie montowana podłoga drewniana powinno się kierować przede wszystkim niskim współczynnikiem skurczu i rozkurczu oraz długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej. Takie cechy posiadają np. merbau, iroko, doussie. W przypadku zdecydowania się na montaż parkietu lub mozaiki trzeba aplikować właściwy klej, który zachowa elastyczność w trakcie długoletniego użytkowania podłogi na ogrzewaniu podłogowym. Również dużą uwagę należy zwrócić na metodę wykończenia podłogi.
Powinno się pamiętać, że drewno na ogrzewanej podłodze jest w wyższym stopniu wrażliwe na aktywność wilgoci aniżeli parkiet na nie ogrzewanym podłożu. Przyczyną tego jest zachodzenie większej różnicy między stanem największego wysuszenia i stanem największego zawilgocenia parkietu.

Układanie podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym potrzebuje uwzględnienia wielu czynników, powiązanych z pracą układu grzewczego, cechami drewna i pozostałymi materiałami dodatkowymi. Z tego względu rekomenduje się dużą ostrożność przy doborze zarówno drewna na podłogę jak i systemu grzewczego. Te dwa czynniki tj. system ogrzewania podłogowego oraz gatunek drewna powinny zastać rzetelnie dobrane podczas projektowania.

Aby zapobiec późniejszym kłopotom powinniśmy zachować następujące warunki:
  1. Cała powierzchnia podłogi powinna być równomiernie ogrzewana.
  2. Temperatura powierzchni podłogi nie może być nagrzewana powyżej 26°C. Ta wartość temperatury jest maksymalną dopuszczalną na powierzchni podłogi.
  3. W okresie montażu podłogi temperatura powinna wynosić około 18 - 22°C. Warunek ten dotyczy zarówno podłoża jak i pomieszczenia.
  4. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 40% - 60% przed rozpoczęciem montażu jak i po jego zrealizowaniu.
Przed przystąpieniem do prac układania podłogi by uniknąć późniejszych kłopotów należy dokładnie przyjrzeć się podłożu.
Pracę powinno rozpocząć się sprawdzić twardość, równość, spójność oraz wilgotność podkładu. W przypadku wystąpienia nierówności powierzchnie jastrychu należy wyrównać masą wyrównawczą. Zaobserwowane pęknięcia należy zlikwidować przy pomocy klamer i żywic poliuretanowych, a słabe i pylące posadzki wzmocnić gruntami. Metoda pozwalająca w warunkach budowlanych ustalić dokładnie wilgotność podłoża to tzw. metoda karbidowa, która wymaga pobrania materiału z głębi posadzki. Wynik takiego badania nie daje nam jednak żadnej pewności, ponieważ zgodna wilgotność resztkowa (przy ogrzewanym podkładzie cementowym max. 1,8% CM, a przy anhydrytowym max 0,3% CM) może być po uruchomieniu ogrzewania niszcząca dla parkietu. Z tego powodu nieodzowne jest wygrzewanie podkładów przez 21-30 dni przed montażem podłogi drewnianej. Powinno się to wykonać gdyż w podkładach ogrzewanych pod wpływem wydobywającego się ciepła wzrasta ciśnienie, a powstała wilgoć trafia od elementów grzewczych w kierunku powierzchni podkładu. Na powierzchni wyparowująca wilgoć zostaje wchłaniana przez powietrze. Im wyższa temperatura, w wyższym stopniu narasta ciśnienie, które parę wodną wypycha na zewnątrz podkładu. Jeślibyśmy zaniechali procesu wygrzewania to wilgoć resztkowa (prawidłowa ok. 1,8 % CM) szybko przedostałaby się do parkietu. To samo zjawisko wystąpi, jeżeli montaż podłogi drewnianej nie odbędzie się w krótkim czasie po wygrzaniu posadzki. Podstawową wadą posadzki drewnianej zamontowanej na niewygrzanym podkładzie jest podwyższenie wilgotności drewna i zwiększanie się wymiarów posadzki, skutkuje to np. odklejaniem się klepek. Jak widać podłogi ogrzewane demonstrują całkowicie inną funkcje czy stosunek do wody, aniżeli konstrukcje nieogrzewane, a różnice zachodzą nawet pomiędzy różnymi systemami grzewczymi. Jak wynika z powyższej analizy fachowe układanie parkietu na ogrzewaniu podłogowym potrzebuje uwzględnienia wielu czynników powiązanych z pracą samego systemu grzewczego, charakterem drewna jako produktu budowlanego oraz cechami zastosowanych materiałów dodatkowych.


autor: Paweł Kruczek

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Wylewki / Posadzki / Parkiety, Centralnego ogrzewania
Podobne: Ogrzewanie podłogowe – komfort i dobre samopoczucie czy zbędny wydatek?, Cyklinowanie parkietu, Dekoracyjne grzejniki, Kolejność prac przy wykańczaniu wnętrz, Wybór odpowiedniego grzejnika
Słowa kluczowe: wylewka samopoziomująca, wylewki, posadzki, parkit, parkiety, panele, centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co,