×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ogrzewanie podłogowe – komfort i dobre samopoczucie czy zbędny wydatek?

Ogrzewanie podłogowe już od pewnego czasu cieszy się dużą popularnością wśród osób budujących i remontujących domy, ale coraz częściej - także mieszkania. I nie można się temu dziwić, gdyż jest ono wygodne, pozwala na oszczędności i zupełnie zmienia komfort cieplny w pomieszczeniach. Czy ma wady? O czym pamiętać przed instalacją ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe – komfort i dobre samopoczucie czy zbędny wydatek?Zamiast instalować grzejniki, pod podłogą można zamontować przewody, którymi albo będzie płynąć ciepła woda albo – jak w przypadku mat – grzewcze elementy elektryczne. To rozwiązanie komfortowe i wygodne, pozwalające na duże oszczędności. Ale – jak wszystko – ma też swoje wady.


Gdzie się sprawdza ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe najlepiej instalować w mieszkaniu lub domu, i to w takim nowo budowanym, jeszcze zanim na podłodze pojawi się glazura lub terakota. Niestety w gotowych budynkach należy liczyć się z przymusem zerwania posadzki we wszystkich pomieszczeniach, w których chcemy mieć tzw. „ciepłą podłogę”. Ten sposób ogrzewania może być podstawowym lub dodatkowym źródłem ciepła w pomieszczeniach. Czasami wykorzystuje się go jedynie do niewielkiego podgrzania podłogi, np. w łazience podczas zimnych poranków.

Ogrzewanie podłogowe jako podstawowe źródło ciepła najlepiej sprawdza się w domach z bardzo dobrą izolacją i małymi stratami ciepła. I nie chodzi tu tylko o ocieplenie i okna, ale także szczelny dach oraz rozwiązania konstrukcyjne uniemożliwiające ucieczkę ciepła np. do gruntu. Jeśli budynek nie spełnia takich wymagań, bo choć ogrzewanie podłogowe będzie bardzo wygodnym rozwiązaniem, to mimo wszystko bardzo kosztownym. Inne opcje to wykorzystanie go jako ogrzewania domu energooszczędnego lub pasywnego. Świetnie sprawdzi się również jako podstawowe źródło ciepła, jeśli korzystamy z domu jedynie przejściowo, np. tylko latem, kiedy dom nie zużywa zbyt dużo ciepła.

Jako dodatkowe ogrzewanie warto rozważyć je w sytuacji kiepsko zaizolowanego domu. Włączając je jedynie od czasu do czasu lub tylko w wybranych pomieszczeniach nie narazimy się na zbyt wysokie koszty, a przyjemny efekt cieplny pozostanie. Ogrzewanie podłogowe można używać także wtedy, gdy podstawowe źródło (np. kominek z płaszczem wodnym) nie są używane, a zależy nam, aby ogrzać przynajmniej kilka pomieszczeń.


Zalety

Pierwszą i chyba najważniejszą zaletą ogrzewania podłogowego jest wysoki komfort cieplny w pomieszczeniach. Ciepło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu i nie ma tylko jednego źródła – w miejscu zainstalowania grzejnika. Dzięki temu temperatura w pomieszczeniu zupełnie inaczej się rozkłada, co daje ogólne przyjemne wrażenie ciepła otaczającego z każdej strony. Ciepło oddawane jest przy niższej temperaturze i dzięki ogrzewaniu podłogowemu można obniżyć ją o kilka stopni, czyli z przykładowych 23°C na 20°C. To daje wymierne oszczędności. Inna kwestia, że niższa temperatura w pomieszczeniu, to też mniejsze straty ciepła (przez okna, ściany, wentylację), co też ma swój wpływ na koszty. Ponadto przy niższej temperaturze czynnika przepływającego przez przewody ogrzewania podłogowego, można sobie pozwolić na podłączenie obwodu np. do pompy ciepła.

Na pewno ogromną zaletą jest wygoda – jedyne, co musimy zrobić, to ustawić programator na żądaną temperaturę. Ogrzewanie można wyłączyć w dowolnym momencie, a w przypadku wyjazdu – ustawić na tryb tzw. antyzamarzaniowy, przy którym podłoga będzie podgrzewać się jedynie do poziomu kilku stopni Celcjusza. Można również ustawić sterownik tak, aby ogrzewanie włączało się tylko w określonych godzinach, kiedy ktoś przebywa w pomieszczeniach. To daje możliwość sporych oszczędności.

Sugeruje się, że ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem przyjaznym dla alergików. Producenci instalacji argumentują, że przy stałym rozkładzie ciepła w pomieszczeniu zostaje ograniczona konwekcja, kurz nie „fruwa”, a jeśli unosi się, to tylko przy powierzchni. Poza tym nie ma grzejników, które mogłaby gromadzić kurz. Z drugiej strony daje się słyszeć opinie, że nie do końca to się sprawdza. Konwekcja, choć mniejsza, zachodzi z powierzchni całej podłogi, więc tak naprawdę trzeba ciągle sprzątać, gdyż kurz stale unosi się w powietrzu.


Wady

Jako główną wadę ogrzewania podłogowego wymienia się tempo nagrzewania, które trwa od 30 minut, czasami aż do 2-3 godzin przy ogrzewaniu akumulacyjnym. Jest to związane z faktem, że muszą się nagrzać zarówno elementy grzejne, jak i wszystkie warstwy podłogi.

Inne kwestie to wysoki koszt w przypadku kiepskiej izolacji domu, przymus zrywania podłogi przy montażu lub naprawie instalacji, a także pewne ograniczenia przy urządzaniu pomieszczeń – nie wskazane jest stawianie mebli o dużych gabarytach w miejscach, gdzie zainstalowane są w podłodze elementy grzejne, gdyż może to prowadzić do przegrzania i awarii urządzeń.


Kilka słów o ogrzewaniu akumulacyjnym

Jeśli chcemy, aby ogrzewanie podłogowe pełniło funkcję podstawowego źródła ciepła, warto pomyśleć o ogrzewaniu akumulacyjnym. Polega ono na zamontowaniu przewodów grzewczych w grubej (ok. 10-12 cm) warstwie wylewki. Podczas przepływu ciepła przez elementy grzewcze wylewka się nagrzewa, a potem oddaje nagromadzone ciepło. Czyli warto włączać ogrzewanie w nocy (przy tańszej nocnej taryfie opłat za prąd), a nagromadzone „w podłodze” ciepło oddawane jest w ciągu dnia. Trzeba jednak pamiętać, że ogrzewanie akumulacyjne wymaga wyższej mocy rzędu 170-180 W/m2 powierzchni grzewczej.


O czym pamiętać przy instalacji ogrzewania podłogowego?

W przypadku instalacji ogrzewania podłogowego w łazience należy pamiętać o jego uziemieniu. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zatopienie metalowej siatki w wylewce, w której znajdą się elementy grzewcze, a samą siatkę potem podłącza się do systemu uziemiającego. Drugi sposób to wybór maty lub przewodu grzejnego z ekranem ochronnym, czyli po prostu z wbudowanym uziemieniem. To z pewnością wygodniejsza opcja, ale i droższa.

Należy liczyć się z tym, że przy planowaniu instalacji ogrzewania podłogowego, mamy znacznie zawężony wybór materiałów, którymi możemy wykończyć podłogę. Trzeba pamiętać o użyciu takich materiałów, które łatwo oddają ciepło, nie ulegają przegrzaniu, a także nie zmieniają swojej struktury pod wpływem stale podwyższonej temperatury. Najlepiej do wykończenia wykorzystać płytki ceramiczne i kamienne, a jeśli mamy ochotę na parkiet, to tylko z drewna bardzo dobrze wysuszonego. Takie wymagania względem materiałów znacznie zawężają możliwości wyboru, gdyż nie wszystkie parkiety spełniają te wymagania, a te, które spełniają, mogą się po prostu nie podobać.

Kolejna kwestia to ograniczenia w ustawieniu mebli i wyposażenia na podłodze z takim ogrzewaniem. Najlepiej jeszcze przed instalacją przemyśleć, gdzie będą ustawione duże meble, które mogłyby ograniczać oddawanie ciepła. Chodzi tu przede wszystkim o szafy wnękowe, łóżko czy brodzik w łazience. Jeśli pod nimi również będą przebiegały elementy grzejne, to ciepło w tych miejscach nie ma jak promieniować, co może powodować przegrzanie, a w konsekwencji uszkodzenie całej instalacji. To samo dotyczy wszelkich grubych dywanów, mat i materaców. Warto wcześniej rozplanować ustawienie przedmiotów o większych rozmiarach i w tych miejscach ograniczyć lub wykluczyć instalację elementów grzewczych.


autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Zamknięta czy otwarta komora spalania, Modernizacja centralnego ogrzewania, System rozprowadzania ciepła z kominka, Najczęstsze błędy przy wykonywaniu ogrzewania podłogowego, Kocioł kondensacyjny
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co,