×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ogrzewanie pompowe czy grawitacyjne?

Mimo, że w budownictwie coraz częściej stosuje się ogrzewanie pompowe, w tym rozdzielaczowe, nadal korzysta się z ogrzewania grawitacyjnego, które, choć uchodzi za przestarzałe nieraz jest najzwyczajniej opłacalne. Czym zatem kierować się przy wyborze odpowiedniego systemu dla naszego domu?

Ogrzewanie grawitacyjne

Ogrzewanie grawitacyjne jest starą metodą wymuszania przepływu wody w instalacji, nie wymaga tez dodatkowych urządzeń napędzanych energią elektryczną. W wodnym systemie ogrzewania grawitacyjnego wykorzystywane jest zjawisko unoszenia się wody ciepłej i opadania wody schłodzonej. Stosuje się je zazwyczaj w małych instalacjach z kotłem opalanym paliwem stałym, ale może okazać się też niezastąpione w tych rejonach, w których istnieje ryzyko dłuższych przerw w dopływie prądu.

Oczywiście system ten ma swoje ograniczenia techniczne, toteż stosuje się go w budynkach, w których odległość źródła ciepła od najdalszego pionu nie przekracza 25 m, a różnica wysokości między środkiem kotła i najniżej położonego grzejnika wynosi 2-3 m. Okazuje się bowiem, że po przekroczeniu tych wartości instalacja staje się nieekonomiczna w eksploatacji, gdyż trzeba stosować duże przekroje rur, co podraża ją zarówno na etapie budowy, jak i wymaga stałego ogrzewania większej ilości wody. Poza tym regulacja ogrzewania grawitacyjnego jest stosunkowo trudna, gdyż kotły na paliwo stałe muszą mieć stały dostęp powietrza do otwartego naczynia wzbiorczego.

Instalacje grawitacyjne nie mogą też mieć zasyfonowań na przewodach zasilających i powrotnych, gdyż zbyt małe ciśnienie wody w instalacji nie jest w stanie pokonać oporów miejscowych w razie zapowietrzenia się instalacji.

Dodatkowe wady i zalety systemu grawitacyjnego to:

 • większa niezawodność, gdyż nie ma pompy, która może ulec uszkodzeniu,
 • działanie nie zależy od zasilania prądem elektrycznym,
 • nie ma ciągłego poboru prądu i związanych z tym kosztów,
 • koszty konserwacji i napraw są niższe o obsługę pompy obiegowej,
 • pracy instalacji towarzyszy mniejszy hałas wytwarzany zarówno przez wodę płynącą w rurach. Im szybciej krąży woda (dzieje się tak w instalacjach pompowych), tym praca instalacji jest głośniejsza, a poza tym dochodzi odgłos pracującej pompy.

Ogrzewanie pompowe

Ogrzewanie pompowe różni się tym, że do wymuszania ruchu wody w instalacji wykorzystywana jest pompa obiegowa, dzięki której woda jako czynnik grzewczy może pokonywać duże opory hydrauliczne w rurach o dużo mniejszych średnicach niż w ogrzewaniu grawitacyjnym. Poza tym instalacje pompowe nie mają ograniczeń związanych z ich wielkością i rozległością.

Najczęściej stosowanym sposobem prowadzenia rur w tym systemie jest układ dwururowy, a każdy grzejnik podłączony jest indywidualnie do pionów zasilającego i powrotnego. Dzięki temu temperatura, która panuje na dopływie do poszczególnych grzejników, jest bardzo podobna. Regulacja temperatury grzejnika odbywa się za pomocą zaworu regulacyjnego umieszczonego przy nim.

W systemie tym możliwy jest też jednorurowy sposób prowadzenia przewodów grzewczych, polegający na szeregowym sposobie podłączania grzejników, co zdecydowanie upraszcza instalację i obniża koszty jej budowy. Woda grzewcza przepływa wówczas po kolei przez wszystkie grzejniki, łączone ze sobą zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ten drugi sposób łączenia ze sobą grzejników stosuje się zazwyczaj w domach jednorodzinnych. Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości miejscowej regulacji wydajności poszczególnych grzejników.

W większych domach należy stosować system mieszany, tj. kilka obwodów grzejnych, z których każdy sterowany jest termostatem i ogrzewa jedną niewielką część domu. Jednak w tym rozwiązaniu wadą okazuje się to, że wyłączenie pierwszego grzejnika w odgałęzieniu odcina ciepło także w pozostałych grzejnikach. Poza tym powierzchnie grzejników muszą być większe niż przy ogrzewaniu dwururowym, co zwiększa koszty inwestycyjne.

Zalety ogrzewania pompowego to:

 • woda w instalacji nagrzewa się szybciej i ma mniejszą bezwładność dzięki temu, że pojemność wodna układu jest mniejsza,
 • system jest łatwiejszy w regulacji, zarówno centralnej (automatyka sterująca pracą kotła), jak i miejscowej (np. poprzez zawory termostatyczne),
 • pompa wytwarza wyższe ciśnienie, co umożliwia stosowanie rur o dużo mniejszych średnicach,
 • niższe koszty inwestycyjne w związku z mniejszą średnicą rur,
 • dzięki niewielkim średnicom mniejsze są straty ciepła w przewodach,
 • nie ma ograniczeń co do wielkości instalacji,
 • mamy większą swobodę w rozprowadzaniu rur – mogą występować załamania rur,
 • można montować grzejniki poniżej poziomu kotła,
 • w ogrzewaniu pompowym można zastosować zarówno otwarte, jak i zamknięte naczynie wzbiorcze.autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Ekologiczna przyszłość budownictwa, System przeciwoblodzeniowy rynien, Wybór odpowiedniego grzejnika, Ogrzewanie w łazience, Technika kondensacyjna - nowoczesna instalacja grzewcza
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co, ogrzewanie pompowe, ogrzewanie grawitacyjne, pompa obiegowa, przekrój rur, układ jednorurowy, układ dwururowy, grzejniki, hałas, regulacja