×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ogrzewanie przyjazne środowisku

Choć nieustannie straszą nas ociepleniem się klimatu, to jednak, mimo wszystko, nadal potrzebujemy w naszych domach systemów grzewczych, które zapewnią nam ciepło jesienią, zimą i wczesną wiosną.
Jednak choć konieczność dostarczania ciepła do budynków mieszkalnych jest sprawą oczywistą, to już rodzaj paliwa, jakim ogrzejemy wnętrza nie jest tak oczywisty. O wyborze
decydują przede wszystkim względy ekonomiczne, choć coraz częściej staramy się także kierować ekologicznymi aspektami. Większy wybór mają właściciele prywatnych domów, którzy mogą zainwestować w różne technologie grzewcze.
Możemy wyróżnić aż osiem podstawowych źródeł energii, paliwa energetycznego, które można stosować w różnym zakresie do ogrzewania. Są to: energia słoneczna, drewno, węgiel, gaz ziemny, gaz płynny, olej opałowy, ropa i benzyna oraz energia elektryczna.
Do najtańszych źródeł energii należy energia słoneczna, która jednak wymaga zakupu i zamontowania specjalnej instalacji. Inwestycja ta, w naszym klimacie jest opłacalna. Po zainstalowaniu urządzenia nie wymagają obsługi serwisowej, działają niezawodnie, a ponadto pozyskują energię minimalnym kosztem, a co najważniejsze nie zanieczyszczają środowiska. Energię słoneczną używać możemy do ogrzewania domów mieszkalnych po zainstalowaniu ogniw fotowoltaicznych, które zamieniają światło na prąd lub wykorzystują je do ogrzewania wody w specjalnych zbiornikach umieszczonych na dachach zwanych kolektorami. Jednak urządzenia takie, by mogły całkowicie ogrzać średniej wielkość dom, musiały by mieć powierzchnię aż 60 m2. Jest to bardzo duża powierzchnia, dlatego też oprócz ogrzewania słonecznego użytkownicy wykorzystują często dodatkowo energię elektryczną.
Energia słoneczna należy do najbardziej ekologicznych paliw, gdyż, przede wszystkim stanowią odnawialne źródło energii, jest wszechobecna i każdy ma do niej nieograniczony dostęp. Dodatkowo charakteryzuje się najmniejszym ujemnym wpływem na środowisko, a jego wykorzystanie nie emituje żadnych szkodliwych substancji do atmosfery.
Innym źródłem odnawialnym, które używane jest jako paliwo grzewcze, jest drewno. Jednak proces jego odnawiania jest długi. Ten rodzaj paliwa stosowany był od wieków do ogrzania pomieszczeń, w którym znajdowali się ludzie. Jednak drewno należy do materiałów o stosunkowo niewielkiej wartości energetycznej. Jej wielkość zależy głównie od stopnia jego wilgotności. Wilgoć, która się w nim znajduje musi odparować. Im więcej jest wody w drewnie, tym więcej tracimy zawartej w nim energii na jej odprowadzenie.
Głównymi składnikami chemicznymi, które zawiera drewno, to węgiel i woda. Takie substancje, jak siarka, chlor czy metale ciężkie, które są szkodliwe dla środowiska, praktycznie w nim nie występują.
O tym, czy będzie ono przyjazne czy szkodliwe dla środowiska decyduje proces spalania. Jeśli zostanie on przeprowadzony w sposób prawidłowy, to połączenie węgla i wody nie wywoła żadnego szkodliwego dla środowiska efektu ubocznego. W procesie spalania, w pierwszej kolejności woda zmienia się w parę wodną, a węgiel łączy się z tlenem w dwutlenek węgla. Jednak nieodpowiednie warunki sprawiają, że wydobywa się z komina gęsty dym i nieprzyjemny zapach. Jeśli proces spalania trwa zbyt długo, gaz drzewny nie spala się całkowicie. Takie zaburzenia może być spowodowane zbyt niską temperaturą spalania wywołaną zbyt dużą wilgotnością paliwa, zbyt mały dopływ powietrza niezbędnego do przebiegania tego procesu, czy też zbyt mały obwód komina lub jego załamanie, które utrudniają odprowadzanie spalin, co zmniejsza dopływ powietrza do pieca.
Jeśli proces spalania przebiega nieprawidłowo, wytwarzają się szkodliwe substancje, takie jak tlenek węgla, kwas octowy, fenol, metanol, formaldehyd oraz dalsze węglowodorowe substancje. Dodatkowo powstaje także kopcenie, smoła i dziegieć.
O tym, czy używanie drewna, jako paliwa do ogrzewania pomieszczeń będzie ekologiczne i zdrowe, decyduje przede wszystkim jakość, czyli wilgotność drewna, a także rodzaj i stan pieca, w jakim będziemy je spalać.
Miano jednego z najbardziej ekologicznych paliw na świecie, a jednocześnie jednego z najlepszych substytutów paliw tradycyjnych uzyskały pelety. Tego rodzaju materiały są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także tanie, a ich stosowanie można całkowicie zautomatyzować za pomocą specjalnych kotłów.
Pelety to granulat, który produkuje się z odpadów drzewnych, takich jak trociny, wióry, czy zrębki, które prasuje się pod wysokim ciśnieniem, bez dodatków takich jak lakiery czy lepiszcza. Sprzedaje się je w postaci lasek o średnicy od 6 do 25 mm i długości kilku centymetrów. Zalicza się je do grupy czystych ekologicznych paliw z biomasy. Pelety cechuje niska wilgotność, niska zawartość popiołów i substancji szkodliwych dla środowiska. Jednocześnie posiadają one wysoką wartość energetyczną. Podczas spalania nie emitują gazów i pyłów, które mogłyby wywołać alergię, a jednocześnie emitują bardzo niski poziom zanieczyszczeń.
Jednym z najbardziej ekologicznych, a także coraz bardziej popularnych sposobów ogrzania budynków jest ogrzewanie geotermiczne. Polega ono na czerpaniu ciepła z wnętrza ziemi i wykorzystywaniu go do podnoszenia temperatury w budynku. Ciepło to pochodzi z rozgrzanych skał, które znajdują się głęboko pod powierzchnią ziemi. Powinno ono być czerpane z obszarów znajdujących się nawet kilka kilometrów w głąb, gdyż na takiej głębokości woda może mieć wysoką temperaturę. Jednak głębokość odwiertu ściśle uzależniona jest od warunków terenowych, gdzie zlokalizowana jest posesja, a także od wielkości budynku, który chcemy ogrzać właśnie w taki sposób.
Z punktu widzenia ekologii, ten sposób pozyskiwania ciepła wpływa korzystnie na zmniejszenie emisji spalin i zanieczyszczeń. Jednak jest to rozwiązanie stosunkowo drogie, a przez to jeszcze bardzo mało popularne w naszym kraju.
Jednym z częściej stosowanych do ogrzewania budynków paliw jest węgiel: brunatny, kamienny, miał czy też koks. Jest to stosunkowo tanie źródło pozyskiwania energii cieplnej, jednak daleko im do ekologii. Stosuje się je głównie ze względu na stosunkowo niskie koszty użytkowania, a także z uwagi na to, iż można zakupić je nawet poza sezonem, wtedy, gdy dysponujemy środkami finansowymi.
Jednak tego rodzaju paliwa nastręczają użytkownikom także problemów. Przede wszystkim niezbędne jest posiadanie odpowiedniego miejsca do składowania węgla czy miału, a także właściwego sposobu wentylacji, który zapewni bezpieczeństwo domownikom. Dodatkowo, spalanie węgla i innych tego rodzaju nieodnawialnych źródeł ciepła ma bardzo niekorzystny wpływ na środowisko. W czasie trwania tego procesu wytwarza się dwutlenek węgla, który w znacznym stopniu szkodzi środowisku naturalnym. Wzrasta także tzw. emisja niska, której częstym objawem jest smog.
Wśród różnego rodzaju paliw opałowych, mamy także olej opałowy. W przeciwieństwie do paliw stałych, tego rodzaju sposób ogrzewania budynku nie cieszy się zbytnią popularnością, głównie ze względu na kłopoty z dostawą i składowaniem tego rodzaju paliwa opałowego.
Proces spalania oleju opałowego wiąże się niestety z ogromnym zagrożeniem dla środowiska. Powstaje dwutlenek węgla, dwutlenek siarki i tlenek azotu. Gazy te, w reakcji z wodą, wywołują kwaśne deszcze, które w największym stopniu niekorzystnie działają na roślinność i na glebę, zakwaszając ją. Nie należy więc do metod ogrzewania, które sprzyjają zachowaniu naturalnego środowiska.
Bardzo popularnym, choć ostatnio coraz rzadziej stosowanym materiałem opałowym jest gaz. Chętnie wybierane głównie przez wzgląd na krótki czas przyłączenia, a także łatwość w użytkowaniu. Niski koszt przyłączenia, a także łatwość zakupu sprawiał, że jeszcze do niedawna ten rodzaj ogrzewania był stosowany w większości domów. Niestety stale rosnące ceny gazu, pochodzącego z importu, a także widmo powracające problemy z dostawą z sąsiadujących krajów sprawiły, że coraz więcej osób rezygnuje z ogrzewania domów gazem. I chyba z korzyścią zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska. Paliwo to jest bowiem łatwopalne i wybuchowe, przez co może być niebezpieczne dla użytkowników. Istnieje także niebezpieczeństwo zatrucia gazem. Niekorzystnie wpływa także na środowisko. W procesie spalania gazu emitowane są do atmosfery gazy cieplarniane, takie jak: dwutlenek węgla. Jednak nie wytwarzane są takie substancje, jak dwutlenek siarki, tlenek azotu, sadza czy popiół, które są efektem ubocznym spalania np. oleju opałowego, czy paliw stałych.
Ostatnim rodzajem paliwa służącego do ogrzania domów jest energia elektryczna. Pod względem ekonomicznym jest to jeden z najdroższych źródeł pozyskiwania ciepła. Stale rosnące ceny energii sprawiają, że niewiele osób decyduje się na tego rodzaju rozwiązania. Jednak pod względem ekologicznym, jest to jeden z najbardziej przyjaznych środowisku sposobów wytwarzania ciepła. Nie pociąga ono za sobą konieczności spalania, a co się z tym wiąże, dymu i popiołu. Nie emituje także szkodliwych spalin i nieprzyjemnych zapachów.

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Wybór odpowiedniego grzejnika, Kiedy montaż kolektorów słonecznych jest opłacalny, Ogrzewanie gazowe, Kaloryfery kontra ogrzewanie podłogowe, Najczęstsze błędy przy wykonywaniu ogrzewania podłogowego
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co,