×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ogrzewanie ścienne

Obserwując rozwój rynku budowlanego można zauważyć jak zmodyfikował się sposób ogrzewania obiektów użytkowych. Obecne systemy grzewcze bardzo zmieniły się na przestrzeni, chociażby ostatnich dwudziestu lat. Pierwsze systemy były bardzo proste – działały grawitacyjnie, nie wymagały pomp, ani prądu elektrycznego. Najczęściej pojemność zładu wodnego była dość duża, woda bardzo gorąca, zaś ogólna sprawność niska. Z czasem obiegi grzewcze zaczęto wyposażać w pompy obiegowe oraz naczynia przeponowe.

Obecne tendencje projektowe są takie, aby obniżać temperaturę wody grzewczej i w miarę możliwości zmniejszać pojemność całego układu. W związku z tym, chcąc zagrzać budynek musimy stosować coraz to większe grzejniki, a nie zawsze jest to możliwe oraz estetycznie akceptowalne. Dlatego też dużą popularność zdobywa ogrzewanie płaszczyznowe – tzn. grzejnik zostaje zamieniony na „ciepłą podłogę” lub „ciepłą ścianę”.

Różnice w ogrzewaniu grzejnikowym a płaszczyznowym są duże, a wyraźnie widoczne są m.in. w:
  • odmiennych kosztach związanych z inwestycją i późniejszą eksploatacją
  • odczuwalnym komforcie mieszkania
  • estetyce i możliwościach zagospodarowania przestrzennego powierzchni użytkowych.

 

Ogrzewanie ścienne składa się z rurek (najczęściej plastikowych, rzadziej miedzianych), które w sposób meandryczny rozłożone są w ścianie budynku od strony wewnętrznej. Średnica zastosowanych rur to: 15 mm – miedziane lub 16 mm – plastikowe. Niektóre firmy produkują i stosują cieńsze rurki, a także swoje własne systemy. Rury ułożone są analogicznie, jak przy ogrzewaniu podłogowym, co 10, 15 lub 20 cm.
Współczynnik przenikania ciepła dla ściany („U”) według norm powinien być równy 0,3 W/m2K. W innym wypadku ściana budynku musi zostać dobrze docieplona od zewnątrz, by zminimalizować straty cieplne. Na umieszczone rury nakłada się tynk, który musi charakteryzować się dobrymi właściwościami cieplnymi, a jego grubość nie może przekraczać 3 cm. Najlepiej sprawdzą się tynki, które jako środek wiążący zawierają gips, wapno, cement, gips/wapno lub wapno/cement. W przypadku masy gipsowej dodatkowo należy nałożyć siatkę zbrojeniową. Ponieważ gips wykazuje duże tendencje do spękań i zarysowań, to mimo zbrojenia nie można dopuścić do zbyt wysokiej temperatury wody grzewczej. Powinna ona być niższa niż 45°C. Tego typu kwestie powinny zostać uwzględnione na etapie projektu, kiedy to należy upewnić się, czy osiągnięta moc z powierzchni ściany będzie wystarczająca. Jeżeli powierzchnie grzewcze będą duże, powyżej 10m2, wówczas należy zastosować dylatacje, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia spękań.

Instalacja ścienna stanowi niezależny obieg grzewczy, któremu musi sprostać automatyka kotłowa, co z kolei pociąga za sobą dodatkowe koszty (np. automatyka pogodowa, zawór trójdrogowy mieszający i pompa obiegowa). Dlatego też przy dużych powierzchniach grzewczych koszt ogrzewania ściennego będzie niewiele droższy niż koszt ogrzewania grzejnikowego. Natomiast w przypadku, gdy chcemy mieć ogrzewanie ścienne, np. tylko w jednej łazience, to koszt będzie kilka razy droższy od klasycznego grzejnika.

Ogrzewanie ścienne polega na ogrzaniu sporej masy tynku i choć nie jest ona tak duża, jak w przypadku wylewek jastrychowych, to i tak jej bezwładność będzie mierzona w dziesiątkach minut. W związku z tym, aby taki układ pracował komfortowo, czyli zawsze dostarczał odpowiednią ilość ciepła i absolutnie nie przegrzewał pomieszczeń, należy zamontować regulację pogodową, sterującą obiegiem ściennym za pomocą zaworu mieszającego. Taka regulacja z pomiarem temperatury zewnętrznej będzie odpowiednio wcześnie reagować na zapotrzebowanie na ciepło, uprzedzając w ten sposób bezwładność temperaturową ściany. Do pętli ściennych, analogicznie jak do pętli podłogowych, można zastosować termostat naścienny do wyłączania przepływu wody. Takie termostaty nie są konieczne, ale pomagają zlikwidować przegrzewanie się pomieszczeń, co w dalszej kolejności wpływa na zwiększenie oszczędności. Uwaga! Termostat musi być zamontowany na innej ścianie niż ta grzewcza.

Oszczędności wynikające z zastosowania ogrzewania ściennego wiążą się z niższą temperaturą wody grzewczej i innym rozkładem temperatury. Tym samym dochodzimy do kwestii komfortu. Przy ogrzewaniu podłogowym i ściennym, rozkład temperatury w profilu pionowym jest mało zmienny. To znaczy temperatura przy powierzchni grzewczej jest niewiele większa od temperatury w przestrzeni oddalonej od tej powierzchni. Przekazywanie energii cieplnej przez ogrzane powierzchnie zachodzi głównie w sposób promieniowania. Zjawisko to możemy porównać do zjawiska promieniowania słonecznego w mroźny dzień. Temperatura otoczenia jest niska, ale odczuwamy przyjemne ciepło przesyłane od słońca. Pod tym względem zauważalna jest różnica w stosunku do instalacji grzejnikowej. Promieniowanie grzejników jest dużo mniejsze (ze względu na mniejszą powierzchnię) i głównie ogrzewają one powietrze znajdujące się w ich bezpośrednim kontakcie. Ogrzane powietrze przemieszcza się konwekcyjnie do góry, powodując duże zróżnicowanie temperaturowe w profilu pionowym pomieszczenia, tzn. przy podłodze mamy np. 17°C, na wysokości naszego ciała około 20 – 22°C, a pod sufitem 25 – 27°C. Ponadto konwekcyjny ruch powietrza przenosi kurz i doprowadza do szybszego zanieczyszczenia pokoju. Przy ogrzewaniu ściennym taki efekt jest zminimalizowany. Odczuwają to głównie osoby wrażliwe na kurz i alergicy.

Należy też wziąć pod uwagę większe możliwości w aranżacji pomieszczeń z zamontowanym ogrzewaniem ściennym lub podłogowym. Kiedy nie ma w pomieszczeniu grzejników, tworzy się większa przestrzeń i tym samym jest więcej miejsca do zagospodarowania. Jednakże nie można niczym zakryć ściany, która stanowi źródło ciepła. Nie można zasłonić jej szafą lub innymi meblami. Niewskazane jest także wieszanie obrazów, czy plakatów ze względu na ryzyko uszkodzenia, bądź przebicia rury znajdującej się w ścianie. Ewentualne uszkodzenie wiązałoby się z rozkuwaniem ściany, czyli niemałym remontem, kilkoma różnymi fachowcami i sporym wydatkiem finansowym.

Reasumując, ogrzewanie ścienne, pod względem budowy i sposobu działania, jest bardzo podobne do ogrzewania podłogowego. Natomiast zdecydowanie odróżnia się od ogrzewania grzejnikowego. System ten posiada wiele zalet, do których można zaliczyć, m.in.: zwiększenie komfortu mieszkania, dzięki bardzo korzystnemu rozkładowi temperatury w pomieszczeniu, brak ruchu masy powietrza w pomieszczeniu, a więc i brak migracji kurzu, a także na skutek innej odczuwalności ciepła poprzez nasz organizm, można zmniejszyć o 1 –3°C wymaganą temperaturę, co z obniżeniem temperatury wody grzewczej, korzystnie wpływa na koszty eksploatacji. Natomiast wadą ogrzewania płaszczyznowego są spore koszta inwestycyjne oraz niemożność zakrywania powierzchni grzewczych.
autor: Małgorzata Krach - Muroń

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Istalacja solarna - czy to się opłaca?, System rozprowadzania ciepła z kominka, Dom pasywny, Materiał na podłogę ogrzewaną, Komin do kotłów kondensacyjnych
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co,