×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Warto waszym zdaniem obecnie pracować w Policji? Trudno dostać tam pracę?
adamm90, 16 sie 12:54
Wielu z nas staje przed tym pytaniem kiedy nasza pralka niestety ulega awarii. Czasami okazuje...
maksik, 16 sie 11:32
Mam nietypowe pytanie, mam w domu płaski dach i chciałbym zamontować w nim okno. Znalazłem...
maksik, 16 sie 09:05
 

Ogrzewanie w łazience

Ogrzewanie łazienki jest bardzo ważną kwestią, gdyż jest to miejsce w domu, w którym powinna panować najwyższa temperatura. Instalacje grzewcze dzieli się na dwa rodzaje: obsługujące ogrzewanie niskotemperaturowe oraz takie, które dostarczają ciepło do ogrzewania wysokotemperaturowego. Pierwszy rodzaj to ogrzewanie podłogowe, w którym temperatura dochodzi do 55°C, natomiast drugi to grzejnikowe, gdzie temperatura dochodzi do 95°C.

Wady i zalety ogrzewania grzejnikowego.

Ogrzewanie grzejnikowe jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów ogrzewania, stosowanych w łazience. Jego system tworzą – oprócz grzejników-także rury, zawory i pompy obiegowe. Popularnością cieszą się zarówno ogrzewanie elektryczne, jak i wodne. Źródłem ciepła są w tym wypadku grzejniki, które są wykonywane zazwyczaj ze stali i żeliwa, oraz z aluminium oraz z miedzi. Grzejniki dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to grzejniki konwekcyjne. Cechują się tym, że ponad połowa ich ciepła przekazywana jest drogą konwekcji. Druga kategoria to konwektory. Wyróżniają się one tym, że przekazują ciepło wyłącznie poprzez konwekcję.

Zaletą ogrzewania grzejnikowego jest jego instalacja, która jest bardzo prosta. Atutem jest to, że grzejniki można zainstalować nawet już po wykończeniu wnętrz. W razie potrzeby da się je wymienić na inne, już w trakcie użytkowania lokalu. Grzejniki są bardzo energooszczędne dzięki temu, że mają niewielką bezwładność cieplną, która sprawia, że możliwa jest szybka zmiana wydajności. Mają one znacznie niższe koszty instalacji, aniżeli np. ogrzewanie podłogowe. Są bardzo wygodne w zastosowaniu w łazienkach jako miejsce, gdzie można wysuszyć mokre rzeczy, np. ręczniki. Stosuje się tam na masową skalę tzw. grzejniki ręcznikowe. Ogrzewanie grzejnikowe wodne charakteryzuje się dużą niezawodnością w trakcie jego użytkowania.

Wadą takiego systemu ogrzewania jest to, że grzejniki zajmują miejsce we wnętrzach i nie zawsze stanowią jego ozdobę. Ponadto nie doprowadzają równomiernie ciepła do całego pomieszczenia. Powietrze, w łazience, która jest nimi ogrzewana, jest przesuszone.

Ogrzewanie podłogowe.

Przy ogrzewaniu podłogowym trzeba zwrócić uwagę na to, by temperatura podłogi była nie wyższa niż 26 stopni C, gdyż wtedy szkodzi zdrowiu. Taka forma ocieplenia jest dobrym rozwiązaniem, gdy na podłogę zamierzamy położyć terakotę, albo kamień, które są materiałem zimnym samym w sobie. Przy tego typu ogrzewaniu, podłoga znajduje zastosowanie jako grzejnik. Składa się ona z: warstwy konstrukcyjnej (grunt, strop), warstwy izolacji cieplnej, oraz przeciwwilgociowej, a także z warstwy jastrichu, w której znajdują się rury grzejne, ostatnią warstwą jest posadzka. W tego typu instalacjach wężownice są wykonane z tworzyw sztucznych z wkładami, (aluminiowymi, albo metalowymi).

Zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że – dzięki niskiej temperaturze podłogi- ograniczona zostaje cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu i w związku z tym – także kurzu i mikroorganizmów. Powietrze nie jest tak przesuszone, jak w przypadku ogrzewania przy pomocy grzejników. Ogrzewanie podłogowe może mieć charakter albo podłogowego ogrzewania wodnego, albo też podłogowego ogrzewania elektrycznego. Podłogowe ogrzewanie elektryczne kosztuje około 100-600zł/m², natomiast wodne jest to wydatek rzędu ok. 100-200 zł/m².

Decydując się na ogrzewanie podłogowe winniśmy mieć świadomość, że jest ono niewidoczne dla zewnętrznego obserwatora. Wyraża się ono tylko w postaci osprzętu sterującego, który znajduje się najczęściej na jednej ze ścian w łazience. Można w katalogach dostrzec tak modele przewodowe, jak i te bezprzewodowe. Łazienka z ogrzewaniem podłogowym jest łatwiejsza do zaaranżowania. W prosty sposób można także zadbać o utrzymanie higieny w takiej łazience, jako że woda, która rozleje się na taką ogrzewaną podłogę po prostu – szybciej schnie.

Podłogowe ogrzewanie wodne ma opinię jednego z najbardziej oszczędnych sposobów dostarczania ciepła do domu. Podłoga podnosi ciepło pomieszczenia na tyle, że można obniżyć temperaturę ogrzewania łazienki nawet o 2-3 stopnie. Fachowcy wyliczyli, że – w przypadku temperatury 18 stopni – oszczędność energii może wahać się w granicach nawet około 12 %.
W przypadku podłogowego ogrzewania wodnego jego zaletą jest możliwość zastosowania tanich źródeł ciepła. Mogą to być np. kolektory słoneczne, albo pompy cieplne, czy bezpośrednie ciepło geotermalne, lub ciepło powrotne z sieci ciepłowniczej.

W systemie takim warto łączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikami. Jest ono nawet 3-krotnie bardziej trwałe, aniżeli tradycyjne ogrzewanie wodne. Ważną jego cechą jest to, że nie zajmuje ono powierzchni użytkowej, wobec czego mamy więcej miejsca na aranżację przestrzeni. Zaletą takiego ogrzewania są koszty eksploatacji zdecydowanie niższe, niż w przypadku podłogowego ogrzewania elektrycznego.

Minusem takiego ogrzewania jest to, że decydując się na nie, musimy już dużo wcześniej zaprojektować odpowiednie instalacje w naszej nieruchomości. Trzeba też skalkulować dobrze kosztorys, bowiem instalacje wodne wymagają co jakiś czas konserwacji, co jest związane z dodatkowymi wydatkami. Należy też mieć na uwadze fakt, że – decydując się na ten typ ogrzewania – musimy zaopatrzyć naszą nieruchomość w odrębne źródło ciepła, tak by można było ogrzać łazienkę poza sezonem grzewczym. Z takim dodatkowym źródłem ciepła wiąże się także miejsce, jakie będzie nam potrzebne, by przechowywać gdzieś urządzenie, które będzie generowało owo ciepło. Ostatecznie możemy dokupić elektryczną grzałkę do grzejników łazienkowych, która będzie stanowiła dodatkowe źródło ciepła.

Problematyczny jest montaż takiego ogrzewania. Zakładając je, trzeba zwrócić uwagę na to, by w odpowiedni sposób zainstalować zarówno drzwi przesuwne, jak też ceramikę montowaną do podłogi, czy listew. Chodzi o to, by instalując je nie przebić rur z wodą. Słabą stroną tego ogrzewania jest też to, że - w razie awarii- dochodzi do zalania całego domu. Nie można go także założyć do nieruchomości, która jest już wybudowana, jako że instalacje należy zaplanować w podłodze już dużo wcześniej, ze względu na ich grubość.Kolejnym minusem jest fakt, że – na wypadek wyjazdu mieszkańców z tak ogrzewanego domu – musi ono być cały czas włączone, przynajmniej na poziomie 5°C, tak by nie doszło do zamarznięcia wody i – tym samym – pęknięcia instalacji.

Bardziej popularne jest podłogowe ogrzewanie elektryczne, które można zainstalować nawet w gotowych już pomieszczeniach – przeprowadzając tylko mały remont. Służą temu maty grzewcze, które podnoszą komfort użytkowania łazienki. System ten umożliwia szybkie dogrzanie podłogi na niewielkiej powierzchni, w tych miejscach, w których przebywamy boso – np. koło wanny w łazience. Jego zaletą jest to, że można z niego w bardzo łatwy sposób skorzystać również poza sezonem grzewczym, jako że nie musimy załączać całego ogrzewania. Decydując się na tę formę dostarczania ciepła do nieruchomości, musimy przewidzieć, w jakich miejscach będziemy trzymać różne urządzenia łazienkowe, typu: wanna, umywalka, bidet, sedes, tak, by przewody, które będą grzały podłogę, nie znalazły się bezpośrednio pod nimi.

Jak położyć podłogowe ogrzewanie elektryczne?

Przy podłogowym ogrzewaniu elektrycznym pod posadzką kładziemy kable o grubości 3-7 mm, ułożone w pętlę i w odstępach 5-15 cm między nimi. Zamiast kabli można położyć matę grzejną, (która jest wykonana z tworzywa sztucznego) z wplecionym w nią przewodem grzejnym (o grubości 2,5 mm). Moc mat określa się w odniesieniu do 1m2 powierzchni siatki z kablem, a nie do długości kabla. Do umieszczenia w łazience dostępne są maty o mocy 100, 120, 150, oraz 160 W/m2. W zestawie z nimi jest tzw. przewód zimny (jego rola polega na łączeniu kabli z siecią zasilającą).

Zarówno maty, jak i kable grzewcze są podłączane do instalacji elektrycznej o mocy 230 V. Współpracują one z czujnikiem temperatury oraz z termoregulatorem, które sprawiają, że możliwe jest ustawianie pożądanej temperatury w łazience. Elektryczne maty grzejne są najczęściej cieńsze, niż zwykłe kable, dlatego dobrze nadają się do zastosowania w miejscach, w których nie było w czasie budowy planowane ogrzewanie podłogowe. Jeśli chodzi o obciążenie instalacji elektrycznej, to wynosi ono 120W/m2 powierzchni mieszkania. Najprościej ułożyć w łazience matę samoprzylepną.

Zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest to, że ciepło roznosi się w tym wypadku bardziej równomiernie, aniżeli w przypadku zastosowania grzejników elektrycznych. Daje ono też możliwość regulacji natężenia ciepła w momencie, kiedy mieszkańcy są w domu, bo kiedy są nieobecni, jest ono wyłączane. Niekiedy istnieją też takie rozwiązania, które sprawiają, że ogrzewanie jest włączane w momencie, kiedy ktoś wchodzi do łazienki. Wielkim jego atutem jest to, że można go zainstalować na niewielkiej powierzchni, nawet na 2 m2. System ten można również zastosować w starych budynkach, co daje szansę na ciepłą podłogę mieszkańców dawno stawianych nieruchomości.

Precyzyjnym sterowaniem – dostosowaniem okresu natężenia ciepła do czasu pobytu w mieszkaniu lokatorów – można znacznie obniżyć pobór energii elektrycznej, niezbędnej do funkcjonowania ogrzewania. Służą do tego celu sterowniki elektroniczne, które nie dopuszczają do przegrzania podłogi. Nie ma przy nim także ryzyka zamarznięcia instalacji, ani też wycieku wody.

Wadą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest to, że jest ono drogie w utrzymaniu, ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej.

Wybór metody ogrzewania łazienki podyktowany jest wieloma względami. Decydując się na formę ogrzewania, musimy wziąć pod uwagę zarówno powierzchnię, którą chcemy ogrzać, jak też nasze możliwości techniczne, przede wszystkim dostęp do źródła ciepła. Handel oferuje bogate rozwiązania – zarówno w stosunku do rodzajów grzejników, jak i sposobów wykończenia podłóg. Wobec tego każdy z pewnością znajdzie dla siebie coś, co sprawi, że łazienka będzie nie tylko ciepła, ale też i ładna.
autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Ogrzewanie podłóg drewnianych, System rozprowadzania ciepła z kominka, Modernizacja centralnego ogrzewania, Zamknięta czy otwarta komora spalania, Kable grzejne
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co, ogrzeanie podłogowe, konwektory, grzejniki, grzejniki ręcznikowe, mata grzewcza, grzejniki konwekcyjne, termostat, koszty eksploatacji