×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Okna antywłamaniowe

Okna antywłamaniowe cieszą się rosnącą popularnością. Dają poczucie bezpieczeństwa i chronią nieruchomość przed niepożądanymi gośćmi. Ciągle rozwijająca się technologia sprawia, że na rynku istnieje duży wybór zakresie materiałów, z których są one wykonywane.

Rodzaje materiałów użytych przy tworzeniu okien antywłamaniowych są określone przez normy europejskie DIN V ENV 1627-1630. Dotyczą one nie tylko szyby, ale także wszystkich innych elementów składowych wyposażenia: zarówno profilu, listwy przyszybowej, jak i zastosowanych okuć. Istotny jest także sposób montażu okien – tak jeśli chodzi o montaż szyby w ramie jak i okna w otworze. Przy określaniu poziomu bezpieczeństwa okna antywłamaniowego stosuje się normy ENV 1627. Są to normy przyjęte w 1997 roku przez Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) i przeznaczone do tymczasowego stosowania.

Klasyfikacja antywyważeniowa okien określana jest mianem WK i pochodzi od niemieckiego słowa „Wiederstandsklasse”. Najczęściej stosuje się w prywatnych nieruchomościach okna z zakresu trzech pierwszych klas. I tak – pierwszy typ to klasa WK1. Jest to najsłabsze zabezpieczenie, które stawia niewielki opór w przypadku włamania. Do zniszczenia takiej szyby dochodzi w wyniku użycia przemocy fizycznej. W klasie tej stosuje się najczęściej zabezpieczenie czterech narożników okna. Przy oknach WK2 przyjmuje się, że – w przypadku próby wyważenia - będą one stawiać opór złodziejowi przez okres około 3 minut, a klasę wyżej – czyli WK3 – będzie on zmuszony pokonywać przez okres 5 minut. W klasyfikacji antywyważeniowej okien bierze się pod uwagę materiał, przy użyciu którego dochodzi do próby rabunku. W przypadku WK2 przyjmuje się, że dochodzi do włamania do pomieszczenia przy użyciu prostych narzędzi, np. klina, a przy klasie wyżej niezbędny jest już łom stalowy.

W oknach antywłamaniowych znajdują zastosowanie szkła bezpieczne. Ich jakość jest regulowana przez polską normę PN-B-13083:1997. Nosi ona nazwę „Szkło budowlane bezpieczne”. W oknach antywłamaniowych masowo stosuje się szkło laminowane. Cechuje się tym, że jest sklejone przy pomocy folii, która w przypadku rozbicia utrzymuje kawałki szkła w miejscu. Takie okno jest trudne do przebicia od wewnątrz i z zewnątrz. Przy szybach antywłamaniowych od wewnętrznej strony domu jest umieszczana zwykła szyba, której grubość wynosi na ogół 4 mm., a od zewnętrznej strony kładzie się kilka szyb, z których każda ma grubość 4 mm. Pomiędzy warstwami umieszcza się żywicę z materiału organicznego (najczęściej są to poliuretany) lub folię antywłamaniową PVB (folia poliwinylobutyralowa), która najbardziej chroni szybę przed wybiciem. Ma ona grubość 0,38 lub 0,76 mm i jest bardzo dobrze przyczepna do szkła. Im jest ona grubsza, tym większa klasa bezpieczeństwa szyby. Szkło laminowane dzieli się na 8 klas (Od P1A do P8A) i np. P2A oznacza, że użyto dwóch warstw szyb, a P3A że zastosowano 3 warstwy szyb.

Przy różnych klasach okien antywłamaniowych należy użyć stosownych klas szyb. W przypadku klasy WK1 należy zastosować szybę z klasy P2, czyli taką którą tworzą najczęściej dwie warstwy szkła o grubości 4 mm oraz 2 warstwy folii PVB. Wytrzymałość szyby na uderzenia testuje się poprzez upuszczenie na nią ciężkiej kuli stalowej z odpowiednio dużej wysokości. Podczas testowania umieszcza się szkło w pozycji poziomej na metalowej podporze, która jest wyścielana gumą.

Przy budowie okien antywłamaniowych istotna jest również konstrukcja profilu. Wszak większość włamań do nieruchomości następuje poprzez wyłamanie skrzydła okiennego. Dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa okna warto zastosować zbrojenia stalowe w skrzydłach okiennych i ościeżnicach, co podwyższa nie tylko stabilność, ale również statyczność. Bardzo dobrą ochronę przed włamywaczami stanowią profile wielokomorowe o mocnych ściankach. W Polsce dostępne są profile z różną ilością komór – ich liczba waha się najczęściej między 2 a 6. Najtrudniejsze do ochrony są okna z ruchomym słupkiem.

W przypadku okien antywłamaniowych niezwykle ważną rolę spełniają okucia. Dzięki temu, że są one wyposażone w specjalne zaczepy łączące skrzydło z ościeżnicą, utrudnione jest wybicie skrzydła. Szczególnie cenne są specjalne czopy i.S. (intelligentne Sicherheit – inteligentne zabezpieczenie). Dzięki niemu okucie pracuje lekko i precyzyjnie. Jakość okna – pod kątem jego funkcji antywłamaniowej – poprawia zamieszczenie zaczepu antywyważeniowego, który współpracuje z czopem i.S. występując w roli rygla. Funkcję antywłamaniową zaczepu wzmacnia przykręcenie go do stalowego wzmocnienia profilu. Przy oknach antywłamaniowych ważne jest także to, by okucia cechowały się płynnością działania. Dlatego należy zwrócić uwagę, by były one wyposażone w specjalne rolki.

Okna antywłamaniowe winny cechować się okuciami z dużą ilością elementów zabezpieczających. Należą do nich tzw. grzybki, czyli trzpienie w cylindrycznym kształcie grzybka, które ryglują skrzydło ościeżnicy dużo mocniej niż zwykle trzpienie. Razem ze stalowymi zaczepami na ramie od okna stanowią tzw. bezpieczne punkty. Im więcej ich posiada okno tym wyższa klasa bezpieczeństwa. Niekiedy stosuje się tylko jeden punkt antywyważeniowy, który umieszcza się najczęściej w dolnym narożniku okiennego skrzydła. Najczęściej stosuje się 4 lub 7 punktów bezpiecznych. Przy klasie W1 okucie powinno posiadać 4 punkty do ryglowania, a przy klasie W2 musi być 7 punktów. Ich montaż zapobiega wyrwaniu zaczepów z ramy okiennej, w momencie kiedy dochodzi do włamania. Tak rolka jak i zaczep muszą odpowiadać wymogom antywyważeniowości. Dla przykładu w klasie WK1 i WK2 winien to być nacisk o sile 3000 N w miejscu ryglowania. W momencie, kiedy nie spełniają tych wymogów są tylko punktami uszczelniającymi, a nie elementem zabezpieczającym przed włamaniami. Jeśli mamy do czynienia z oknami z PCV trzeba zwrócić uwagę, by wkręty używane do mocowania miały odpowiednią wielkość. Jeśli okno antywłamaniowe jest zbudowane z drewna istotne jest zamocowanie punktu antywyważeniowego w odpowiednim miejscu okna, jeśli chodzi o budowę słoi.

Przy oknach antywłamaniowych dodatkowym wyposażeniem są klamki, które zamykane są na kluczyk. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem. Niejednokrotnie zamiast klamki stosuje się blokadę poprzez przycisk. W momencie kiedy złodziej próbuje ją naruszyć blokuje ona przesuw okucia po obwodzie. Oprócz zamykania należy zadbać o to, by klamka była wyposażona także w blaszkę przeciwrozwierceniową. Cała masa włamań odbywa się poprzez dostanie się do mechanizmu klamki poprzez przewiercenie od zewnątrz. Zapobiega temu użycie blaszki.

Dobrym rozwiązaniem podnoszącym jakość okna antywłamaniowego jest zastosowanie tygli hakowych oraz zawiasu dolnego, za sprawą którego trudniej jest podnieść i wyważyć skrzydła. Okno będzie lepiej chronione przed wyważeniem w momencie kiedy zostanie założona blokada rozwarcia skrzydła oraz zaczepy antywyważeniowe są produkowane z mocnego stopu. Często w oknach montuje się także systemy alarmowe. Czujniki zwane kontaktronami dają sygnał w momencie gdy jest podejmowana jakakolwiek próba przesunięcia okucia. Są one całkowicie niewidoczne w sytuacji kiedy okno jest zamknięte, co stanowi dodatkowy element zaskoczenia dla złodzieja. Formą zabezpieczenia są także czujniki, które reagują gdy dochodzi do rozbicia szyby.

Dodatkowym zabezpieczeniem okna antywłamaniowego są rolety zewnętrzne, które cechują się podwyższoną wytrzymałością. Wykonuje się je z tłoczonego aluminium i posiadają zabezpieczenia w każdym z punktu mocowań, dzięki czemu stanowią świetne zabezpieczenie przed zdemontowaniem kasety rolety. Aby wzmocnić funkcję ochronną rolety montuje się stalową wkładkę w dolną listwę, natomiast kaseta rolety jest zabezpieczona poprzez nitowanie. W momencie kiedy następuje próba podniesienia pancerza rolety do góry następuje blokada poprzez zamki sporządzone z odlewów aluminiowych.


autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stolarka
Podobne: Drewniane okna, Okna połaciowe, Jak doświetlić poddasze, Jak wybrać odpowiednie drzwi wejściowe, Drzwi wewnętrzne w kilku odsłonach cz. I
Słowa kluczowe: okna, drzwi, drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne,