×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Okna pasywne

We współczesnym budownictwie dom pasywny stał się nowym sposobem oszczędzania energii. Ideą nie jest wprowadzanie nowych, dodatkowych rozwiązań, ale przede wszystkim poprawa parametrów systemów i elementów już istniejących w każdym obiekcie budowlanym. W domach pasywnych nie stosuje się tradycyjnych systemów grzewczych, a jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Większa część cieplnego zapotrzebowania zostaje zaspokojona dzięki wykorzystaniu promieniowania słonecznego, jak również poprzez odzysk ciepła z wentylacji (rekuperatory) i z wewnętrznych źródeł, takich jak urządzenia elektryczne i mieszkańcy przebywający w obiekcie.

Praktyka dowiodła, że w domach pasywnych zapotrzebowanie na energię jest ośmiokrotnie mniejsze, niż w obiektach budowanych w sposób standardowy (z zachowaniem obowiązujących norm). Dlatego też coraz więcej osób zaczyna stawiać na energooszczędność, przede wszystkim z chęci obniżenia kosztów eksploatacyjnych budynku. Jednak nie sama konstrukcja obiektu jest ważna, ale również dobór materiałów i elementów wykończeniowych, choćby wybór odpowiedniej stolarki drzwiowej oraz okiennej. Bowiem poprzez nieszczelne okna może uciekać nawet około 25 – 30% ciepła, co pociąga za sobą większe koszta związane z dogrzewem budynku.

Jeśli chodzi o okna, to przy ich wyborze należy sprawdzić współczynnik izolacyjności cieplnej – U, który to określa ilość ciepła przenikającą w ciągu jednej godziny poprzez m2 płaskiej przegrody, zaś różnica temperatury po zewnętrznej i wewnętrznej stronie przegrody wynosi 1K (tj. Kelwin). Należy przy tym pamiętać, aby sugerować się przede wszystkim wartością współczynnika Uw, który dotyczy izolacyjności całego okna (czyli uwzględnia wszystkie jego elementy, jak szyby i ramy), a nie np. Ug, który odnosi się jedynie do samej szyby. Najlepiej, jeśli całkowity współczynnik Uw jest mniejszy niż 0,8 W/m2K (uwaga: dla okien energooszczędnych Uw wynosi pomiędzy 0,8 a 1,0 W/m2K), zaś dla okna zabudowanego poniżej 0,85 W/m2K. Bowiem im mniejszy jest całkowity współczynnik przenikania ciepła, tym mniej ciepła tracimy.

Konstrukcja:

Okno pasywne nie tylko powinno charakteryzować się niskim współczynnikiem Uw, ale również odpowiednią konstrukcją. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:

 • rodzaj oraz przenikalność szyby zespolonej:
  • szyba powinna być wykonana z trzech tafli szkła, izolowanych szlachetnym gazem (np. argonem, kryptonem) w przestrzeni międzyszybowej
  • oszklenie winno być pokryte powłoką niskoemisyjną w celu ograniczenia strat ciepła z promieniowania, od szyby do otoczenia
  • dobrze jeśli wewnętrzna strona szyby będzie pokryta powłoką refleksyjną, która ograniczy ucieczkę ciepła z wnętrza pomieszczeń do otoczenia
  • współczynnik g (przepuszczalności promieniowania słonecznego) powinien przekraczać 50%
  • izolacyjność cieplna szyby powinna zawierać się w przedziale 0,6 – 0,7 W/m2K
 • izolacyjność cieplną ramy okiennej:
  • izolacyjność jest bardzo ważnym współczynnikiem, gdyż sama rama może stanowić nawet do 40% całkowitej powierzchni konstrukcji okna
  • izolacyjność cieplna profilu ramy powinna mieścić się w przedziale 0,7 – 0,8 W/m2K
 • rodzaj ramki międzyszybowej:
  • najlepiej, aby ramka wykonana była ze stali szlachetnej, bądź sztucznego tworzywa, gdyż wówczas straty ciepła na styku szklenia z ramą będą jak najmniejsze; natomiast nie powinna być aluminiowa, ponieważ wówczas będzie stanowić mostek cieplny
  • współczynnik przenikania ciepła na styku szklenie – rama nie powinien przekraczać 0,1 W/m2K
  • na zminimalizowanie strat ciepła wpływa również szerokość profilu okiennego (dobrze, gdy profil jest przynajmniej pięciokomorowy) oraz rodzaj materiału, zastosowanego do wzmocnienia ramy (najlepiej sprawdzają się tu kompozyty poliestrowo-szklane, które maksymalnie ograniczają powstające straty ciepła).

 

Montaż:

Pomimo, iż montaż okien wydaje się być dla niektórych mało skomplikowaną czynnością, to po pewnym czasie może okazać się, że zimne powietrze wkrada się do wnętrza domu właśnie od strony okien. Dzieje się tak, gdyż okna najczęściej uszczelniane są pianką poliuretanową, która z upływem lat traci swoje właściwości. Wówczas zamontowane okna energooszczędne, czy też pasywne nie spełnią swojej roli, gdyż wskutek nieszczelności na łączeniu się ramy okiennej ze ścianą, będziemy musieli dogrzewać pomieszczenia użytkowe. Dlatego też w przypadku tzw. „ciepłego montażu” najistotniejszą kwestią jest potrójne uszczelnianie, a także to, aby od wewnętrznej strony było szczelniej niż na zewnątrz. Efekt ten otrzymuje się dzięki zastosowaniu taśm paro przepuszczalnych, paroszczelnych oraz pianki termoizolacyjnej.

Warstwa zewnętrzna, którą stanowi taśma paro przepuszczalna ma za zadanie chronić przed czynnikami atmosferycznymi i jednocześnie zapewnić dyfuzję pary wodnej. Zastosowane w tym przypadku materiały powinny charakteryzować się zwiększoną elastycznością oraz odpornością na działanie promieni UV. Środkowa warstwa (między ramą okna a ścianą) stanowi termiczną izolację. Powszechnie stosuje się tu piankę montażową poliuretanową o niskim współczynniku przewodzenia ciepła wynoszącym około 0,04 W/m2K. Niestety pianki te nie są odporne na działanie promieniowania słonecznego, a ich elastyczność wynosi jedynie około 15%, co może spowodować pękanie pianki w przypadku niewłaściwego doboru szerokości szczeliny do wielkości łączonych ze sobą części. Natomiast warstwę wewnętrzną stanowi taśma paroszczelna, której zadaniem jest 100% uszczelnienie, a tym samym odizolowanie zewnętrznych czynników atmosferycznych od warunków klimatycznych panujących wewnątrz obiektu.

Prawidłowy montaż okien pasywnych może zapewnić:

 • trwałość i funkcjonalność okien
 • wysoką szczelność, która minimalizuje powstawanie mostków termicznych, co w dalszej kolejności przekłada się na zmniejszenie zużycia energii
 • zapobiegać wnikaniu wilgoci, a tym samym rozwijaniu się pleśni, czy grzybów
 • izolacyjność termiczną i akustyczną.

 

Zalety i wady okien pasywnych:

W odróżnieniu od okien standardowych, okna pasywne po części eliminują straty ciepła. Ich lepsza izolacyjność cieplna wpływa na znaczne obniżenie zużycia energii, co w dalszej kolejności przekłada się na niższe koszta utrzymania domu. Dodatkowo pozyskują ciepło dzięki wykorzystaniu energii z promieniowania słonecznego, a także przyczyniają się do zmniejszenia różnic temperaturowych, dzięki czemu w domu panuje dobry mikroklimat, wpływający pozytywnie na samopoczucie. Ponadto bogactwo wzorów, kształtów i kolorów wśród okien pasywnych pozwala na indywidualny ich dobór, a także często wpływa na poprawę wyglądu zarówno elewacji, jak i wnętrza obiektu. Natomiast główną wadą tego typu okien jest ich wysoka cena, jak również ograniczenie w rozmieszczeniu okien w budynku (tzn. usytuowanie liczby oraz wielkości okien w zależności od stron świata).

Należy pamiętać, iż okno, które uznawane jest za pasywne musi posiadać odpowiednie certyfikaty wydawane jedynie przez specjalistyczne Instytuty. Najbardziej znanymi i cenionymi placówkami zajmującymi się badaniem „pasywności” są: Instytut Techniki Okiennej z Rosenheim oraz Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt.
autor: Małgorzata Krach - Muroń

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne, Termoizolacje
Podobne: Schody do wnętrz - jakie wybrać?, Budujemy komin w domu, Izolacja fundamentów, Niepodpiwniczone domy, Styropian styropianowi nierówny
Słowa kluczowe: wełna mineralna, termoizolacja, audyt energetyczny, termomodernizacja, ocieplenie poddasza,