×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Okna połaciowe – montaż

Okna montowane w płaszczyźnie dachu, to doskonałe rozwiązanie na podniesienie walorów użytkowych pomieszczeń na poddaszu. Pozwalają na lepsze przewietrzanie, zapewniają doświetlenie i poniekąd dogrzewają pomieszczenie na skutek skupiania promieni słonecznych, padających pod mniejszym kątem niż w przypadku okien montowanych w ścianach. Lokalizacja na dachu stawia jednak przed nimi o wiele większe wymagania. Są one narażone na intensywne działanie strug deszczu czy wody powstającej na skutek topnienia śniegu, a także wysokich temperatur jakie powstają w słoneczne dni na dachach pokrytych balochdachówką. Podobnie jak w przypadku zwykłych okien ich poprawny montaż decyduje o satysfakcjonującym ich użytkowaniu.

Na naszym rynku dostępna jest cała gama okien, oferowana przez kilku producentów. Sposób ich montażu i potrzebne do tego materiały mogą się różnić w poszczególnych systemach, ale ogólne zasady są dla wszystkich jednakowe. W skład typowego okna połaciowego wchodzi skrzynka okienna, elementy mocujące oraz uszczelniające w postaci kołnierza dopasowanego do okna. Niekiedy konieczne może okazać się dokupienie taśm uszczelniających lub wełny mineralnej w celu doszczelnienia i docieplenia połączenia okna z elementami dachu.

Przed przystąpieniem do montowania należy się zastanowić na jakiej wysokości chcemy umieścić okno i na jaką szerokość skrzynki pozwoli nam układ konstrukcyjny dachu.

Jeśli montujemy okno w istniejącym dachu musimy zmierzyć rozstaw krokwi i dopasować do niego szerokość okna. W ostateczności można podpiłować jedną krokiew, ale jeśli bardzo zależy nam na szerokim oknie przy jednoczesnym zachowaniu węższego rozstawu krokwi, należy liczyć się z tym, że wymaga to poważnej ingerencji w konstrukcję i zastosowania wymianów drewnianych przenoszących obciążenia z krokwi.

Montaż rozpoczynamy od wyznaczenia położenia okna. Następnie należy wyciąć otwór w poszyciu oraz izolacji, a także wyciąć kilka łat. Ważne aby wcinając otwór w foli paroprzepuszczalnej zrobić to w taki sposób, aby pozostawić zakład do połączenia z kołnierzem okna. Wystarczy 10 do 20 cm.

Okno dachowe montuje się do krokwi lub dodatkowych łat przytwierdzając je za pomocą specjalnych uchwytów podobnych do tych stosowanych przy montażu okien tradycyjnych. W zależności od producenta sposób mocowania uchwytów może być różny, ale najczęściej przykręcane są one za pomocą wkrętów, po wcześniejszym włożeniu w odpowiednie szczeliny boku ramy okna. Przed przykręceniem uchwytów trzeba rozmierzyć ich układ tak, aby nie trafiły w płatwie i sprawdzić wzajemne dopasowanie elementów. Do wyrównania położenia okna można użyć specjalnych podkładek. Po zamontowaniu skrzynki okiennej należy przytwierdzić do niej folię paroprzepuszczalną i ułożyć na powierzchni dachu mocując zszywaczem do łat.

Do tak osadzonego okna mocuje się kołnierz, którego zadaniem jest uszczelnicie połączenia okna z dachem, odprowadzanie wody i zapewnie estetycznego połączenia z poszyciem dachu. W zależności od rodzaju pokrycia dachowego dobiera się inny rodzaj kołnierza i w inny sposób realizuje się jego łączenie poszyciem dachu. W przypadku gdy okno ma być zamontowane na dachu porytym blachodachówką lub dachówką w dolnej części zaopatrzony jest w ołowiany fartuch, umożliwiający dopasowanie go do kształtu pokrycia dachowego. Kołnierz wykonany jest najczęściej z lakierowanych, blaszanych listew które dopasowane są do okna i nie wymagają docinania. Właśnie ten etap montażu jest kluczem do sukcesu i długiej, bezproblemowej eksploatacji okna. Błędy popełnione przy mocowaniu elementów kołnierza zemszczą się w postaci zacieków na szpaletach, pogorszenia właściwości termoizolacyjnych połączenia i wystąpienia wykwitów pleśni na ścianach. Przy montażu należy uważać, aby nie pogiąć elementów i nie uszkodzić ich na przykład zbyt długimi wkrętami. Przeciekanie kołnierza może mieć też długofalowe negatywne skutki w postaci zawilgocenia termoizolacji, co prowadzi do spadku jej skuteczności i start ciepła. Ważne aby zmontować go starannie, zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta umieszczając wszystkie uszczelki i podkładki. Niedocenianym, ale bardzo istotnym elementem jest osobna rynienka mocowana na foli dachowej ponad oknem. Ma ona za zadanie odprowadzić wodę spływającą po foli nie dopuszczając do jej gromadzenia i podciekania pod okno.

Przy wykańczaniu otworu od wewnątrz należy zwrócić uwagę na dokładne ułożenie izolacji termicznej wokół okna i połączenie jej z izolacją w dachu. Do obudowy najlepiej nadają się płyty gipsowo kartonowe. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że dolą krawędź należy wykonać jako prostopadłą do podłogi, a górną równoległą do podłogi. Dzięki temu otrzymujemy wygodny dostęp do okna. Okna można montować jedno nad drugim co daje możliwość prawidłowego doświetlenia każdego pomieszczenia na przykład wąskiego pokoju pod dachem o stromym nachyleniu, gdzie nie ma miejsca na montowanie okien obok siebie. Okno zamontowane wyżej, którego dosięgnięcie jest niemożliwe z powodu wysokości, pełni funkcję doświetlającą zaś zamontowane pod nim drugie, umożliwia przewietrzanie i podziwianie widoku.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stolarka
Podobne: Problemy z wentylacją - zbyt szczelne okna, Drewniane okna, Konserwacja drewnianej stolarki, Rolety zewnętrzne, Bezpieczne okna
Słowa kluczowe: okna, drzwi, drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne, okno połaciowe, okno dachowe, motaż okna, okno na poddaszu, instalacja kołnierza