×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Okna połaciowe

naszmajster.plW domach jednorodzinnych poddasze najczęściej odgrywa rolę dodatkowego pomieszczenia na cele użytkowe. Tak więc istotne jest prawidłowe oświetlenie takiego miejsca. Poddasze można doświetlić na wiele różnych sposobów i w konsekwencji każdy z nich zapewni (w mniejszym, bądź większym stopniu) wpuszczenie światła dziennego do wnętrza.

Obecnie najczęściej wybieraną formą doświetlania pomieszczeń użytkowych poddasza, światłem naturalnym, są okna połaciowe. Cenione są przede wszystkim za łatwość montażu – bezpośrednio w połaci dachu (niezależnie od jego kąta nachylenia), a także za to, że ich wbudowanie nie ma wpływu na wygląd bryły budynku, gdyż z zewnątrz, z poziomu terenu są praktycznie niewidoczne.


Konstrukcja okien

Okna połaciowe składają się ze skrzydła okiennego, ościeżnicy, szyby, okuć, a także z kołnierza uszczelniającego, dzięki któremu wody opadowe oraz śniegi odprowadzane są bez problemów poza okno. Rama najczęściej wykonana jest z drewna sosnowego, które jest warstwowo klejone, impregnowane, a następnie parokrotnie lakierowane w celu zapewnienia wysokiej trwałości użytkowania. Od zewnątrz ramę okienną chroni kołnierz wykonany z blachy nierdzewnej: aluminiowej, cynkowo-tytanowej, bądź z miedzi. Kompletowany on jest z fartuchem, który dopasowuje się do każdego rodzaju pokryć dachowych. W sprzedaży znajdują się również okna, w których to jedynie wewnętrzna warstwa ramy jest drewniana, natomiast zewnętrzna wykonana jest z tworzywa sztucznego, bądź też takie, których ramy w całości wykonane są z tworzywa PVC.


Rodzaje okien

Wybór okien połaciowych na rynku jest ogromny. Firmy wciąż wprowadzają nowe innowacje; okna mają być coraz trwalsze, bezpieczniejsze, bardziej funkcjonalne, o lepszych parametrach. Nowe rozwiązania dotyczą głównie sposobu otwierania, a także ulepszania parametrów szyb i ram. Tak więc do wyboru mamy następujące rodzaje okien:

obrotowe
 • oś obrotu zamontowana jest w połowie wysokości skrzydła
 • zapewnia dobre doświetlenie pomieszczenia, a także jego przewietrzenie
uchylno-obrotowe
 • możliwe jest otwieranie na dwa sposoby: uchylny i obrotowy
 • oprócz doświetlenia i dobrego przewietrzania, zapewniony jest dogodny dostęp do okna i możliwość wyjrzenia na zewnątrz
o podwyższonej osi obrotu
 • oś obrotu umieszczona jest mniej więcej na 3/4 wysokości skrzydła
 • dolna część skrzydła pełni rolę okna klapowego, a górna część daje dodatkowe oświetlenie
do zespoleń
 • okna te montowane są łącznie z innymi oknami za pomocą specjalnych modułów lub bezpośrednio do siebie – ościeżnica z ościeżnicą
 • możliwy montaż jednej części w ścianie, a drugiej w połaci; górna część stanowi wówczas okno połaciowe, dostarczające dużo światła na poddasze, natomiast dolna część to okno pionowe do zamontowania w ściance kolankowej, zapewniające dobry kontakt wzrokowy z otoczeniem
o niestandardowych kształtach
 • - są to okna wypukłe – w kształcie kolebki
wyłazowe
 • konstrukcyjnie przypominają klapę
 • otwierają się na bok o 90o na prawą, bądź lewą stronę
balkonowe
 • górne skrzydło uchyla się ku górze, zaś dolne otwierane jest do przodu, tworząc w ten sposób swobodny dostęp do wnęki balkonowej
 • górna część po otwarciu tworzy niewielki daszek, nad którym np. można rozciągnąć markizę przeciwsłoneczną.


Parametry szyb

Jeśli przy wyborze okien będziemy brali pod uwagę również jakość zamontowanej w nich szyby to należy przyjrzeć się niniejszym parametrom:

współczynnik U
 • - składa się on z dwóch współczynników, mianowicie Ug, który informuje o ilości przenikającego ciepła przez szybę oraz Uw – przez całe okno
 •  im współczynniki te są niższe, tym mniej ciepła przenika przez okno
wskaźnik Rw
 • informuje nas o właściwościach akustycznych okna i podawany jest w dB
 • im wyższa wartość wskaźnika, tym lepiej
 • za okna, które dobrze będą tłumić dźwięki dochodzące z zewnętrznego świata, uznaje się te, których wskaźnik oscyluje w granicach 25 – 35 dB
współczynnik g
 • parametr ten podaje procentową ilość energii słonecznej, która dostaje się przez szyby do środka budynku
 • okna z szybami jednokomorowymi mają zwykle wyższy wskaźnik g
 • należy wziąć pod uwagę, iż zimą zapotrzebowanie na energię słoneczną jest większe niż latem, kiedy to zbyt mocne słońce może powodować nadmierne nagrzewanie się poddasza, co zapewne będzie uciążliwe dla domowników; jedynym rozwiązaniem może okazać się wówczas montaż rolet lub żaluzji
współczynnik przepuszczalności promieni UV
 • najlepsze okna to te, które przepuszczają jak najmniejszą ilość szkodliwego promieniowania (np. dobrze gdyby przepuszczały jedynie 5%).

Dla wymagających znajdą się również do wyboru okna pogrupowane według klas wytrzymałości na stłuczenia, a także odporności na włamania.


Montaż

Dużą zaletą okien połaciowych jest to, że można je zamontować zarówno w domach dopiero co budowanych jak i już istniejących. Oczywiście wygodnie jest montować okna w momencie powstawania dachu, jednak późniejsza ich wymiana również nie sprawi problemu. A to dzięki temu, iż idealnie wpasowują się one w połać dachu i rodzaj pokrycia. Ponieważ montaż okien połaciowych nie narusza pierwotnej konstrukcji dachu, unikniemy starania się o jakiekolwiek pozwolenia, czy zgody na budowę. (Uwaga! Jeżeli zdarzyłoby się, iż montaż okien naruszy konstrukcję dachu lub będzie znacznie odbiegał od pierwotnego planu, wówczas potrzebne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.)

Okna połaciowe można stosować w każdej konstrukcji dachu, którego kąt nachylenia jest nie mniejszy niż 15o. Instaluje się je zwykle na krokwiach, najlepiej gdyby ich rozstaw odpowiadał szerokości okna – z tolerancją od 2 do 6 cm. Jednak może się tak zdarzyć, iż rozstaw pomiędzy poszczególnymi krokwiami nie spasuje się z wymiarami okna. Jeżeli szerokość okna okaże się być mniejsza od istniejącego rozstawu krokwi, wówczas montuje się je na łatach. Natomiast w przypadku, gdy szerokość okna jest dużo większa niż rozstaw krokwi, wówczas wycina się fragment krokwi a w miejscu osłabienia konstrukcji montuje się poprzeczne belki, tzw. wymiany. Belki te posłużą do przenoszenia ciężaru z przeciętej krokwi na dwie krokwie sąsiadujące.

Okna połaciowe należy tak umieścić, aby umożliwić kontakt wzrokowy z otoczeniem, zarówno osobie stojącej, jak i siedzącej. Należy również pamiętać, aby pod oknem można było swobodnie przechodzić, a także by jego umiejscowienie nie utrudniało otwierania jak i zamykania okna. Przyjmuje się, iż najwygodniej będzie, gdy dolna krawędź okna znajdzie się na wysokości w granicach 85–120 cm nad podłogą, zaś górna 190-220 cm, wówczas klamka znajdzie się w zasięgu ręki. Często również montuje się okna znacznie wyżej w celu lepszego oświetlenia poddasza, jednak wtedy do otwierania okna potrzebny będzie dodatkowy drążek lub mechanizm elektrycznego uchylania na pilota.

Okna połaciowe można dowolnie montować – pojedynczo lub w zestawach, w dowolnym układzie – poziomo lub pionowo, w rzędach – po kilka obok siebie, bądź nad sobą, wszystko to zależy od naszej inwencji, bądź zamysłu architekta. Istotne jest, że są one najskuteczniejszym sposobem doświetlenia poddasza, jednak muszą być odpowiednio dobrane.

Ilość światła w pomieszczeniu zależy od:
 • wielkości okien: do dobrego oświetlenia pomieszczenia przyjmuje się 1 m2 szyby na każde 8 – 12 m2 podłogi
 • rozmieszczenia okien: kilka mniejszych okien zamontowanych w różnych miejscach zapewni więcej światła, niż jedno duże o tej samej powierzchni; jeżeli rozmieścimy okna na różnych płaszczyznach to światło dzienne będzie długo do nas dopływać o różnych porach dnia
 • kąta nachylenia połaci dachowej: okno zamontowane w stromym dachu wpuści mniej światła w okresie letnim, ale za to więcej w okresie jesienno-zimowym; okno powinno być dłuższe, im jest mniejszy kąt nachylenia dachu (w myśl tej zasady w dachach stromych znajdują zastosowanie okna krótsze).
Uwaga! Okien połaciowych nie powinno rozmieszczać się w niedalekiej bliskości z wylotami kanałów wentylacyjnych, kominami, odpowietrznikami instalacji kanalizacyjnej. Pozwoli nam to uniknąć przedostawania się do pomieszczeń mieszkalnych nagromadzonych, intensywnych i niezbyt przyjemnych zapachów oraz dymu.


autor: mgr inż. Małgorzata Krach - Muroń

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne, Stolarka
Podobne: Okno o niestandardowym kształcie, Budowa systemem gospodarczym, Tarasy i ich rola dla otoczenia, Kojec i buda dla psa, Nadbudowy budynków mieszkalnych
Słowa kluczowe: okna, drzwi, drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne,