×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Okno kolankowe

Okno kolankowe jest odmianą okna dachowego, a raczej połączeniem okna dachowego i klasycznego odpowiednio połączonych w jedną całość.

Okno kolankowe przeznaczone jest do montażu w ścianie pionowej (kolankowej) na poddaszu, stanowiąc dodatkowy element przedłużający okno dachowe. Korzyści z zastosowania tego typu okien to przede wszystkim lepsze doświetlenie pomieszczeń i zwiększone pole widzenia. Warunkiem umożliwiającym zastosowanie okna kolankowego jest oczywiście istnienie ściany kolankowej, czyli zewnętrznej ściany poddasza stojącej na ostatniej kondygnacji. Jeśli dach schodzi całkowicie do krawędzi stropu okien kolankowych nie stosujemy. Oczywiście w trakcie prac adaptacyjnych poddasza istnieje możliwość wykonania ścianki kolankowej, ale wiąże się to z całkowitą przebudową więźby dachowej.

Zazwyczaj profile, z jakich wykonane jest okno kolankowe komponuje się, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, z profilami okna połaciowego, stanowiąc jedną linię wzorniczą. Tak samo wyposażone są też w komorowy pakiet szybowy. Okna pionowe mogą być podobnie, tak w przypadku klasycznych okien, zarówno rozwierne, jak i uchylne.

Okna kolankowe najczęściej montuje się w dachach o nachyleniu 15 do 55°, a najważniejszym elementem takiego zespołu okien jest zespolenie części pionowej okna z oknem połaciowym, odpowiednio osłonięte kołnierzem uszczelniającym połączonym z kołnierzem dachowym okna połaciowego.
Montaż takiego okna zaczynamy od wstawienia okna dachowego. Prace te wykonujemy zgodnie z instrukcją znajdującą się w jego opakowaniu. Dopiero wówczas możemy przystąpić do ustawiania okna w ścianie kolankowej, stosując się też rygorystycznie do zaleceń instrukcji.

Po zamontowaniu okna w murze i uszczelnienia pianką montażową szczelin między oknem a murem należy ościeżnicę okna pokryć listwami maskującymi i profilami blaszanymi będącymi kontynuacją systemową i kolorystyczną maskowania ościeżnicy okna dachowego. Kształtownikami z tej samej blachy kryjemy także połączenie między oboma oknami, pamiętając by wcześniej dokładnie to połączenie zaizolować silikonem i wełną mineralną.

Po zamontowaniu okna w obu przestrzeniach należy też pamiętać o odpowiednim wykończeniu przerwy w okapie dachowym i pokrycia tego wykończenia tym samym materiałem, co oblachowania maskujące ościeżnice obu okien.

Po zakończeniu, zgodnie z instrukcją montażu obu okien i zamontowaniu nad oknem dachowym rynienki odwadniającej, kończymy prace wstawiając w oba okna skrzydła okienne.

Ceny okien kolankowych są zdecydowanie wyższe od okien dachowych, a tym bardziej od okien klasycznych, toteż na forach internetowych poświęconych budownictwu można znaleźć pytania o możliwość połączenia okna dachowego ze zwykłym oknem ściennym. Jak jednak zapewniają fachowcy należy unikać tego typu oszczędności, gdyż jak zwykle w przypadkach prowizorek będzie to rozwiązanie nie gwarantujące dobrego współdziałania, właściwego wykończenia, a przede wszystkim prawidłowego połączenia między oboma oknami i niezbędnej szczelności w tym miejscu, gwarantującej, że nie będzie tędy przeciekać woda.
autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stolarka
Podobne: Bezpieczne okna, Konserwacja drewnianej stolarki, Jak wybrać odpowiednie drzwi wejściowe, Okna drewniane czy plastikowe, Klasy profili okien PVC
Słowa kluczowe: okna, drzwi, drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne, okno kolankowe, zalety okna kolankowego