×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Okno o niestandardowym kształcie

Według polskich norm istnieje około 40 podstawowych rodzajów okien. Są one najczęściej o 25% tańsze od tych, które są wykonywane na wymiar. I zazwyczaj są dostępne od ręki. Okna o niestandardowym kształcie znajdują zastosowanie głównie w pomieszczeniach znajdujących się w zadaszeniach domostw, czy w budynkach o półokrągłym wyglądzie.

Okna mogą mieć kształt: rombu, łuku, koła, trójkąta, elipsy, trapezu, a także wieloboku. Okna trójkątne umieszcza się najczęściej w spadzistym dachu, zwłaszcza na poddaszach jako lukarna. Znajdują także zastosowanie w wykuszach. W takich oknach na poddaszu należy umieścić specjalny pakiet szybowy, np. z szybą laminowaną, która bardzo wyciszy całe pomieszczenie. Przy oknach do poddaszy trzeba zastosować także specjalną folię wyciszającą. Pozwala ona znacznie zmniejszyć natężenie hałasu, nawet o 7 dB. Przy montowaniu okien na dachu trzeba mieć na uwadze fakt, że w momencie kiedy zamieścimy na nim kilka mniejszych okien będziemy mieć lepiej doświetlone pomieszczenie, niż w przypadku zainstalowania jednego dużego okna.

Przy oknach niestandardowych trzeba zwrócić uwagę na fakt, w jaki sposób się one otwierają, tak byśmy nie mieli z tym problemów np. podczas obsługi ościeżnicy na strychu. Wśród okien o niestandardowym kształcie możemy kupić okna kolebkowe, które mają wygiętą w kształcie łuku ościeżnicę, skrzydło oraz pakiet szybowy. Można także nabyć okna ze szprosem o nietypowych rozmiarach. Również w zakresie oblachowania zewnętrznego okna, można wyróżnić zarówno to tradycyjne z blachy aluminiowej jak i takie z blachy miedzianej, czy też tytanocynkowej. Jednym z rodzajów okien nietypowych są nadstawki, czyli takie, które znajdują się nad oknami połaciowymi. Cechują się tym, że nie są otwierane. Mogą mieć kształt koła, albo też prostokąta. W oknach trzeba także zwrócić uwagę na konieczność zamieszczenia nawiewników albo mikrorozszczelnień. Przy decydowaniu się na zakup okna trzeba zwrócić uwagę na to z ilu skrzydeł będzie się ono składać, tj. czy będzie to okno jednoskrzydłowe, czy też dwuskrzydłowe. Czasami okna nietypowe są umieszczone w takich miejscach, że nie ma potrzeby otwierania ich. Dzięki temu są one znacznie tańsze w momencie montażu, a w sytuacji kiedy znajdują się na parterze, możemy je bardzo łatwo wymyć. Mogą to być np. wejścia do zabudowań. W przypadku dużych szklanych powierzchni trzeba także pomyśleć o okuciach obwodowych, które zapobiegną ich spaczeniu się. Jednocześnie należy ustalić, jaki typ szyby jest nam potrzebny w konkretnym pomieszczeniu i zadbać o to, by taki właśnie rodzaj był dostępny w sprzedaży.

Przy doborze okien bardzo ważnym elementem są klamki, które mogą stanowić świetne uzupełnienie wystroju wnętrza. Są one wykonywane z różnych materiałów i decydują o ostatecznym wyglądzie przeszklonej powierzchni. Na rynku dostępne są w różnej kolorystyce i w różnorakim wzornictwie. Najczęściej występuje kolor biały albo złoty, ale można również pokusić się o grafit. Przy stosowaniu okien o nietypowych kształtach warto też pomyśleć o to, by były one wyposażone w klamki z zabezpieczeniem antywłamaniowym.

Podczas montażu okien połaciowych należy zwrócić uwagę, by nie były one zainstalowane w bliskim sąsiedztwie kominów, czy odpowietrzenia instalacji kanalizacyjnej. Trzeba mieć na względzie fakt, że przepisy budowlane nakazują, by powierzchnia okna mierzona w świetle ościeżnicy odpowiadała co najmniej 1/8 powierzchni podłogi. Oczywiście w miejscach pod dachem, tam gdzie przestrzeń użytkowa jest znacznie mniejsza niż powierzchnia podłogi możemy zmniejszyć – proporcjonalnie do powierzchni – wymiary okien.

Czasami zmianie w kształcie przeszklonej powierzchni podlega tylko jego profil, czyli konstrukcja, która trzyma całą szybę. To on decyduje o jego akustyczności oraz termoizolacyjności. Najlepiej zadbać o to, by był to profil klasy A, czyli tej najwyższej. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest kwadratowe okno wpisane w okrąg. Dzięki zmienionemu profilowi okna – w kształcie koła - przyjmują one bardziej stylowy wygląd. Nabierają też łagodnego wyrazu.

Decydując się na zakup okien należy zwrócić uwagę, by umożliwiły one odpowiednie doświetlenie naszego pomieszczenia. Może się bowiem okazać, że zdecydujemy się na produkt o ciekawych kształtach, ale nie uzyskamy wymaganego poziomu naświetlenia.

Jak należy przeszklić dom, by było to najkorzystniejsze od strony jego oświetlenia oraz ogrzewania? Trzeba zadbać o to, by od północnej strony były założone okna energooszczędne, które mają podwyższoną izolacyjność termiczną. Popularnością w takich miejscach cieszą się szprosy, czyli listewki w oknie, które dzielą je i nadają mu niepowtarzalny charakter. Umieszcza się je po zewnętrznej stronie skrzydła. Czasami mogą być umieszczone także wewnątrz szyby. Pionowe i poprzeczne podziały nadają oknom bardzo elegancki wygląd. Szprosy mogą mieć rozmaite kolory, często takie same jakie posiada rama okienna. Mogą być użyte także szprosy wiedeńskie, które cechują się tym, że są naklejane z dwóch stron okna na szybę. Można z nich formować różnorakie kształty w oknach. Mogą to być zarówno łuki jak i koła oraz półkola i dowolnie łączyć ze sobą pod różnym kątem. Przy szprosach trzeba także zwrócić uwagę na materiał, z którego są one wykonywane. Pod wpływem słońca ulegają one rozszerzeniu na skutek działania wysokiej temperatury i dlatego trzeba zachować między nimi odpowiednie odstępy. Powinno się zadbać także o to, by pod nimi były zamieszczone specjalne podkładki z sylikonu, tak by nie uszkodził on powierzchni szyby.

Okno może także zajmować powierzchnię całej ściany, zwłaszcza jeśli jest to widok na piękny ogród. Najbardziej plastycznym materiałem jest drewno i tylko rozmiary szyb zespolonych i trwałość okuć są tutaj jedynym występującym ograniczeniem. W przypadku niestandardowych okien cennym rozwiązaniem jest zastosowanie okien przesuwnych. Dzięki nim zaoszczędzimy sporo miejsca podczas otwierania.

Czym przesłonić nietypowe okna? Znakomicie nadają się do tego celu rolety rzymskie z wyprofilowaną górną szyną. W przypadku zabrudzenia ich tkaniny można wyprać, czy zakupić nowe. Rolety w prowadnicach pozwalają na ładną i funkcjonalną dekorację okna. Jeśli mamy do czynienia z oknem, które sięga aż do sufitu i brakuje nam miejsca na zainstalowanie zwykłego karnisza to wówczas należy się postarać o karnisze, które są podzielone na pół. Montuje się je po obu stronach okna i dzięki zawiasowi można odchylić karnisz razem z firanką do wnętrza pokoju. Efekt jest taki sam jak w przypadku działania okiennicy. Do przesłaniania nietypowych okien można również zastosować plisy. Popularne stają się również okiennice drewniane (noszące nazwę shuttersów), które są montowane od wewnątrz. Ważnym ich elementem wyposażenia jest rama okalająca, która jest przykręcona do ramy okna. Panele shuttersów otwiera się za pomocą zawiasów, które są przytwierdzone do ramy. Ruchome lamele umożliwiają regulację natężenia światła.

Decydując się na zakup nietypowego okna musimy zrobić bilans zysków i strat. Okno winno być przede wszystkim funkcjonalne, tak by nie trzeba było zbytnio inwestować w ogrzewanie domu. Czasami może się okazać, że to, co ładne jest w praktycznym zastosowaniu bardzo drogie.


autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

  • KKlim czy niestandardowe okna PCV są dużo droższe? czy ciężko jest je dostać? - 30 sie 2016

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stolarka
Podobne: Okno kolankowe, Drzwi wewnętrzne w kilku odsłonach cz. II, Dobór i montaż stolarki drzwiowej, Rolety zewnętrzne, Jak wybrać odpowiednie drzwi wejściowe
Słowa kluczowe: okna, drzwi, drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne,