×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Oświetlenie do salonu

Jeśli mówimy o oświetleniu do salonu, to trzeba zaznaczyć, że musi ono być odpowiedniej mocy oraz winno być dostosowane barwą do charakteru pomieszczenia i pełnionych przez niego funkcji. Ważnym zadaniem światła miejscowego jest jego rola dekoracyjna. Salon jest miejscem zarówno odpoczynku jak i pracy wymagającej intensywnego używania wzroku. Wobec tego winny być w nim zamieszczone dwa rodzaje światła. Warto pomyśleć o takim rozłożeniu światła w salonie, by oprócz oświetlenia ogólnego było zastosowane także oświetlenie miejscowe, które tylko doświetla tylko te strefy użytkowe, które tego wymagają w danej chwili. Jeśli wyposażony jest on w schody trzeba zamieścić łączniki schodowe, które sprawią, że będzie możliwe wyłączenie i włączenie światła w różnych miejscach. Ważne zadanie spełnią także czujniki ruchu. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie oświetlenia z możliwością regulacji, które pozwala dowolnie zmieniać nastrój wnętrza i dostosować go do aktualnych potrzeb.

Ważne jest to, by światło w salonie pochodziło z rozmaitych obwodów. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z różnych rodzajów oświetlenia podczas wykonywania poszczególnych czynności. Przystępując do aranżacji oświetlenia w salonie warto pomyśleć o zainstalowaniu przycisków wieloklawiszowych, które będą sterować nie tylko oświetleniem w naszym domu, ale także ogrzewaniem oraz systemem zasłaniania okien.

Jakie mogą być sposoby rozmieszczenia światła w salonie? Główne źródło światła winno znajdować się w centralnym miejscu na suficie, albo też nad stołem jadalnym. Ważne jest to, by umieszczone ono zostało jak najwyżej. Mogą to być halogeny, ale też wisząca lampa oraz żyrandol i kryształ. Ten ostatni nadaje się do bogatych wnętrz i do wysokich pomieszczeń. Funkcję centralnego źródła światła spełnia również plafon oraz żyrandole typu krzyżak. Cechują się one prostotą wykończenia i nadają się do miejsc o surowym wyglądzie. Jeśli nasz główny pokój ma aranżację wnętrza bardziej tradycyjną, to należy zastosować żyrandol świecznik, który podkreśli jego klimat. Jeśli mamy do czynienia z sufitami podwieszanymi wówczas do centralnego oświetlenia można zastosować halogeny. Istotne jest to, by w salonie umieścić ściemniacze, które będziemy mogli wykorzystać w momencie, kiedy nie potrzebujemy używać mocnego oświetlenia ot, chociażby w czasie oglądania telewizora. Jeśli chodzi o zastosowanie światła to im słabsze będzie światło centralne, tym mocniej będą wyeksponowane oświetlenia punktów detalicznych.

Oświetlenie do salonu winno być dostosowane do potrzeby odpoczynku domowników a także do wszelkich czynności wymagających intensywnego używania wzroku, np. do czytania. W związku z tym należy zakładać w nim świetlówki o chłodnej barwie światła. Punkt oświetlenia winien być zamieszczony na wysokości około 75 cm, licząc od miejsca, w którym będzie trzymana książka, czy też gazeta. Jeśli chcemy doświetlić jakiś niewielki element przestrzeni w salonie musimy zastosować lampy stojące, wyposażone w halogeny o dużej mocy. Idealnie spełnią one swoją funkcję w kąciku przeznaczonym do czytania, np. do oświetlenia stołu, czy też fotelu. Jeśli salon jest także naszym miejscem pracy intelektualnej warto zastosować czujnik oświetlenia miejsca pracy, który odpowiada za utrzymanie stałego poziomu jasności, dostosowując natężenie światła do poziomu naturalnego oświetlenia.

Doskonałym sposobem na doświetlenie części salonu światłem, które ma służyć wypoczynkowi jest lampa stojąca. Może ona być jego źródłem energii w miejscu w pokoju, w którym nie ma wysokich mebli. W tej części salonu, która będzie nam służyła do relaksu można używać świetlówki, które mają ciepłe barwy światła (2700-3000K). Wtedy współczynnik oddawania kolorów wynosi 60-80%. Jeśli w pokoju jest założone zimne światło dzienne wówczas sprawia on wrażenie, że jest mniej przytulny, ale – przeciwdziałając znużeniu i wpływając pobudzająco – stwarza klimat dobry do pracy. Dobrym pomysłem będzie także zastosowanie żarówek o niestandardowych kolorach. Może to być stonowana barwa czerwieni czy też fioletu, lub kremu, które sprzyjają relaksowi.

Przykładem oświetlenia idealnego do wypoczynku są świetlówki liniowe, z których każda ma po 13 W, oddające kolor na poziomie 82% oraz jedna świetlówka kompaktowa o barwie 2700 K i oddawaniu kolorów 82%. Na uwagę zasługuje także oświetlenie pośrednie, pochodzące z odbicia np. od sąsiedniej ściany. Może ono też posłużyć do wyeksponowania ładnego miejsca w pokoju np. efektownej doniczki, czy obrazu. Jeśli zdecydujemy się na światło odbite to musimy mieć na uwadze fakt, że zużyjemy przy nim dużo więcej energii niż w przypadku zastosowania oświetlenia bezpośredniego. Również dobrze zastosować plafonier, który produkowany jest ze szkła przeźroczystego wraz ze szkłem mlecznym.

Jeśli chodzi natomiast o sposoby podświetlania detali w pokoju to może to być rząd lampek. Fajne efekty przynosi podświetlenie np. pionowej półki z płytami CD za pomocą świetlówki liniowej. Niekiedy w salonie jest użyty w jednym miejscu inny rodzaj materiału wykończeniowego niż w pozostałej jego części. Może to być np. fragment ściany w korku, czy w kamieniu. Dobry pomysł stanowi także podświetlanie obrazów wiszących na ścianach, dzięki czemu stają się one lepiej widoczne. W roli takiej równie dobrze występują klipsy ledowe (czyli stalowe oprawy), które dobrze eksponują to, co znajduje się na półce. Czasami ze względów estetycznych warto doświetlić ściankę z luksferkami, czy półkę z ładnymi bibelotami. Właśnie różnorodność oświetlenia tworzy niepowtarzalny klimat salonu. Ciekawe efekty przynosi zainstalowanie światła, które wylewa się zza uskoków w murze. Owe plamy świetlne skierowane na różne punkty wystroju wnętrza dają niepowtarzalne klimaty. Niekiedy dobrze jest umieścić drobne światełka w meblach, tak by podkreślić charakter ich wnętrza. Warto także pomyśleć o doświetleniu szafy w salonie, w której trzymamy ubrania. Jest to możliwe za sprawą dodatkowego wbudowania opraw z boku, wewnątrz szafy.

Do oświetlenia punktowego dobrze nadają się lampy o ruchomych kinkietach. Można w ten sposób kierunkować światło. Jeśli zależy nam na pozornym powiększeniu wnętrza, wówczas musimy zadbać o doświetlenie górnej strefy pokoju. W momencie gdy chcemy uzyskać efekt zaciemnienia i obniżenia wnętrza musimy skierować smugę światła w dół.

W momencie kiedy salon pełni jednocześnie funkcję jadalni trzeba zastosować oświetlenie rozproszone, tak by cały stół był dobrze widoczny. Stanie się tak jeśli źródło światła umieszczone zostanie centralnie nad stołem. Trzeba też zwrócić uwagę na to, by lampy znajdujące się w salonie i w części jadalnej utrzymane były w tym samym stylu.
Istnieje ogromne bogactwo wykończeń kinkietów. Mogą one przybierać formy kwiatowe, albo historyczne. Niekiedy mają formę geometryczną, która przypomina wytwory z orgiami.

Oświetlenie do salonu winno być nie tylko funkcjonalne, ale także estetycznie dobrane do wnętrz. Dobrze, by wydobywało ono najpiękniejsze elementy wystroju salonu oraz by ułatwiało wypoczynek, czy pełnienie przez salon funkcji reprezentacyjnej. Całość oświetlenia musi tworzyć harmonię z użytymi materiałami do wykończenia pomieszczenia, a także z rodzajem umeblowania. Źle dobrane oświetlenie może zepsuć cały efekt. I odwrotnie – dobrze przemyślane jest w stanie przykryć to wszystko, co niekorzystne w głównym pokoju naszego domostwa.
autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne, Elektryczne, Inne
Podobne: Przegląd dachu, Schowki i zakamarki w domu, Bezpieczne drzwi w pobliżu dziecka, Prywatna sauna, Balustrada na zewnątrz domu
Słowa kluczowe: instalacje elektryczne, elektryk, schemat instalacji, pomiary elektryczne, instalacja elektryczna, lampa do salonu, oświetlenie salonu, barwa światła, rozmieszczenie świateł, klimat wnętrza, podświetlana półka