×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Oświetlenie działki

Kwestię oświetlenia działki i całego domu należy rozważyć już w momencie jej kupowania. Jeśli zdecydujemy się na taką, która umożliwia nam postawienie domu na południowym lub południowo-zachodnim stoku wzniesienia to zaoszczędzimy 5-10% energii w zestawieniu z domem, który stoi na terenie płaskim.

Najlepiej ciepło promieni słonecznych wykorzystamy w momencie, gdy działka będzie lekko pochylona na południe, z dojazdem od strony północnej, wschodniej czy też zachodniej. Od strony południowej warto założyć oczko wodne, które doświetli dom w okresie letnim, odbijając od niego promienie słoneczne. Dobrze jest także pomyśleć o umieszczeniu na południowej ścianie budynku dużej przeszklonej tafli, co pozwoli zmaksymalizować zyski ciepła.

Decydując się na wybór oświetlenia działki trzeba wziąć pod uwagę jego funkcjonalność. Należy dążyć do tego by były dobrze oświetlone drzwi wejściowe oraz schody, którymi wchodzimy do domu. Wato także zainstalować oświetlenie w ten sposób by padało na wejście do garażu. Ładnie wygląda również iluminacja świetlna wzdłuż chodnika prowadzącego do nieruchomości.  Dobrym efektem jest podświetlanie fragmentów ogrodu, które chcemy wyeksponować. Może to być np. altana, która zwróci uwagę w mrocznym ogrodzie. Miejscem takim może być również stanowisko na grilla, wokół którego możemy umieścić niewielkie lampy, tak by można tam było spędzać czas wieczorną porą. Pod zadaszeniem takiego paleniska na grilla warto również umieścić kandelabry, które stworzą niepowtarzalny klimat miejsca.
Jeśli dysponujemy oczkiem wodnym warto podświetlić je w taki sposób, by wiązka światła rozjaśniała taflę. Dobrze pomyśleć o podświetleniu roślin pływających po wodzie za pomocą reflektorów podwodnych.
Do miejsc, w których spędzamy dużą część dnia należy taras. Jest to ulubione miejsce wypoczynku, zwłaszcza wieczornego. Dlatego warto zadbać o to, by był on oświetlony. Ładnie będzie tam wyglądało dyskretne oświetlenie w murkach, czy niewielkie kandelabry. Można też zastosować na tarasie oświetlenie punktowe, w którym strumień światła będzie oświetlał stół, przy którym spędzamy czas po zmroku. Lampy można umocować zarówno na słupkach jak i mogą być ukryte w niskich krzewach, czy trawach. Często przy wejściu do budynku znajduje się lampa, która reaguje na ruch. Właśnie czujniki ruchu pozwalają zaoszczędzić koszty oświetlenia terenu energią elektryczną. Popularne są także czujniki zmierzchowe, które uruchamiają światło w momencie kiedy zapada zmrok oraz sterowanie czasowe.

Mówiąc o oświetleniu działki trzeba mieć na uwadze fakt, że musi być ono dostosowane do warunków klimatycznych, które panują na terenie otwartym. Należy zabezpieczyć oświetlenie przed pyłem, a także strugami wody. Musi być ono stabilne, tak by nie uległo zniszczeniu pod wpływem działania wiatru. Klosze przykrywające źródło światła najlepiej wykonać ze szkła hartowanego, albo też poliwęglanu. Istnieją na rynku także oprawy, w których jest ukryte źródło światła, a otoczenie oświetlone jest światłem pośrednim, które jest odbite od odbłyśnika. Jako obudowa lampy najlepsza jest ta asymetryczna, która daje lepszy rozkład strumienia na powierzchni dzięki temu, że oświetla z jednego punktu. Takie lampy ustawione w ogrodzie często są stylizowane na dziewiętnastowieczne latarnie uliczne. Jeśli chcemy zapewnić naszemu ogrodowi bardziej nowoczesny wygląd warto wstawić do niego lampy, które cechuje prosta forma. Są one niewielkiej wysokości i świetnie prezentują się np. jako aleja świetlna prowadząca do domu. Jeśli zaś lubimy spędzać czas na tarasie możemy nad stolikiem zamieścić plafon, który rozjaśni subtelnym światłem wybrane miejsce. Doda ono klimatu naszym wieczorom przy tarasowym stole. Wejście do domu, dzwonek warto oświetlić małą lampą kinkietową z żarówką z dużą mocą, która umożliwi nam swobodne dostawanie się do domu w momencie, kiedy zapada już zmrok.
Przed wejściem do domu wiele uroku mogą wnieść również małe latarenki, rozmieszczone przy wejściu. Pomocne będą także lampy z tworzywa sztucznego, które przypominają papierowe ozdoby wykonane z origami. Oświetlenie ogrodu mogą tworzyć również niewielkie punktowe reflektory, które pozwalają oświetlić np. grupy drzew, które chcemy wyeksponować w nocnym ogrodzie. Bardzo ładnie wyglądają reflektory świetlne padające na lustro wody np. na staw, czy oczko wodne.
Bardzo dobrym sposobem oświetlania działki są lampy solarne. Mają one ogniwa słoneczne, które czerpią w dzień energię ze słońca, którą następnie zasilają źródło światła po zapadnięciu zmroku. Można je wykorzystać w różnych punktach działki i z pewnością ta forma oświetlenia wiąże się z oszczędnościami prądu. Zanim jednak to nastąpi, musimy uiścić opłatę w wysokości 5-15 tys. za sztukę, bo takie są koszty tego typu oświetlenia wysokiej jakości. Chodzi o wysokoprężne lampy sodowe. Mają one jednak pomarańczową barwę, co może drażnić niejednego miłośnika ogrodów. Pochodnie możemy wstawić nie tylko do trawnika, ale także do wysokiego naczynia np. wazonu, czy też wazy. Trzeba tylko baczyć, by nie pozostawały zapalone w momencie, kiedy opuszczamy ogród. Dogodnym sposobem rozjaśnienia powierzchni ogrodu jest zastosowanie świetlówek led. Można je używać do oświetlania punktowego. Jednym ze sposobów oświetlenia działki są także pochodnie. Umieszczamy je najczęściej na trawniku, gdyż są znajdują się wówczas na niewielkiej wysokości od podłoża. Działają one na olej, który umieszcza się w specjalnym zapalniczku.

Romantycznym sposobem oświetlenia działki nocą są także kandelabry ze świeczkami. Wprowadzą one niezapomniany nastrój w mrocznym ogrodzie.

Do oświetlania działki można także wykorzystać starą lampę rtęciową elgo strada z lampą metalohalogenową, do której trzeba wstawić zapłonnik. Wystarczy 250 W by dobrze oświetlić teren ogrodu. Takie lampy mogą też posłużyć do oświetlenia całej działki. Jeśli przy wjeździe do posiadłości postawimy cztery takie lampy po 150 W, w cztery strony świata, to dadzą one znakomite oświetlenie. I jest to światło białe. Dzięki zainstalowaniu takiej lampy możemy oświetlić dużą przestrzeń, bo lampy te rzucają bardzo mocne światło na wybrane miejsca i przedmioty.

Trzeba zadbać także o odpowiednie przewody elektryczne. Obwody do oświetlenia muszą być zrobione ze specjalnego kabla do układania w ziemi typu YKY z żyłą ochronną. Muszą być one w izolacji i układa się je na głębokości 70-80 cm.

Dobrze również zapoznać się z możliwościami automatycznego sterowania światłem. Należą tutaj różnego rodzaju programatory czasowe, które pozwalają np. zaplanować stopniowe włączanie się światła w różnych miejscach ogrodu. Czasami jest możliwe ustalenie, w które dni tygodnia jakie światło i o której godzinie będzie się włączało. Inną formą automatycznego określania natężenia światła są zegary astronomiczne, które sterują oświetleniem w zależności od godziny wschodu i zachodu słońca.

Oświetlenie działki spełnia rozmaite funkcje. Z jednej strony pełni zadanie funkcjonalne. Pozwala oświetlić najpiękniejsze miejsca w ogrodzie i wydobyć z nich to, co godne podkreślenia. Z drugiej strony sprawia, że możemy nocą łatwiej dotrzeć do schodów, czy do dzwonka. Może też zabezpieczać nas przed złodziejami – w przypadku mocnego światła, które daje lampa metalohalogenowa. Ustanawiając położenie światła winniśmy mieć obydwie funkcje na uwadze po to, by je połączyć ze sobą w jedną całość.


autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Idealne meble ogrodowe, Lato w domu, czyli dlaczego warto budować oranżerię, Budujemy plac zabaw dla dzieci, Przydomowa oczyszczalnia ścieków, Jak wyposażyć ogród zimowy
Słowa kluczowe: