×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Oświetlenie klatki schodowej

Prawidłowe i funkcjonalne oświetlenie klatki schodowej jest bardzo ważne, gdyż w domach prywatnych (gdzie nie ma wind) jest to jedyna droga poruszania się pomiędzy poziomami budynku. „Dobre” oświetlenie powinno zapewnić widzenie powierzchni każdego ze stopni schodów, a także wyeliminować możliwość jakiegokolwiek olśnienia, które mogłoby skutkować nieszczęśliwym upadkiem. Jednak nie tylko ważne jest, aby światło na klatce schodowej było dostatecznie jasne, również istotne jest odpowiednie rozmieszczenie włączników/wyłączników.

Najczęściej stosowanym źródłem światła na schodach są kinkiety rozmieszczone na ścianie przylegającej do schodów. Należy pamiętać, aby znajdowały się one powyżej wzroku człowieka, gdyż w innym przypadku padające z kinkietu światło może razić. Dzięki zastosowaniu odpowiednich przesłon światło powinno zostać skierowane w górę na sufit i w dół na schody, bądź też rozproszone na otoczenie za pomocą kloszy.

Spotyka się również oświetlenia zamontowane jako świetlne punkciki nad stopniami wzdłuż ich biegu, bądź też w płaszczyznach stopni. Oprawy zamontowane bezpośrednio w ścianie powinny znajdować się na wysokości około 15 – 20 cm nad płaszczyzną stopnia. Strumień świetlny tak zamontowanych opraw powinien być skierowany bezpośrednio w dół. Ewentualnie oprawy mogą posiadać odpowiednie klosze, które rozproszą światło i ograniczą luminację. Najlepiej, gdyby światełka rozmieszczone były nad każdym ze stopni, gdyż dadzą wówczas lepsze oświetlenie. Jednak najczęściej usytuowane są co kilka stopni, bądź przy pierwszym i ostatnim stopniu, a także na półpiętrze.

Jeśli chodzi o oprawy montowane w płaszczyznach stopni to strumień świetlny w takim przypadku skierowany jest w górę i pada na elementy pionowe, jak podstopnice, ściany, czy balustrady. Ze względu na to, iż oprawy montowane w stopniach narażone są na wnikanie wody, czy też drobnych ciał stałych, powinny charakteryzować się wysoką szczelnością.

Kolejnym miejscem gdzie można zamontować oprawy są podstopnice. Światło z tak usytuowanych opraw oświetla głównie powierzchnię poszczególnych stopni. W związku z czym, im w większej ilości są montowane, tym lepiej. Promienie świetlne skierowane są pod pewnym kątem, bądź równolegle do płaszczyzny schodów. Podobnie, jak oprawy montowane w stopnicach tak i te mogą być również stosowane jako element dekoracyjny i wprowadzający nastrój.

Dla każdego z domowych pomieszczeń konieczne jest zaplanowanie instalacji, która zapewni jak najdogodniejsze operowanie światłem (włącz/wyłącz). Całościowe rozmieszczenie kabli oraz kontaktów i włączników światła powinno zostać zaplanowane przez architekta na etapie projektowania, z uwzględnieniem przeznaczenia danego pomieszczenia oraz z zachowaniem zasad ergonomii. W pomieszczeniach typu kuchnia, piwnica, garaż często wystarczy zamontowanie zwykłego łącznika jednobiegunowego, za pomocą którego wykonujemy zarówno czynność włączania, jak i wyłączania światła. Natomiast, np. w pokoju można już zastosować łącznik dwubiegunowy, bądź świecznikowy, który pozwala na oddzielne załączanie dwóch źródeł światła, np. żyrandolu i kinkietów ściennych. Jednak w przypadku schodów (łączących dwie lub więcej kondygnacji budynku), powyższe rozwiązania nie sprawdzą się w zupełności, gdyż zachodzi potrzeba sterowania światłem z więcej niż jednego miejsca. W tym celu należy zastosować łączniki schodowe i krzyżowe, przekaźniki bistabilne, przekaźniki schodowe, bądź ostatnio modne czujniki ruchu.

Łączniki schodowe i krzyżowe

Jeżeli chcemy sterować światłem z dwóch różnych miejsc, to trzeba wówczas zamontować dwa włączniki schodowe. Jeden montujemy na parterze, zaś drugi na piętrze, dzięki czemu wchodząc na górę schodów dolnym włącznikiem możemy załączyć światło, zaś będąc już na piętrze, łatwo je wyłączyć przy użyciu drugiego włącznika. Gdy zajdzie potrzeba sterowania światłem z trzech lub więcej miejsc, to wystarczy jedynie rozszerzyć układ: o jeden włącznik krzyżowy (sterowanie z trzech miejsc), dwa włączniki krzyżowe (sterowanie z czterech miejsc), trzy włączniki krzyżowe (sterowanie z pięciu miejsc), itd. i wpiąć go (lub je) pomiędzy dwa łączniki schodowe. Oczywiście im więcej wepniemy łączników krzyżowych, tym cały układ zrobi się bardziej skomplikowany (ze względu na dużą ilość przewodów) i bardzo łatwo jest o pomyłkę łączeniową. Jednak dla dobrego fachowca (elektryka) z dużym bagażem doświadczeń taki układ instalacyjny nie powinien stanowić większego problemu.

Przekaźniki bistabilne (inna nazwa: elektroniczne bistabilne przekaźniki impulsowe)

Przekaźniki te służą do włączania i wyłączania oświetlenia (bądź innego urządzenia elektrycznego) z kilku różnych miejsc, za pomocą równolegle połączonych chwilowych (dzwonkowych) przycisków sterujących, które to dołączone są do wyłącznika – dwużyłowym przewodem. Każde kolejne naciśnięcie przycisku powoduje załączanie i wyłączanie oświetlenia (lub urządzeń), podłączonego do zacisków wyjściowych. Jeżeli ktoś pokusi się, aby samemu wykonać tego typu instalację musi pamiętać przede wszystkim o tym, że znamionowe napięcie zasilania to np. 230V lub 24V, maksymalne obciążenie styków – np. 10A lub 16A oraz że są przekaźniki, które nie współpracują z podświetlanymi łącznikami oświetlenia.

Przekaźniki (/automaty) schodowe

Automaty schodowe stosuje się do oświetlenia klatek schodowych, korytarzy oraz innych obiektów przez określony czas, po upływie którego światło zostaje automatycznie wyłączone. Automat podtrzymuje oświetlenie (po naciśnięciu łącznika chwilowego), przez taki czas, jaki został mu ustawiony za pomocą pokrętełka. Analogicznie, jak w przypadku przekaźników bistabilnych, tak i tu należy pamiętać, że znamionowe napięcie to – 230V lub 24V, maksymalne obciążenie – 10A lub 16A, itd.

Czujniki ruchu

Czujniki ruchu włączają automatycznie światło z chwilą pojawienia się osoby, bądź innego obiektu w zasięgu urządzenia. Wyróżnia się dwa rodzaje takich czujników:

  • Pasywne (bierne) czujniki podczerwieni – reagują wtedy, gdy pojawią się dwa czynniki jednocześnie, mianowicie ruch i ciepło ciała. W praktyce oznacza to, iż osoba, która otworzy drzwi do pomieszczenia, ale nie wejdzie do środka, nie spowoduje żadnej reakcji ze strony czujnika. Światło pojawi się dopiero wtedy, gdy osoba znajdzie się w zasięgu promieni czujnika.
  • Aktywne (czynne) czujniki wysokiej częstotliwości – reagują o wiele szybciej niż czujniki podczerwieni. W praktyce oznacza to, iż światło zapali się od razu po otwarciu drzwi. Zdarza się również, iż czujniki te mogą zareagować na ruch, bądź wibracje występujące za cienką ścianą.

 

Instalacja wykorzystująca czujniki ruchu pozwala na zaoszczędzenie mnóstwa niepotrzebnie zużywanej energii, gdyż światło zapala się tylko wtedy, gdy zaistnieje taka potrzeba. Co z kolei przekłada się na znaczne obniżenie kosztów związanych z oświetleniem, nawet do 60%. Poza zauważalnymi oszczędnościami, system ten zdecydowanie zwiększa komfort życia codziennego.
autor: Małgorzata Krach - Muroń

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Elektryczne
Podobne: Wymiana instalacji elektrycznej, Oświetlenie ledowe w domu, Uzgodnienia dostawy mediów – część 1: energia, Oświetlenie do salonu, Instalacja elektryczna w łazience
Słowa kluczowe: instalacje elektryczne, elektryk, schemat instalacji, pomiary elektryczne, instalacja elektryczna, oświetlenie klatki schodowej, oświetlenie schodów, wyłączniki schodowe, wyłączniki krzyżowe