×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Oświetlenie ledowe w domu

Przez ostatnie 100 lat w oświetleniu domowym od ponad wieku króluje wynalazek Edisona, czyli żarówka żarowa. Jest ona tak popularnym źródłem światła, że nie zagroziły jej inne wynalazki, jak świetlówki, czy lampy jarzeniowe. Niestety, w dobie drożejącej energii elektrycznej i mody na ekologię okazuje się, że jest to rodzaj światła i drogi, i nieefektywny, gdyż, np. w żarówce 100 watowej tylko 5% energii jest przemieniane na światło widzialne. Pozostała energia tracona jest na ciepło, które opłacamy razem z rachunkiem za energię elektryczną. Źródłem światła, które eliminuje obie te niedogodności (wysokie zużycie energii i produkcja zbędnego ciepła) okazuje się być energooszczędne oświetlenie LED.

Oświetlenie diodowe LED ma obecnie uniwersalne zastosowania - począwszy od profesjonalnych systemów oświetlenia obiektów, poprzez iluminacje i dekorację wnętrz, eksponatów, aż do latarek i tablic reklamowych. Dioda świecąca, weszła do produkcji w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w formie opracowanej przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka juniora, który jest uważany za jej wynalazcę. Zaliczana jest ona do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego i podczerwieni. Dalsze rozwijanie tego produktu sprawiło, że diody mogą być produkowane w dowolnej barwie, a oświetlenie z diod może być dowolnie kształtowane - obie te cechy dają ogromne możliwości związane z ich zastosowaniem.

Żarówki, oświetlacze, lampy przemysłowe oraz świetlówki zbudowane na bazie diod nie zawierają żarników i elementów szklanych, które są wrażliwe na wstrząsy. W większości zbudowane są z plastiku oraz elementów aluminiowych. Z tych powodów lampy, żarówki, oświetlacze LED cechują się większą wytrzymałością mechaniczną, są bardziej odporne na wstrząsy, wibracje, wysokie i niskie temperatury. Mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie do tej pory zastosowanie instalacji oświetleniowej było niemożliwe lub utrudnione. Dla przykładu tradycyjna świetlówka zbudowana jest z rury szklanej wypełnionej gazem, natomiast świetlówka LED, zbudowana jest z aluminium i plastiku. Taka konstrukcja zapewnia kilkakrotnie większą wytrzymałość mechaniczną na uderzenia i wstrząsy. Odporna jest również na upadki z małych wysokości.

Współcześnie, zamienniki żarówek w wersji LED produkowane są w wersjach dostosowanych do wszystkich popularnych oprawek; z normalnym i małym gwintem oraz trzonków opraw oświetleniowych. Koszt żarówek diodowych jest porównywalny do cen żarówek energooszczędnych. Emitowane przez diody światło elektroluminescencyjne typu LED SMD, LED COB oraz Hi-Power jest w pełni bezpieczne i przyjazne zdrowiu, lampy te nie zawierają rtęci, nie emitują lub emitują tylko śladowe ilości promieniowania UV i IR. Oświetlenie takie jest też odporne na spadki napięć i prąd udarowy, zaś jego żywotność wynosi nawet 50.000 godzin i nie skraca jej ich częste włączanie i wyłączanie. Żarówki te nie potrzebują też czasu na rozgrzanie się, doskonale radzą sobie pracując w bardzo niskiej temperaturze otoczenia. Zastosowaniu diod o znakomitej sprawności kwantowej i skuteczności świetlnej pozwala na realną, nawet dziewięciokrotną oszczędność energii elektrycznej w stosunku do wypieranych żarowych źródeł światła, oraz dwukrotną w stosunku do lamp wyładowczych. Dlatego też oświetlenie to bywa stosowane w formie żarówek, taśm LED (wykorzystuje się je, jako dekoracje świetlne sufitów, wnęk, mebli, półek, regałów, schodów, wnętrz - najczęściej na metr bieżący taśmy przypada 30, 60, 96 lub 120 diod. Ważną cechą funkcjonalną taśm ledowych jest to, że można je ciąć na kawałki o dowolnej długości.), naświetlaczy (to lampy do oświetlenia zewnętrznego budynków, hal magazynowych itp.), oświetlenia ulicznego LED (w tym roku ma być ono zainstalowane eksperymentalnie na jednej strony ulicy Wielickiej w Krakowie), oświetlenia podwodnego itd.

Zaletą tego rodzaju oświetlenia jest też możliwość zasilania go różnym napięciem, co nie powoduje konieczności przebudowy instalacji elektrycznej lub budowania dodatkowej. Można więc je podłączać do instalacji 230 V, 24 V, a także z zastosowaniem dodatkowego transformatora, 12 V. Szczególnie ten ostatni parametr pozwala na podłączanie oświetlenia LED do instalacji zasilanych z ogniw fotovotaicznych, co umożliwia dodatkowe oszczędności w kosztach energii elektrycznej.

Dodatkowe korzyści ze stosowania oświetlenia LED, to:

  • duża oszczędność energii (do 90%) w porównaniu ze standardowymi żarówkami,
  • czas zwrotu inwestycji wynosi około roku przy rozwiązaniach działających przez 12-14 h / dobę, stąd polecane jest ono dla obiektów typu pensjonat, biuro, hotel i podobnych gdzie oświetlenie eksploatowane jest przez długi czas,
  • 8 razy mniejszy pobór mocy niż zwykłych żarówek (ok.80% oszczędności), 2 razy mniejszy niż w przypadku świetlówek kompaktowych (50% oszczędności),
  • żywotność: min. 50 000 godz., czyli ponad 50 x dłużej niż zwykła żarówka i ok.10 x dłużej niż świetlówka kompaktowa,
  • niska temperatura oprawy w trakcie działania (dłuższy czas życia oprawy, mniejsze ryzyko odbarwień, zmian koloru sufitu i ewentualnych oparzeń),
  • • żywotność żarówek LED jest niezależna od kierunku świecenia, inaczej niż w przypadku świetlówek kompaktowych, gdzie w zależności od kierunku świecenia czas życia i wydajność świetlna są zróżnicowane w granicach +/-15%,
  • światło emitowane przez lampy LED jest bezpieczne dla oczu i zdrowia, diody nie męczą wzroku i nie wpływają negatywnie na nasze samopoczucie, gdyż nie występuje w nich promieniowanie UV i efekt "pulsowania" światła,
  • lampy LED nie wymagają specjalnych procedur utylizacyjnych, gdyż w przeciwieństwie do świetlówek kompaktowych nie zawierają metali ciężkich takich jak rtęć, ani innych substancji szkodliwych,
  • oświetlenie ledowe stanowi "zielone" źródło światła.

 

Biorąc pod uwagę powyższe zalety powstaje pytanie, jak dobrać zamiennik LED w miejsce tradycyjnej żarówki? – Otóż należy odczytać moc zainstalowanej żarówki i podzielić tę wartość przez 10, następnie wybrać zamiennik LED o tej mocy. Przykład: tradycyjną 60-kę zastępujemy żarówką LED o mocy... 6 W. Drugie pytanie, to jaki kolor wybrać - biały czy biały ciepły? – niestety, na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego co chcą Państwo oświetlić. Biały kolor jest to barwa światła zbliżona do światła dziennego, biały ciepły natomiast jest lekko żółty i zbliżony do światła normalnych żarówek.

Przy okazji warto wspomnieć, że technologia oświetlenia LED umożliwia zmianę barwy oświetlenia bez konieczności wymiany źródła światła, wystarczy tylko zamontować odpowiednie diody (stosowane są one zazwyczaj w przypadku taśm). Sterowanie zmianą barwy światła możemy natomiast wykonywać za pomocą odpowiedniego pilota, na którym możliwe jest ściemnianie i rozjaśnianie światła, a także zmiana kolorów w szerokiej gamie.

Omawiając zalety domowego oświetlenia LED nie sposób pominąć faktu, że może ono być także stosowane w naszym samochodzie, gdyż cechuje się ono nie tylko mniejszym zużyciem energii, ale także okazuje się znacznie trwalsze niż lampy halogenowe czy ksenonowe. Pomimo mniejszego zużycia energii, lampy samochodowe led emitują znacznie większą ilość światła, co poprawia naszą widoczność na drodze.

Technologia oświetlenia LED w samochodzie pozwala na ograniczenie zużycia paliwa. Przykładowo – dwie żarówki halogenowe pobierają ok. 110 W, standardowe światła do jazdy dziennej od 32 do 42 W, natomiast zestaw diod jedyne 10 W. Warto podkreślić, że do wyprodukowania w naszym samochodzie energii 100 W potrzebnej do zasilenia kompletu żarówek na 100 km zużywamy 0,23 l paliwa. Produkty LED cechują się także znacznie wyższą trwałością. Diody LED średnio działają do 30 razy dłużej niż tradycyjne żarówki H7.

Oczywiście oferowane na polskim rynku diodowe produkty oświetleniowe są zgodne są z normami Unii Europejskiej (CE-LVD, CE-EMC), a wybrane modele zgodne są również z dyrektywą RoHS ("Restriction on Hazardous Substances") mówiącą m. in. o ograniczeniach w zawartości materiałów szkodliwych: ołowiu, rtęci, kadmu, sześciowartościowego chromu, polibromowego difenylu (PBB) i polibromowego eteru fenylowego (PBDE) w produktach.
autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Elektryczne
Podobne: Uzgodnienia dostawy mediów – część 1: energia, Oświetlenie do salonu, Oświetlenie klatki schodowej, Warunki techniczne - wyposażenie techniczne, Oświetlenie w kuchni
Słowa kluczowe: instalacje elektryczne, elektryk, schemat instalacji, pomiary elektryczne, instalacja elektryczna,