×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Oświetlenie w kuchni

naszmajster.plJednym z ważniejszych elementów wygodnej kuchni jest odpowiednie oświetlenie. Często pomieszczenie to staje się nie tylko miejscem przygotowywania posiłków, ale również i jadalnią. Z tego powodu pojedyncza lampa umieszczona na suficie nie będzie spełniać swojej roli. Prawidłowe oświetlenie w kuchni musi być równomierne i odpowiednio dostosowane do pomieszczenia, dając przy tym wystarczającą ilość światła.


Sama kuchnia często staje się najważniejszym miejscem w całym domu. To właśnie w niej rozpoczynamy swój dzień jak i również go kończymy. Przyciąga wszystkich, nawet gości, którzy wpadają tylko na chwilę. Dlatego odpowiednie oświetlenie podczas spożywania posiłków jest równie ważne, co to, z którego korzystamy w trakcie ich przygotowywania. Jest to istotne nie tylko pod względem wygody, ale i ze względów zdrowotnych. Przy odpowiednim oświetleniu nie nadwyrężamy swojego wzroku podczas pracy. Jak i możemy dokładnie przyjrzeć się produktom, z których sporządzamy posiłki. Śladów pleśni na warzywach nie zobaczymy w półmroku. Dodatkowo prawidłowe światło w kuchni pozwoli zapobiec nieszczęśliwym wypadkom takim jak na przykład okaleczenia, poparzenia. Wynikają one często, bowiem z faktu, że nie widzimy tak naprawdę, co dzieje się na piecu kuchennym lub jak kroimy na desce. Warto jednak wspomnieć, że więcej wcale nie znaczy lepiej. Zbyt ostre i przenikliwe światło będzie męczyć nasz wzrok w takim samym stopniu, co mrok. Do kuchennych pomieszczeń wybieramy oświetlenie o ciepłej barwie.

Oświetlanie kuchni powinniśmy rozpocząć od światła głównego. Będzie ono zamontowane nad centralną częścią całego pomieszczenia. Wygląd lampy powinien zostać dostosowany do stylu, w jakim jest wykonana kuchnia lub w jakim zamierzamy ją urządzić. Tak, więc wybór jest dość szeroki, począwszy od dekoracyjnych kryształowych żyrandoli kończąc na minimalistycznych plafonach.

W przypadku, gdy nasza kuchnia pełni również funkcję jadalni pomocne okazuje się umieszczenie oświetlenia nad blatem stołu. Lampa powinna znaleźć się poniżej poziomu oczu osoby, która stoi. Jeśli takie światło wydaje nam się być za nisko możemy wybrać lampę, która ma możliwość regulacji. Dodatkowo często jest ona również wspaniałą ozdobą całej kuchni. Jej forma i ozdobny wygląd może zastąpić zwykłą kuchenną dekorację.

Strefa gotowania jest jednym z najważniejszych miejsc w całej kuchni. Zazwyczaj jesteśmy zaopatrzeni jedynie w źródło światła, jakie daje nam okap kuchenny. Warto, zatem zastanowić się czy jest ono wystarczające. Na pewno będzie, jeśli podczas zakupów zwrócimy uwagę na ilość i jakość oświetlenia w wybranym przez nas okapie kuchennym.

Przygotowywanie potraw odbywa się najczęściej na blatach roboczych. Zwykle pozostają one w cieniu, który pada z szafek wiszących. Odpowiednia ilość światła jest niezbędna dla komfortu pracy w kuchni. Warto wiedzieć i widzieć, co się kroi i wrzuca na przykład do zupy. W tym przypadku możemy poratować się oświetleniem, które zostanie zamontowane pod szafkami widzącymi. Mogą nim być halogeny, czy świetlówki. Coraz popularniejsze staje się oświetlenie LED, które jest dużo oszczędniejsze od tradycyjnych żarówek. Może stać się ono również wspaniałą dekoracją całej kuchni. Kąt oraz moc oświetlenia należy dopasować do swoich potrzeb. Ważne żeby światło pomagało nam w pracy, a nie oślepiało.

W przypadku, gdy w naszej kuchni ma znaleźć się wyspa kuchenna warto również i ją odpowiednio wyróżnić. Najczęściej umieszczamy w niej zlew kuchenny, albo staje się ona dodatkowym blatem roboczym. Dlatego warto i w tym miejscu doprowadzić trochę światła.

Jeśli myślimy o oświetleniu pod szafkami, możemy rozważyć również światło wewnątrz szafek. Zwiększą one swoją funkcjonalność, jeśli światło będzie automatycznie uruchamiane wraz z otwieraniem drzwi.

Kolejnym typem oświetlenia kuchennego będzie światło typowo dekoracyjne. Spełniać będzie ono swoją funkcję, kiedy wyłączymy lampę główną. Z jednej strony lampki montowane na zewnątrz szafek podniosą ich walory estetyczne, a z drugiej pozwolą uniknąć ciemności w kuchni. Zaprojektowanie światła dekoracyjnego jest rzeczą niezwykle trudną. Powinno ono przede wszystkim uzupełniać oświetlenie główne, a nie spełniać jego rolę. Dekoracje muszą być stonowane i gustowne, nie mogą przecież zrobić z naszej kuchni choinki świątecznej.

Światło naturalne jest równie ważne, co światło sztuczne. Im jaśniejsza jest kuchnia tym lepiej. W przypadku, gdy nie mamy możliwości zapewnić sobie odpowiedniej ilości światła dziennego, warto zastanowić się nad otwarciem kuchni na pozostałą część domu. Połączenie jadalni i kuchni z salonem bywa dobrym rozwiązaniem, jeśli cierpimy na brak światła, a nawet miejsca. Naturalne oświetlenie będzie spełniać swoją rolę w okresie letnim. Wtedy też zastąpi większość część oświetlenia sztucznego, które mamy w kuchni.

Oświetlenie kuchenne powinno zostać zaplanowane i wykonane w trakcie remontu pomieszczenia. Niektóre jego typy jesteśmy w stanie zainstalować nawet, kiedy kuchnia jest już gotowa. Jednak może nas czekać niemiła niespodzianka, którą będą wiszące kable oraz ich nieestetyczny wygląd.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo, Elektryczne
Podobne: Tynki ozdobne i farby dekoracyjne, Niebanalna ściana, Wnętrza w stylu francuskim, Wygodny salon, Karnisz
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, instalacje elektryczne, elektryk, schemat instalacji, pomiary elektryczne, instalacja elektryczna,