×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Oszczędność w oknach

naszmajster.plEnergooszczędność w budownictwie powoli staje się priorytetem. Jest to coraz częstszy sposób na późniejsze zmniejszenie domowych rachunków i wydatków. Dodatkowo produkty energooszczędne przyczyniają się do podniesienia standardu mieszkania, czy domu.
Rynek materiałów budowlanych cały czas się zmienia i podlega innowacjom. Wymaga to od producentów ciągłego śledzenia nowości. W dzisiejszych czasach to nie producent, a klient dyktuje trendy produktów wprowadzanych do sprzedaży. To potrzeby odbiorcy są tutaj kluczowe. Główną potrzebą jest teraz energooszczędność. Wysokie domowe rachunki okazują się w takim przypadku zwykłym marnotrawstwem pieniędzy.
Produkty oznaczane jako energooszczędne to przede wszystkim okna. Dzieje się tak dlatego, że większość kupujących traktuje termikę jako główne kryterium wyboru produktu. Niestety na pierwszy rzut oka można nie rozróżnić, czy mamy do czynienia z oknem energooszczędnym, czy zwykłym. Dlatego przed kupnem tego rodzaju produktu warto dowiedzieć się czego powinniśmy szukać.

W przypadku okien energooszczędnych najważniejsze są parametry termiczne. Podstawowym jest parametr Uw. Określa on przepuszczalność termiczną dla całego okna, jest to współczynnik przenikania ciepła przez element konstrukcyjny (np. ściana, okno). Określa on wielkość strat ciepła z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz na powierzchni 1m² przy różnicy temperatur 1 K. Zatem im współczynnik ten jest niższy, tym lepiej. Okna energooszczędne to takie, w których parametr ten określany jest pomiędzy 0,85-1,0 W/m²K. W przypadku produktów o jeszcze niższym współczynniku możemy spodziewać się, że zaprojektowane one są dla najbardziej energooszczędnych budynków. Wtedy jednak należy wykonać specjalną, dodatkową wentylację mechaniczną.

Kupno okien energooszczędnych często wiąże się ze świadomą decyzją o ekologii i oszczędności w ogrzewaniu budynku. Poziom energooszczędności nie jest zależny jedynie od kupującego. Wszystko zależy również od położenia budynku (względem stron świata), jego kubatury, paliwa, województwa w jakim się znajduje i właśnie od wyżej wspomnianych okien. Przed samym zakupem produktów powinniśmy sprawdzić certyfikaty producenta potwierdzające deklarowane parametry. Warto na to zwrócić uwagę, gdy mamy do czynienia z firmą mniej znaną na rynku. Większość znanych producentów takie certyfikaty i badania posiada na swoje produkty. Świadczą one o ich jakości i zgodności z deklarowaną ofertą.

Dostępne na rynku oferty okien energooszczędnych są bardzo podobne. Warto więc zwrócić uwagę na czynnik najważniejszy w całym oknie, a jest nim jego rama. Grubość ramy wpływa na energooszczędność całego okna. Im jest ona większa, tym okno będzie cieplejsze. Szerokość ramy wpływa na możliwość montażu energooszczędnego zestawu szyb zespolonych. Mają one również wpływ na całość parametrów. Kolejnym ważnym czynnikiem są uszczelki. Im jest ich więcej tym mniej czynników zewnętrznych przedostanie się do domu. Następnie powinniśmy się przyjrzeć głębokości osadzenia pakietu szybowego w ramie okiennej. Pogłębione jego osadzenie wpływa korzystnie na zminimalizowanie mostka termicznego. Niestety jest to dość trudne do zweryfikowania „gołym okiem”.

Tak jak w każdym przypadku energooszczędnych produktów, zakup takich okien jest droższy od kupna okien w standardzie. Jest to spowodowane różnicą materiałów, z jakich okna energooszczędne są wykonane. Często jest ich więcej, podlegają one bardziej skomplikowanemu procesowi produkcji. Dobrym sposobem oszczędności przy zakupie stolarki okiennej jest szczegółowe zaplanowanie jej rozmieszczenia w całym budynku. Okna o różnych parametrach, a co za tym idzie o różnych cenach mogą być wybierane na podstawie funkcji poszczególnych pomieszczeń. Przykładowo kiedy zdecydujemy się na zastosowanie ich w północnych elewacjach budynku, oknach narożnych możemy liczyć na duże oszczędności w ogrzewaniu.

Zakup energooszczędnej stolarki okiennej to nie wszystko. Nie należy bagatelizować również kwestii ich właściwego montażu. Powinien on odbywać się z uwzględnieniem wiedzy technicznej przykładowo konstrukcji samej ściany, na której okno ma się znajdować. Bardzo ważny jest poprawny montaż okien na całości obwodu. Nieumiejętne ocieplenie nadproży i złe osadzenie parapetów może powodować ucieczkę ciepła z budynku. Chociaż wszystkich błędów nie unikniemy, warto jednak mieć świadomość gdzie mogą one wystąpić i jak je ominąć.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

  • KKlim szukam informacji o firmie sprzedającej okna Wrocław, okolice, czy może ktoś zna jakaś godną polecenia? chcę kupić dobre okna, na lata. Docenię każdą pomoc - 23 sie 2016

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stolarka, Szklarstwo
Podobne: Okna PVC - wady i zalety, Wole oko, Okno o niestandardowym kształcie, Klasy profili okien PVC, Okna połaciowe – montaż
Słowa kluczowe: okna, drzwi, drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne, szklarz, okna, szyby, szkło,